С министерско постановление ще регулират цените на масовите лекарства

Проектопостановлението на МС, с което ще бъдат регулирани цените на масовите лекарства, е за допълнение на Наредбата за цените на лекарствените продукти и е предложено от министъра на здравеопазването. Общественото обсъждане на текста в проекта е до 18 февруари.
В доклада си по темата министър Кирил Ананиев пояснява, че предлага създаването на нов член 24 а. Според него притежаващите разрешение за употреба не могат да искат увеличение, което е с процент по-висок от инфлационния, на регистрираните цени на медикаментите, отпускани без предписание от лекар. Целта на промяната е да бъде избегнато увеличението на масово използваните от българите лекарства.
Цените на тези медикаменти не подлежат на регулация, защото за тях е въведен регистрационен режим и затова притежаващите разрешения за употреба можеха да искат увеличение без ограничения и по всяко време, отбелязва министър Ананиев в доклада и допълва, че честото повишаване на цените се отразява неблагоприятно и на практика ограничава достъпа на хората до тях.
Срокът на обсъждането е 14 дни. По-кратък е, отбелязват от МЗ, за да се запазят сегашните цени на масово купуваните от българите медикаменти, но и да има стабилност на разходите.
mh.government.bg, ra-sante.com
НОВИНАТА е свързана към
- Новият здравен министър – кой ще поеме управлението на COVID кризата
- Министерство на здравеопазването
- Изпълнителна агенция "Медицински надзор"
- Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- Половината българи не знаят за какво служи телефон 112
- Диабетиците с осигурен инсулин на Novo Nordisk след юни 2009-та
- Фалшиви сайтове продават стоки от името на Министерството на здравеопазването
Коментари към С министерско постановление ще регулират цените на масовите лекарства