Създават организми максимално зависими от изкуствени съставки
"Това е една доста странна идея, но генетичната близост е много по-опасна, отколкото различието", твърди френският биолог Филип Марлиер от компанията Heurisko USA. "Това, което най-много ще предпази човешкото здраве и околната среда, ще бъдат организмите, възможно най-отличаващи се от съществуващите и които ще бъдат максимално зависими от изкуствени съставки, несъществуващи в природата", казва Марлиер.
Проектът над който той работи заедно с Рупърт Мюцъл от Свободния университет в Берлин, цели промяната на азбукта на ДНК, изграждаща генетичната програма на живите организми. Двамата учени подложиха бактерии на ускорена еволюция, чиято ДНК използва синтетичен компонент, който не съществува в живата природа. Резултатите от изследването са първата, макар и несъвършена крачка, към създаването на изкуствена форма на живот. Учените се надяват до пет години да заменят и четирите основни молекули на ДНК със синтетични съставки.
Това не е ли донякъде като да се произведат марсианци в земни условия? "Да, точно това е идеята, заяви пред агенцията Филип Марлиер, въпреки че засега говорим само за микроорганизми". "Хората обикновено си мислят, продължава френският учен, че колкото едно същество е по-чуждо и различно, толкова е и по-опасно! Но истината е съвсем друга. Защо СПИН е толкова летален? Защото идва от маймуните. Ако произлизаше от марсианците, нямаше да е толкова смъртоносен!".
Филип Марлиер е един от пионерите в областта на синтетичната биология, наричана още "ксенобиология" - чуждата форма на живот, която да бъде създадена на Земята. Разработките в бранша ще бъдат от ключово значение за създаване на предпазни механизми в биотехнологиите, без да бъде забавен промишленият прогрес. Бактерии с тотално чуждо ДНК няма да могат да се разпространяват в естествена среда при течове на биогорива, получени с генно-модифицирани микроорганизми, предрича близкото бъдеще Франс прес.
Коментари към Създават организми максимално зависими от изкуствени съставки