Сложни ортопедични операции в ИСУЛ дават шанс за нормален живот на две възрастни жени

Благодарение на извършените сложни ортопедични интервенции в Клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ от двама от най-добрите специалисти, две възрастни жени имат шанс за нормален живот, съобщават от лечебното заведение.
Операциите правят проф. Хайнц Рьотингер от Мюнхен и българският му колега от ИСУЛ проф. Пламен Кинов. Те са част от курса по ревизионно ендопротезиране, който се провежда в Университетската болница.
Операциите
И двете интервенции са за ревизионно ендопротезиране или заместване на изкуствена тазобедрена става. Това е изключително щадяща пациента интервенция, но за сметка на това твърде сложна. Както подчертава проф. Пламен Кинов, за този вид операции се изисква голяма компетентност. Това е причината смяната на вече поставена тазобедрена става да се извършва единствено в големи болници, защото там има достатъчно подготвени професионални със сериозен опит. Проф. Кинов допълва, че методът е успешен, а сред предимствата му са на първа място, че е щадящ пациента, а на второ, че след интервенцията той се чувства отлично. Няма противопоказания.
Случаите
70-годишната жена има поставена протеза на тазобедрената става преди 17 години. Болки в последните седмици я карат да потърси помощ в местната болница. Оттам я насочват към ИСУЛ. Специалистите от ортопедичната клиника установяват, че неразположението на възрастната дама се дължи на разхлабване на протезата и на остеолиза (патологичен процес на разрушаване на костната тъкан). Решението на проблема в този случай е смяна на ставата, което и правят проф. Рьотинген и проф. Китов.
Жената, която е на 84 години е също със сменена става. Случило се е преди седем години. Въпреки че операцията е успешна, тя също започва да изпитва болки. Оказва се, че те са в следствие на триенето на метала, от който е изградена ставата, с хрущяла. Проф. Кинов обяснява, че за да решат проблема, премахват главата на ставата и я заменят с капсула. Така дамата, която въпреки възрастта си е изключително активна и работи, ще бъде в състояние да го прави и занапред.
При близо 10% от хората, на които е сменена ставата, се налага повторна смяна, казва един от най-добрите ни ортопеди и уточнява, че сред водещите причини са различни инфекции, луксация на ставата, фрактура или разхлабване. В случая с 84-годишната дама например, хрущялът се е износил, тъй като тя работи много.
Курсът
Курсът по ревизионно ендопротезиране се провежда в ортопедичната клиника на ИСУЛ. По време на него 15 ортопеди от цялата страна биват обучавани да работят по този метод. Всички те наблюдават на живо операциите.
Световноизвестният проф. Хайнц Рьотингер идва у нас по покана на проф. Кинов, който споделя, че до момента немският му колега е участвал в обучението на повече от 200 български специалисти в тази област, а това двайстото му поред посещение в България.
Проф. Кинов припомня още, че от години той и колегите му водят битка ендопротезирането и ревизионното ендопротезиране да се поемат изцяло от НЗОК. Проблемът е не само икономически, но и социален. Сега Касата поема единствено разходите за операцията и една минимална част от протезата. В същото време най-често подобни проблеми имат възрастните и пенсионерите. Точно те трябва да доплащат по 5000 лв. или 6000 лв. Повече от ясно за всички е, че подобна сума е непосилна, особено за хора без близки.
Ако тези хора биват лекувани адекватно, те ще водят нормален живот и няма да бъдат в тежест нито на близките си, нито на здравната система, убеден е специалистът от ИСУЛ.
Специалистите
Проф. Хайнц Рьотигер е ръководител на Центъра по артропластика на тазобедрена и колянна става в болницата към Университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен. Създател е на така нареченият предно-латерален достъп за ендопротезиране на тазобедрена става. Иновацията прави всяка операция миниинвазивна, не уврежда мускулите и тъканите, а така хората се възстановяват много по-бързо. Хоспитализацията е не повече от шест дни, а два месеца по-късно оперираният се връща към нормалния ритъм на живот. Има особено значение, защото най-честите пациенти са възрастни при това с множество придружаващи заболявания.
Проф. Пламен Кинов е началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“, а от 2020-а ръководи Катедрата по ортопедия и травматология в Медицинския университет в София. Проф. Кинов специализира в областта на епдопротезиране на тазова става, ревизионно и миниинвазивно протезиране, лечение на коксартроза, остеопороза и гонартроза. Специализирал е в Германия, Австрия, Италия и САЩ. Автор на повече от 240 научни статии.
-
Екипът на проф. Кинов от ИСУЛ спаси крака на 39-годишен мъж чрез иновативна операция
-
Рискова операция на екипа на проф. Кинов от ИСУЛ връща възможността на възрастен мъж да се движи
-
Акад. Дамян Дамянов: Медицината се изражда, когато политиката се намеси в нея!
-
Екипът на проф. Кинов спаси крака на мъж с рак на хрущялната тъкан чрез сложна операция
Продукти свързани с НОВИНАТА
БИОХЕРБА БОСВЕЛИЯ И КУРКУМИН капсули * 60
БИОХЕРБА КЕРАТИН капсули 50 мг * 60
ФЛЕКС КОД ГОЛД сироп 500 мл ХЕРБАМЕДИКА
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл
АРТРИН КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP
ТЕЛЕШКИ КОЛАГЕН 300 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
ПРОМОНОВИНАТА е свързана към
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Проф. д-р Румен Пандев, д.м.
- Инжекционни кортикостероиди
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- д-р Спас Тянков Пасев
- Гипсова превръзка
- Навяхване на глезена в спорта
- Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
- Лечение с COX-2 инхибитори
- д-р Любомир Божков Георгиев
Коментари към Сложни ортопедични операции в ИСУЛ дават шанс за нормален живот на две възрастни жени