Според пациентските организации, прехвърлянето на отговорността за животоспасяващо лечение на деца върху дарителите е недопустимо
Български дарителски форум, инициативата „Спаси, дари на...", федерация "Български пациентски форум" и Център за защита правата в здравеопазването изразяват своето несъгласие с приетото Постановление за актуализиране бюджета на Център „Фонд за лечение на деца", с което се въвежда горна граница от 180 000 лв. за финансирането на всеки отделен случай, съобщиха от пресцентъра на Българския дарителски форум.
В становището на организацията се посочва, че въвеждането на годишен финансов таван представлява практически отказ от страна на държавата да заплаща скъпоструващо лечение на деца. „Министерски съвет сам отчита, че сумата от 180 000 лв. не е достатъчна, тъй като „средният разход на фонда за една трансплантация към момента е 266 хил. лв.", се казва още в становището на Българския дарителски форум.
Те посочват, че през изминалата година и половина Център „Фонд за лечение на деца" е финансирал скъпоструващо лечение на редица тежки заболявания, като рецидиви при онкохематологични заболявания, саркоми, мозъчни тумори, бластоми, тежки малформации, усложнения след трансплантации и други. Тези лечения, освен най-скъпи, са и най-спешни. Според пациентските организации, прехвърлянето на отговорността за животоспасяващо лечение на деца върху дарителите е недопустимо оттегляне на държавата от грижата за детското здраве. „Кой ще понесе отговорност, ако заради недостигащи 100, 1000 или 10 000 лв. се забави фатално лечението дори на едно болно дете?", питат те.
От Български дарителски форум призовават Министерски съвет незабавно да отмени горната граница за финансиране на лечение на деца и така да позволи на Център „Фонд за лечение на деца" да продължи своята работа.
Коментари към Според пациентските организации, прехвърлянето на отговорността за животоспасяващо лечение на деца върху дарителите е недопустимо