Специалисти предупреждават за прекомерно изписване на лекарства на пациентите

Лекари и фармацевти предупреждават, че на пациентите много често се изписват лекарства, без те да са необходими, а също и че в България няма институция, която да наблюдава и да събира данни за проблема.
Известно е само едно изследване, направено от Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ "Александровска", което показва, че има свръхизписване на инхалаторни кортикостероиди. Прекомерното предписване на някои лекарства може да доведе до странични ефекти и до прием в болница заради неприятни и нежелани реакции към медикаментите, предупреждава проф. Даниела Петрова, началник на Отделението по белодробни болести в „Александровска“.
Заместник-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова коментира, че в нашата страна няма аналитично звено за предписването на лекарства. Според нея трябва да се изследва защо българските пациенти излизат от кабинетите на лекарите с изписани много медикаменти и то при положение, че състоянието им невинаги е тежко и сериозно.
Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров е категоричен, че само незнаещите медици биха предписали повече от необходимите лекарства. Факт е и че рядко има пациент, който да е само с едно заболяване.
До извода, че на болните се изписват прекалено много медикаменти са достигнали и на 118-ия Национален конгрес на дружеството на италианските лекари по вътрешни болести. Констатацията на специалистите е, че хората над 65-годишна възраст излизат от кабинетите на медиците с голям списък лекарства. Последиците са настъпване на повече усложнения у пациентите и излишно повишаване на разходите на здравната каса.
Институтът за фармакологични изследвания „Марио Негри“ в Милано наблюдавал 5000 приети в многопрофилна болница. От тях на 60 на сто били изписвани рецепти с ненужни лекарства, които им причинявали неприятни и вредни последици.
Експертите от института препоръчват използването на специален софтуер, наречен De-prescribing, чрез който се намалява риска от прекомерното изписване на медикаменти от 42% на 12%. Същевременно опасността от влиянието на лекарствата също се редуцира от 59% на 33%.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: bnr.bg
Снимка: rackcdn.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОЩЕ 50 ЗДРАВОСЛОВНИ РЕЦЕПТИ - ЙОАНА ЙОККО - СИЕЛА
НовСПОМЕНИ С ВКУС - ИЗАБЕЛ ОВЧАРОВА - СИЕЛА
НовМАЛКАТА ГОЛЯМА ГОТВАРСКА КНИГА / БЪРЗА КУХНЯ - СИЕЛА
РЕЦЕПТИ ОТ РЕСТОРАНТА НА ГОРДЪН РАМЗИ - ГОРДЪН РАМЗИ - ХЕРМЕС
КУЛИНАРНА КНИГА НА МАЛКИЯ ГОТВАЧ - АВТОРСКИ КОЛЕКТИВ - ХЕРМЕС
И ЗАМИРИСА НА БАБИНИ ГОЗБИ И СПОМЕНИ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА, ИЛИАНА НИКОЛОВА - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при ларингит
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Перорално приложение на медикаментите
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при баланит
- Видове лекарствени форми
- Лечение на хемороиди
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лекарства, увреждащи бъбреците
Коментари към Специалисти предупреждават за прекомерно изписване на лекарства на пациентите