Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза

Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза

от 01 дек 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Руските власти ограничават достъпа до аборт в опит да се справят с дългогодишната демографска криза в страната. Мерките включват обявяване за престъпление подстрекаването към аборт и натиск върху частните клиники, извършващи процедурата.

Разнопосочни мнения

Руската църква, която има тесни връзки с Кремъл, играе ключова роля в кампанията против абортите. „Като член на духовенството свидетелствам, че абортът е бедствие и трагедия за близките на жената, пожелала да се подложи на процедурата.“, коментира патриарх Кирил.

>>> Строги правила за аборт в Унгария: Задължават жените да чуят сърдечния ритъм на плода

Противоположно е мнението на феминистките групи в страната, според които кампанията излага на риск живота на жените. „Длъжностни лица, ултрадесни политици и църквата активно принуждават жените и младите момичета да раждат нежелани деца.“, коментират от Уралското феминистко движение, което организира малки протести в подкрепа на достъпа до аборт. „Тези мерки само ще доведат до драстично увеличение на броя на незаконните аборти и случаите на осакатени и убити руски жени.“

Намаляващо население

Броят на населението на Русия е почти същият като преди повече от 20 години. Според официалните данни към настоящия момент населението на страната възлиза на 144 милиона души – с 2 милиона по-малко, отколкото през 2001 г.

Според религиозните власти ключов фактор за демографската криза е големият брой аборти – почти една трета от жените в Русия са извършили такъв. През 2022 г. са прекъснати над 500 000 бременности, а са родени 1,3 милиона деца.

„Населението може да се увеличи изключително лесно. Ако решим този проблем и се научим как да разубеждаваме жените, статистиката веднага ще тръгне нагоре.“, смята патриарх Кирил.

Властите са загрижени, че намаляващият брой млади хора, особено мъже, ще затрудни руската армия да набира войници. Съществуват и притеснения относно последиците от негативната тенденция върху икономиката.

Държавна политика за ограничаване на абортите

Властите все повече се стремят неофициално да ограничат абортите, въпреки че законите на страната остават на хартия едни от най-либералните в света.

Лекар

Министерството на здравеопазването е изготвило насоки, които да са в помощ на медиците в разубеждаването на жените относно извършването на аборт. Лекарите са насърчавани да обясняват на бременните жени, които са под 18-годишна възраст, че младите родители се свързват по-добре с децата си, „тъй като практически са от едно поколение“.

Успоредно с това властите ограничават продажбата на лекарства за прекъсване на бременността, тъй като се отчита повишено търсене – увеличение с над 50% през 2022 г. От септември 2024 г. аптеките ще трябва да регистрират продажбата в специални бази данни.

>>> Уайоминг е първият американски щат, въвел забрана за употреба на хапчета за аборт

Правителството също така предлага финансови стимули за бременни жени и майки, включително 524 500 рубли (4680 долара), които могат да бъдат използвани за закупуване на имот или заплащане на обучение.

Същевременно губернаторите на 10 руски региона полагат големи усилия да спрат частните клиники да извършват аборти. Крим е първата територия, в която частните заведения преустановяват извършването на процедурата в началото на ноември. Дни по-късно към него се присъединява и област Куркс, където четири от пет частни клиники вече не предлагат услугата.

Заместник-губернаторът на Куркс Андрей Белостоцки смята решението за „значимо събитие“, тъй като почти всички жени, които желаят да прекратят бременността си, ще трябва да отидат в държавни болници, където властите ще „работят активно с тях“, опитвайки се да ги разубедят.

Глоби за подстрекаване към аборт

Друга инициатива, предложена от патриарх Кирил и вече приложена в различни части от Русия, е въвеждане на глоби за подстрекаване към аборт.

„Имаме нужда от повече хора. Това е очевиден факт, признат от всички, както от политици, така и от социолози.“, коментира патриархът на събрание на Руската православна църква. „За да се случи това обаче, трябва да положим реални усилия.“

Като пример патриархът посочва западната република Мордовия, която въведе глоба до 200 000 рубли (1800 долара) при опит за убеждаване на бременна жена да направи аборт.

Източник:

Russian authorities crack down on abortion access amid demographic crisis: https://www.bbc.com/news/world-europe-67495969

Още по темата:
  • Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
  • В Исландия почти не се раждат деца със синдрома на Даун В Исландия почти не се раждат деца със синдрома на Даун
  • Испания одобри законопроект, разрешаващ абортите над 16-годишна възраст Испания одобри законопроект, разрешаващ абортите над 16-годишна възраст
  • Изследване на маточната лигавица може да определи риска от спонтанен аборт Изследване на маточната лигавица може да определи риска от спонтанен аборт
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
7.64€ / 14.94лв.

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС

Коментари към Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза
    www.framar.bg 
    на 30 July 2026 в 12:03
    Коментирайте "Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза"

НОВИНАТА е свързана към

  • Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
  • Отношението към абортите в Европа през Модерната епоха
  • История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
  • Медикаментозен аборт
  • Билки при спонтанни аборти
  • Кюретаж
  • Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт
  • Продължителното ходене и навеждане на работа могат да повишат риска от спонтанен аборт
  • Древни билкови средства за предизвикване на аборт
  • Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Химикали в питейната вода могат да повишат риска от рак на маткатаХимикали в питейната вода могат да повишат риска от рак на матката

Химикали в питейната вода могат да повишат риска от рак на матката

от 29 юли 2026г.Прочети повече
Как да намалите риска от очни заболявания, свързани със стареенетоКак да намалите риска от очни заболявания, свързани със стареенето

Как да намалите риска от очни заболявания, свързани със стареенето

от 29 юли 2026г.Прочети повече
ЦеребелитЦеребелит

Церебелит

от 29 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 27 дни, 22 часа и 23 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 36 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СВЕЩЕН БОСИЛЕК (ТУЛСИ) капсули * 60 VIT`ALL+

ВИТАМИН D3 таблетки 2500 IU * 100 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ЛАКСАБИЛ капсули * 60 ГРИЙН АКТИВ

ГРАВИОЛА + ВИТАМИН B6 капсули * 60 VIT`ALL+

НЕВРО ВИТАЛ + КОГНИЗИН капсули * 30 VIT`ALL+

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФУКСИН солуцио 1% 50 мл. ГАЛЕН ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юли 2026г. в 11:01:46

ФУКСИН солуцио 1% 50 мл. ГАЛЕН ФАРМА

Коментар на: Минка от 30 юли 2026г. в 10:56:51

ЯВОЛАР таблетки 50 мг/850 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юли 2026г. в 08:56:42

ЛОПЕРАМИД капсули 2 мг * 20 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юли 2026г. в 08:54:54

ЯВОЛАР таблетки 50 мг/850 мг * 30

Коментар на: Диана от 29 юли 2026г. в 20:48:48
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival