Три болнични сдружения поискаха МЗ да плаща тестовете за COVID-19 при приема на болни
Сдружението на общинските болници, Националното сдружение на частните болници и Българската болнична асоциация поискаха в писмо до здравния министър ведомството, което той оглавява, да плаща PCR тестовете за хората, които постъпват в здравно заведение. Освен до министър Ананиев позицията е адресирана и до началника на Оперативния щаб.
Един от аргументите е, че хората, търсещи помощ за лечение, ще бъдат много по-спокойни, когато не трябва да заплащат и за задължителния тест за COVID-19. Това е важно, особено като се има предвид, че през двата месеца на извънредното положение мнозина не посмяха да потърсят лекарска помощ, защото се страхуваха. От друга страна, подчертават от сдруженията, подобно действие е логично и отговаря на инструкциите на МЗ и Щаба през последните три месеца.
Ако хората бъдат оставени без изследване за коронавирусна инфекция, има опасност в случай, че са носители на COVID-19, да заразят останалите. Другият вариант е да бъдат приемани като потенциално заразени, а това означава да бъдат отделени, а персоналът, който се грижи за тях да бъде с нужните защитни средства. При първия случай има опасност от избухване на нова инфекция, при втория става дума за многократно увеличаване на разходите на лечебното заведение.
Затова най-работещият начин е, тестовете да бъдат заплащани на здравните заведения от здравното министерство.
В момента част от тях разполагат все още с тестове, които са им дарени, но в другите пациентите си плащат сами за тях.
Има хора, които не са в състояние да отделят 100 лв. или 130 лв. и затова не влизат за лечение. Това от своя страна ще се превърне в сериозен проблем, защото особено за най-уязвимите пациенти с увреждания, онкологични и хронични заболявания, които се нуждаят от хоспитализация и лекарски грижи.
Не на последно място трите сдружения припомнят, че скрининговото изследване за COVID-19 e част от оценката на здравословното състояние и разходите на МЗ за него са в интерес на всички, но и в интерес за нормалното функциониране на системата. Подобна практика е добре позната и се прилага успешно от години за изследвания за ХИВ, сифилис, HBV и други.
bba-bulgaria.com, privatehospitals.eu, pixabay.com
НОВИНАТА е свързана към
- Първи смъртен случай в Китай от пневмония, причинена от нов тип коронавирус
- България вече може да изнася аналгин-хинин
- 10 песни, които да пеете, докато си миете ръцете срещу вирусите
- Еврокомисията решава днес дали COVID-19 да бъде поставен в категорията на агентите с най-висок риск
- Въвеждат изключително строги мерки за ограничаване на COVID-19
- Хранене при грип
- НЗОК въведе нова организация за отпускане на лекарства по протоколи заради COVID-19
- Иновативна българска система проследява показателите на пациенти с COVID-19 в домашни условия
- НАП публикува информация за данъците и осигуряването в ситуацията на извънредно положение заради COVID-19
- Целият екип на видинската болница ще бъде тестван за COVID-19
Коментари към Три болнични сдружения поискаха МЗ да плаща тестовете за COVID-19 при приема на болни