Ст. Константинов: Бюджетите на болниците трябва да бъдат гъвкави

Началници на клиники изкарват страхотни пари, а останалите тънат в мизерия, затова трябва да се смени начинът на финансиране. И сегашният метод на финансиране трябва да изчезне. Системата е такава. Не е луд, обаче този, който яде зелника. Става въпрос за ясни доходи в частни клиники, доказани с фиш. Но лош специалист ли е патоанатомът, който няма клинична пътека, например. Системата на финансиране е лоша и трябва да се промени, промяната изисква закони и воля и от НЗОК, категоричен е Константинов.
Той допълни, че непрекъснато повтарят всички, че системата е лоша. "Сега последното е, че изборите са поели изцяло вниманието ни. Постепенно трябва да има частично намаляване на клиничните пътеки и да преминем към Диагностично-свързаните групи (ДСГ). За пациента значи, че той като отиде в болницата ще бъде лекуван за всичко, за което трябва да бъде лекуван, а не само да бъде лекуван за това, което е по клиничната пътека", подчерта здравният министър.
Той обясни, че бюджетите на болниците трябва да бъдат гъвкави. Въпросът е кой какъв бюджет получава и защо ще го получава. "Да речем, че има пътека пневмония, обаче клиничната пътека изисква да се направят еди - какви си изследвания. Понякога пациентът например няма нужда от снимка да му се прави при изписването, като той е във видимо добро състояние. Така се спестява администрирането. Усложненията, които са съпътстващи заболявания към дадена болест също ще ги платим, а не само например това, за което човекът е бил лекуван, примерно бронхопневмонията.
В момента първото нещо като дойде пациентът е да се гледат документите на пациента, а не състоянието му. Това искаме да го махнем, защото в момента всички лекари, сестри се занимават първо с това по време на преглед на пациент. Пишат и измислени пътеки. Това показва, че държавата ни примерно намалява с 1 млн. души, а хоспитализацията ни се е увеличила със 70%", заяви Стефан Константинов.
Той поясни, че трябва да има по-сложна система, за да може да не се знае пациентът, когато дойде в болницата какви пари би могъл да донесе на самата болница.
"Клиничните пътеки са вече до болка известни. Директори на болници, определени възлови играчи, хора определящи общественото мнение за тях клиничните пътеки са вече изградени методи за финансови потоци. Но пък да дадем повече свобода на болниците, ние задължително контролираме болниците, но нека да не ги връзваме. ДСГ (диагностично свързаните групи) са метод, по който работи цяла Европа, само ние се занимаваме с тия клинични пътеки", каза Константинов.
На въпрос кога ще се промени здравната система, Константинов отговори, че като дата не може да се каже. "Промяната е непрекъснат процес, включително нещата, които се направиха като прогнозните бюджети. Полека лека нещата се променят, например, дежурните кабинети, които бяха направени, хората са доволни от тях", подчерта здравният министър.
За изострените отношения с БЛС, Константинов коментира, че бюджетът не се прави на тъмно. "Бюджетът като бъде представен той трябва да мине през тристранния съвет и т.н. Ще има светлина върху това, което аз искам да направя. Парите няма да са по-малко, те ще са минимум колкото бяха през тази година. За страна, която харчи толкова малко за здравеопазване като процент, би било добре да имаме скок нагоре. В бюджета ще отстоявам парите за спешната помощ да са повече, да има отделно перо за профилактика и трето - дежурните кабинети, тоест за първичната помощ трябва да има повече пари. Профилактиката трябва да бъде извадена като отделно перо, когато отидете при личния си лекар да не ви бъде казано: ама ние сега нямаме направления. Просто при профилактичен преглед на човек трябва да му бъдат направени всички необходимите изследвания", категоричен е Константинов.
Той направи сметка, че нашите осигуровки са 8%, средната работна заплата е 700 лева, средно човек плаща 56 лева на месец за лечение. "Това са малко пари за нещата, които плаща здравната каса. Има лечения, които са ултра скъпи. Трябва да сме честни. Даваме за лечения, които са по стотици хиляди левове", каза здравният министър.
Тоест, според Константинов, за да се лекува един тежко болен човек, за когото трябва да се плати ултра скъпо, то 1000 души в страната годишно не трябва да боледуват.
"По сърдечно-съдови заболявания сме на първо място, но и пушенето трябва да го спрем на обществени места от следващата година", каза още Константинов.
Коментари към Ст. Константинов: Бюджетите на болниците трябва да бъдат гъвкави