Тази година случаите на ку-треска са много повече в сравнение със същия период на миналата
Сухото време от началото на годината е причината за увеличените случаи на ку-треска в страната. До този момент са регистрирани 12, като за същия период през 2018-а те са били само 1. От РЗИ – Стара Загора съобщиха, че в областта има два случая.
Заболяването се разпространява чрез прахови частици, съдържащи заразата. Те се носят от вятъра и по този начин сухото време спомага за разпространението на болестта. Инфекцията е най-опасна, когато козите и други чифтокопитни животни раждат, т. е. през февруари и март. Човек се заразява като вдишва прах, заразен с причинителя Коксиела бърнети, при пиене на сурово мляко, при обработка на вълна или кожа, клане на животни или обработване на техни суровини. Рядко, но все пак е възможно, човек да се зарази и чрез ухапване от заразен кърлеж.
Симптомите на болестта са температура, главоболие, отпадналост и болки в мускулите. Заболяването може да премине леко, но са възможни и усложнения като пневмония и летален изход. Статистиката показва, че през последните години е нараснала заболеваемостта сред хората. Инкубационният период е от 3 до 30 дни.
Проф. Тодор Кантарджиев от Националния център за заразни и паразитни болести съобщава, че случаите на морбили вече достигнаха 240. Те са локализирани предимно в София-област, където са най-много заразените, в Пловдивско, Бургаско, Пернишко, Благоевградско, София-град. Най-новият случай е от Дупница.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: clinica.bg
Снимка: pixabay.com
Коментари към Тази година случаите на ку-треска са много повече в сравнение със същия период на миналата