Старозагорският митрополит Галактион - директор на тъканна банка?
Към любопитната дейност на духовника насочи президентът на "Подкрепа" д-р Константин Тренчев, който в дебат за проблемите на църквата: "Не може владика да има клиника за трансплантации!" Той отказа да даде име и подробности, но проверка в информационната система ДАКСИ показа, че на 21 ноември 2007 г. Софийският градски съд вписва Галактион Любенов Табаков като член на Съвета на директорите на Тъканна банка Остеоцентър - България. Това е комбинация от светското му име Георги Любенов Табаков и църковното Галактион. Той сменя Марк Бъроуз в борда на директорите.
"Истина е, че старозагорският митрополит беше в ръководството на тъканната банка, работи за нас около година", потвърди д-р Румен Хичев, шеф на тънканната банка. Покрай скандалите с нея обаче дядо Галактион сам се отказал. Тъканната банка събираше роговици, сухожилия, костен материал, който се обработваше и присаждаше на болни. Тя беше обвинена в бизнес с мъртъвци. Към ден-днешен тя вече е с променен статут, не е част от търговското дружество "Остеотех", а работи като неправителствена организация. Хичев не успя да си спомни точно как се е стигнало до привличане на Галактион към банката за тъкани за трансплантации.
Д-р Румен Хичев е категоричен, че Галактион не е взел нито стотинка от работата си за тъканната банка. Той обаче разказа, че владиката съветвал управителния съвет по религиозните аспекти на донорството. "Тъканните банки се съобразяват с това, тъй като става въпрос за материал, който се взема от мъртви хора", обясни Хичев. Тъй като в случая се действа само със съгласие на близки, било нужно да се познават отлично религиозните нрави и традиции. "Конкретните наставления на Галактион бяха свързани с това кога се извършва опелото, как протича, какви са религиозните обичаи в България, кое би могло да се окаже пречка да се получи съгласие от близките по отношение на християнския ритуал", добави Хичев.
Той подчерта, че Галактион е работил без пари, както и останалите членове на УС на тъканната банка. В работата си те действали безвъзмездно, водени от идеята да се помага за лечението на болните. Привличането на духовници като съветници по дейността, свързана с трансплантациите, било световна практика. "Направил го е от добри помисли, това е един от най-популярните и най-обичаните от миряните владици", коментираха запознати с дейността му. По време на дебатите около закона за донорството преди време "Остеотех" лобира да отпадне изискването за съгласие на близките. Тогава Българската православна църква се обяви против.
По принцип източноправославната църква няма категоричен документ по въпроса. За разлика от нея католиците са горещи привърженици на тъканното- и органното донорство. Преди време дори папата призова всеки християнин да приеме донорството като свой дълг. Адвентистите също били по-категорични. Но и у нас няма основания присаждането да се смята за небогоугодно дело, каза Хичев.
Галактион е бил игумен на Бачковския и на Рилския манастир и викарий на Старозагорска епархия. Защитава докторат по богословие в Руската духовна академия в Москва. Специализирал е в Германската духовна академия в Регенсбург. През 1995 г. с решение на Светия синод е назначен за председател на църковния съвет на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Един мандат Галактион е депутат в парламентарната група на СДС в 36-ото обикновено Народно събрание. Оказва се сред депутатите, сътрудници на бившата ДС, чийто списък бе оповестен на 4 септември 2007 г. от Комисията за разкриване на документите на Държавна сигурност. Той бил с псевдоним Мишо и като агент работел по задачи, поставени от VI, III и I управление. Митрополит Галактион е вербуван на 23 септември 1981 г. от оперативния работник Петър Хайтов и до 2007 г., когато го оповестяват като агент, не е бил снет от отчет.
Коментари към Старозагорският митрополит Галактион - директор на тъканна банка?