С 3D операция проф. Неделчо Цачев спаси крака на млад мъж с Бехтерев
Операция, осъществена от ръководителя на катедрата по ортопедия и травматология във ВМА проф. Неделчо Цачев и неговия екип, спасиха крака на тридесетгодишен мъж, страдащ от болестта на Бехтерев.
Операцията е продължила четири часа. Скъсяването на крака е компенсирано като ортопедите са поставили имплант от последно поколение.
Интервенцията се прави за първи път у нас, а по думите на проф. Цачев подготовката за нея продължава повече от четири месеца. Първото предизвикателство пред екипа е свързано със самото заболяване, което е хронично артрозно. В следствие на него младият мъж отключва друго и му е поставена рядко срещаната диагноза – ацетабуларен тунелен синдром.
Зарази увреждането на костта бедрената глава и шийката навлизат в таза, кракът се скъсява с няколко сантиметра, движенията не само са ограничени, но и причиняват силни и нетърпими болки.
Д-р Неделчо Цачев обяснява, че пораженията, нанесени от Бехтерев не позволяват да бъде поставен класическия имплант. Другата причина е, че т.нар. циментна става трябва да се смени десет години след поставянето й, а това е неприемливо при толкова млад човек. След обмисляне на ситуацията д-р Цачев осъществява контакт с колегата си ортопед д-р Владислав Райков, чиято тясна специалност е 3D предоперативно планиране и който е защитил докторантура в Швейцария.
Д-р Райков изработва компютърен модел на костта. Този модел дава възможност на екипа на д-р Цачев да прецени как точно да разположи импланта, за да може реконструкцията да е успешна.
Четири часа са били необходими на ортопедите от Академията, за да запълнят издълбаното дъно на ацетабулума с кост на пациента, да поставят ставата добре и на място и да компенсират скъсяването на крака.
В чужбина имат опит и практикуват реконструкцията с компютърен модел, но у нас това се случи за първи път във ВМА, откъдето неслучайно определят операцията като уникална.
Според проф. Неделчо Цачев това ще даде сериозен шанс на нуждаещите се българи да бъдат лекувани у нас, тъй като до момента те трябваше да търсят помощ в чужбина, която струва скъпо. Професорът по травматология е уверен, че напредъкът е бавен, но за сметка на това е сигурен и определено оптимистичен за пациентите.
Проф. Цачев започва своята кариера в „Пирогов“, а от 2006-а е част от екипа на ВМА. Специализирал е в САЩ, Швейцария, Холандия, Испания, Германия, Австрия и Великобритания. Чете лекции в Швейцария, Турция и Словения. Автор е на няколко монографии и множество научни публикации у нас и в странство, член е на няколко европейски асоциации, сред които по ортопедия и травматология и по тазобедрена хирургия.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: ВМА
- Във ВМА прилагат нов метод при отстраняване на тумори на дебелото черво
- Екип на доц. Ивелин Такоров от ВМА осъществи една от най-сложните лапароскопски операции в коремната хирургия
- Военномедицинска академия с готовност за бърза реакция при биотероризъм
- Лекари от ВМА трансплантираха черен дроб на жена в последен стадий на цироза
Коментари към С 3D операция проф. Неделчо Цачев спаси крака на млад мъж с Бехтерев