Сдружението на общопрактикуващите лекари възрази срещу параграф 9 в проектоанекса към НРД 2020 – 2022
Общопрактикуващите лекари изразиха несъгласието си с едно от предложенията в проекта на анекса към Националния рамков договор (НРД). Несъгласието им е породено от изискването да подават десетки пъти дневно по интернет отчети за извършената от тях дейност. Медиците са категорични, че това в никакъв случай не е електронно здравеопазване, най-малкото защото подобни действия са допълнителна административна тежест, която ще попречи на работата им с пациентите, а и защото една от целите на е-здравеопазването е да намали огромното административно натоварване.
Според Сдружението НЗОК ще използва параграф 9, за да увеличи контрола върху дейността на медиците. Това от своя страна ще доведе до по-лошо качество на медицинските услуги. Ще се намали и времето за прегледи и разговори с пациентите.
Общопрактикуващите констатират още, че предложението идва в ситуацията на епидемията от COVID-19, която е създала достатъчно напрежение, здравната система е под сериозен стрес и е на лице дисбаланс между плащанията и дейностите.
С тези аргументи членовете на Сдружението определят изискването като недопустимо и се обявяват против приемането му. Въвеждането му ще жертва здравето на хората, единствено за да „подобри“ контрола върху лекарите, пише в документа, изпратен до председателя на Касата проф. Петко Салчев, здравния министър и един от заместниците му Жени Начева и с копие до председателят и заместник-председателя на БЛС.
На днешния 14 юли стана ясно, че Здравната каса и Управителният съвет на съсловната организация са се договорили да подпишат анекса до края на тази седмица.
С приемането му се вдигат цените на пътеките, за което са отделени над 40 000 000 лв. Най-сериозен ръст повишението има при клиничната пътека за инфекциозните заболявания, която е увеличена двойно и вече 1200 лв. Останалите се повишават с 20 лв.
Има предложение и за включването на тестване за коронавирус преди болният да бъде хоспитализиран. От БЛС се предлагат имунологични тестове, които търсят антитяло и са готови за 30 минути. Включени са и PCR тестове, които ще бъдат правени на пулове.
В основата на промените и подписването на нов анекс към НРД е епидемията от COVID-19 и нарасналите няколко пъти разходи на болниците.
Сериозна промяна, отбелязана в новия Анекс, е въвеждането на електронното отчитане за общопрактикуващите лекари от 1 октомври. Ще бъде период за тестване на електронната система, а целта е от началото на 2021 г. електронното отчитане да навлезе масово.
nhif.bg, blsbg.com, nsoplb.com
- Оставката на проф. Петко Салчев и край на преговорите с НЗОК поискаха от Лекарския съюз
- Лекарите ще издават направления за безплатни тестове за COVID-19, е посочено в Анекса към рамковия договор
- Лекарският съюз настоява за 400 милиона повече за здраве
- Лекари предлагат мерки за преодоляване на кризата в здравеопазването
Коментари към Сдружението на общопрактикуващите лекари възрази срещу параграф 9 в проектоанекса към НРД 2020 – 2022