Стефан Константинов: Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави
Министърът на здравеопазването Стефан Константинов ще внесе утре в Министерския съвет предложение за пълна забрана на тютюнопушенетона закрити обществени места от 1 юни 2012 г.
Според сега действащите разпоредби в заведенията има обособени зони за пушачи и непушачи. Представители на ресторантьорския бизнес обаче искат забраната да се отложи за 2013 - 2014 г.
„Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави, не да ги лекуваме по-качествено, когато се разболеят, а да не стигат до заболяване", заяви министърът.
Константинов обяви, че броят на здравно неосигурените е не повече от 900 хил. души, а не 2 млн., както се твърди. Той пресметна, че официалният брой на осигурените е 6,5 млн., а по последни данни населението е 7,4 млн. души.
Около половин процент от хората, които отиват в големите болници са неосигурени. Малко по-голям процент отиват в областните и общинските болници, а в частните лечебни заведения неосигурени не ходят, каза още министърът.
Константинов коментира и предложението си, дадено на предишното правителствено заседание, да се конфискува имуществото на неосигурени пациенти, като отбеляза, че това не е най-важният проблем. Той уточни, че е имал предвид само хора, които са в добро здравословно състояние и имат доходи, а след като ползват обществен ресурс, не го заплащат.
Здравният министър даде за пример прострелян наскоро бизнесмен, който не е бил осигурен, а за лечението му в „Пирогов" са били похарчени около 100 хил. лв. След това роднините внесли около 300 лв. „Разликата до 100 хил. лв. плати обществото, платиха осигурените, а това не е справедливо", каза Константинов.
МЗ
-
Министър Ивкова: Здравеопазването работи въпреки тежкото наследство в системата
-
Регламентира се правото на фелдшерите да оказват спешна помощ
-
ВАС отмени окончателно наредбата, определяща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК
-
Шокиращи разлики в цените, които плащат 7 болници за едно и също лекарство
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Ивкова: Здравеопазването работи въпреки тежкото наследство в системата
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Регламентира се правото на фелдшерите да оказват спешна помощ
- Министерство на здравеопазването
- Шокиращи разлики в цените, които плащат 7 болници за едно и също лекарство
- ВАС отмени окончателно наредбата, определяща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК
- МЗ изготвя нова наредба за основния пакет от дейности
- Здравното министерство: По-малко са напусналите медици през 2015 г.
- Здравното министерство отново предлага промени в наредбата, която регулира цените на лекарствата
- Предлагат НЗОК да поема асистираните с робот операции в детската и гръдна хирургия и урологията
Коментари към Стефан Константинов: Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави