Създадоха първия "жив лазер"
Клетката е от човешки бъбрек. С генно инженерство тя е накарана да произвежда светлина по същия начин като медуза, като е модифицирана със зелен флуоресцентен протеин, след което е поставена под синя светлина между две миниатюрни огледала. Това предизвиква излъчване на зелен лазер, видим за човешкото око.
"Живите лазери" в бъдеще ще се използват за активиране на медикаменти в тялото. Те могат да се произвеждат в жив организъм и това да даде безпрецедентни подробности в сканирането. Онколозите пък с тях ще лекуват рака отвътре, а не отвън.
Лазерната светлина се различава от обикновената по тясната ширина на спектъра, като светлинните вълни трептят в синхрон. От появата им преди 50 години като оптична среда за лазерите се използват синтетични материали - като кристали , бои, пречистени газове. В тях протонните импулси се усилват, докато се отблъскват между две огледала.
Малти Гедър и Сок Хюн Юн от центъра за фотомедицина в Масачузетската обща болница са първите, които превръщат в лазер жива система. Тя е с диаметър 15 до 20 милионни от метъра, като е поставена между две високо отразяващи огледала на разстояние 20 милионни от метъра. Клетката не само произвежда импулси лазерна светилна, но и сферичната й форма действа като леща, префокусира светлината и индуцира емисия лазерна светлина на по-ниски енергийни нива от необходимите в разтвора със зеления флуоресцентен протеин.
Използваните клетки остават живи през целия процес. Индивидуалните лазерни импулси продължават само няколко наносекунди, но са достатъчно ярки, за да бъдат уловени лесно.
Коментари към Създадоха първия "жив лазер"