Световната здравна организация: В богатите страни жените живеят по-дълго
Разликата в продължителността на живота на богатите и бедните се увеличава и е възможно дори да се влоши, съобщава Световната здравна организация.
Прогнозата на специалистите ще се сбъдне, ако не се вземат мерки за по-добра превенция и лечение на сърдечносъдовите болести и рака.
Проучването, анализиращо причините за смъртността сред по-възрастните жени, показва, че в по-богатите страни смъртните случаи от незаразни болести, и в частност от рак на стомаха, дебелото черво, гърдата и маточната шийка, са намалели съществено през последните десетилетия.
Жените над 50-годишна възраст в страните със средни и ниски доходи живеят по-дълго, но хронични заболявания, сред които диабет, отнемат живота им по-рано в сравнение с връстничките им в богатите страни.
"Случващото се в богатите страни ни навежда на мисълта, че успехът се дължи на по-добрата превенция и лечение", казва д-р Джон Бърд от Световната здравна организация.
При жените над 50-годишна възраст незаразните болести, и в частност ракът, сърдечносъдовите заболявания и инсултът, са най-честата причина за смърт, независимо от нивото на икономическо развитие на страната, в която живеят.
Коментари към Световната здравна организация: В богатите страни жените живеят по-дълго