Сергей Станишев: Здравеопазването е в разпад
За последните две години се проведоха толкова много експерименти в областта на здравеопазването, започвайки от финансирането, че според мен днес то се намира в разпад. Това каза председателят на Парламентарната група на Коалиция за България, Сергей Станишев, по време на публична дискусия „Гарантиран достъп и високо качество на здравеопазването". Станишев заяви, че при изготвянето на управленския проект левицата изхожда от разбирането, че здравеопазването и правото на здраве е преди всичко конституционно право. По думите му в последните години пазарната стихия и икономическите интереси са водещи.
Станишев заяви, че е видимо бягането на държавата от своите отговорности в областта на здравеопазването. Той каза още, че милиард и осемстотин милиона лева от здравни вноски са били национализирани. Станишев посочи, че за две години здравнонеосигурените в България са нараснали от 900 хил. души на 1,8 млн. души.
По данни на БЛС тази години се очаква близо 1000 лекари да напуснат България, каза още Станишев.
Според него това се дължи на „абсолютно измислена, но целенасочена война срещу лекарското съсловие", която се поддържа от това правителство. Лекарите се страхуват - не може да няма лекарски грешки, заяви Станишев. „Често сме били упреквани в предишния мандат, че не сме правили реформи. Първо според мен това не е вярно", посочи Станишев и визира модернизацията на болниците и увеличеният размер финансиране за здравеопазване.
Здравеопазването не може да се основава на чисто пазарен принцип. То се основава на солидарен принцип и държавата не бяга от своите отговорности. Ако реформите са такива, каквито виждаме в последните 20 месеца - те водят до разруха, заяви лидерът на БСП. Той очерта като първа задача от управленския проект - възстановяване на нивото на здравните услуги от нивото на 2008 г. По думите му втората същностна реформа е преструктуриране на приоритетите в сферата на здравеопазването. Станишев посочи, че първият приоритет в управленския проект на левицата е промоцията на здравето и профилактиката на болестите, която по думите му може да бъде постигната чрез промяна на баланса между лечението и профилактиката.
Второ за нас здравеопазването в България трябва да бъде социално, а не разделено на качествено, но изключително скъпо и другото - все по-ограничено като достъп и все по-некачествено за огромната част от българските граждани, заяви Станишев. Той посочи, че за Коалиция за България този модел е неприемлив.
Корнелия Нинова от БСП заяви, че тази дискусия се налага поради драматичното състояние на здравеопазването в България. Управленският проект е отворен за предложения.
Коментари към Сергей Станишев: Здравеопазването е в разпад