САЩ обмислят нови методи за прилагане на смъртно наказание след изчерпване на смъртоносните инжекции
През последните години нараства броят на фармацевтичните компании, които не желаят да осигуряват медикаменти за смъртоносните инжекции в затворите в САЩ. Страната е изправена пред предизвикателството как да изпълни присъдите на хиляди затворници, без да ги подлага на нечовешки страдания.
Екзекуция чрез смъртоносна инжекция
През 1982 г. Тексас се превърна в първия американски щат, приел закона за изпълнение на смъртна присъда чрез смъртоносна инжекция. Методът е предложен за първи път в Оклахома през 1977 г. До края на века той започва да се прилага във всички останали щати, където смъртното наказание е одобрено, тъй като се вярва, че е по-евтин и хуманен от известните до този момент електрически стол и газова камера. В някои части на САЩ инжекцията е единствената форма на екзекуция.
Дали методът е наистина по-малко мъчителен е спорен въпрос, който си задават все повече хора, особено след няколко притеснителни случая на затворници, осъдени на смърт, които страдат дълго след поставяне на инжекцията. Възможно е това да се дължи както на неквалифицирания персонал, натоварен със задачата, така и на възможните тежки странични ефекти, причинени от лекарствата, дори когато са инжектирани по правилния начин. Част от злощастните затворници изпитват непоносими болки, докато асистентите опитват да намерят вена с часове. Други споделят по средата на изпълнението на собствената им присъда, че медикаментът „не дава резултат.“
Някои от откровенията са още по-шокиращи. Един лекар признава в съда, че изпълнителите на наказанията често „за първи път работят със спринцовка и игла“, както и че самият той е намалил количеството анестетик, след като производителят е започнал да доставя по-малки дозировки. Медикът добавя, че не е попадал на нито една писмена инструкция за изпълнение на смъртна присъда.
Екзекуция чрез разстрел
По-късно Южна Каролина приема закон, по силата на който „смъртната присъда може да бъде изпълнена чрез електрически стол или разстрел“, ако смъртоносната инжекция не може да бъде поставена поради липса на нужните медикаменти.
През последното десетилетие разстрелът се използва като метод за екзекуция е официално разрешен в щатите Южна Каролина, Мисисипи, Оклахома и Юта и в едва 12 страни по света.
Последният щат, в който до 2010 г. се прилага разстрел, е Юта. Там той се извършва, като осъденият на смърт сяда на стол, разположен пред панел от дървени плоскости. От всички страни е обграден от торби с пясък, които да предотвратят рикошет. В областта на сърцето се поставя мишена. Зад стена с отвор застават петима служители доброволци, които се прицелват в гърдите, а не в главата, защото се предполага, че се улучват по-лесно, а човекът страда по-малко. Едно от оръжията има халосен патрон, така че никой от тях да не разбира кой е сложил край на живота на затворника. Ако екзекуцията протече гладко, смъртта настъпва до няколко минути. Ако не улучат сърцето, страданията траят дълго. През 1879 г. осъден на смърт в Юта умира едва след 27 минути.
Екзекуция с електрически стол
За последен път електрически стол се използва през 2008 г. в Небраска. Първоначално се смята, че тази форма на екзекуция е по-хуманна от обесването, но впоследствие се определя като „жестока и необичайна“. При нейното изпълнение осъденият на смърт сяда на дървен стол, а за краката и главата му се фиксират електроди. След това се подава ток, който предизвиква спиране на сърдечната дейност. Екзекутирането чрез електричество се счита за много болезнено, а доказателствата за бавна и мъчителна смърт на затворниците са наистина много. Някои от тях получават тежки изгаряния, косата им се запалва или се налага неколкократно подаване на ток.
Екзекуция в газова камера
Газовите камери причиняват смърт чрез задушаване. Те също се причисляват към мъчителните методи за изпълнение на смъртна присъда. През 1983 г. животът на Джими Лий Грей завършва по най-кошмарния възможен начин – удряйки главата си в метален прът в газовата камера. Причината е, че екзекуцията е извършена изключително непрофесионално, при това от служител в нетрезво състояние.
Дори в случаите, когато обгазяването протича по установения ред, то причинява много страдание на затворника.
Отказът на фармацевтичните компании да доставят медикаменти за смъртоносни инжекции
Фармацевтичните компании все по-трудно продават медикаменти за смъртоносните инжекции в САЩ. Една от тях е „Pfizer“, която спря доставките си през 2016 г. Изтъкнатите съображения са две: морален аспект и страх да не станат обект на атаки от страна на организации противници на смъртното наказание. Някои от щатите отказват да изпълняват смъртни присъди без нужните лекарства, а други, като например Южна Каролина, дават възможност на затворниците да избират между електрическия стол и умъртвяване с медикаменти с неясен произход.
През 2020 г. адвокатите на осъдения на смърт Ричард Мур споделиха: „Организацията на затворите в Южна Каролина отказва да разкрие каквато и да било информация относно метода на екзекуция на клиента ни, произхода на медикаментите за евентуална смъртоносна инжекция и проверката на изправността на електрическия стол. Всяко от гореизброените би могло да причини наистина болезнена смърт поради човешка немарливост.
Как ще се изпълняват смъртните наказания в САЩ оттук нататък?
В САЩ повече от 2500 души чакат да бъде изпълнена смъртната им присъда. Заради отдръпването от пазара на производителите на лекарства, е възможно скоро да се стигне до недостиг, което налага търсенето на нови алтернативи, сред които поставянето на специална маска и принуждаване да вдишват азот. Единственият щат, който изготви и одобри процедура за екзекуция чрез вдишване на отровния газ е Оклахома, но той отново е изправен пред проблема с доставките - този път на азот, а не на медикаменти.
Отпадането на възможността да изберат смъртоносна инжекция в края на живота си, принуждава осъдените на смърт във все повече американски щати да разчитат единствено на морално остарели и твърде необичайни методи, които далеч не могат да се определят като хуманни.
Коментари към САЩ обмислят нови методи за прилагане на смъртно наказание след изчерпване на смъртоносните инжекции