Т. Захариева: Децата, нуждаещи се трансплантация в чужбина, няма да могат да получат средства от държавата за това
Според нея това решение на кабинета означава, че децата, нуждаещи се трансплантация в чужбина, няма да могат да получат средства от държавата за това. "Ще предприемем всякакви действия, за да защитим тези деца. Не са изключени и протести", категорична беше Захариева.
Тя е убедена, че Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването са подвели МС при вземането на това решение. Още в петък пациентските организации са изпратили писма до МФ, МЗ и МС с молба за среща и разговор за това как може да се промени приетото решение. Днес те обясниха, че в България не се правят трансплантации на деца.
Пациентските организации разполагат с информация, че 4-те милиона лева, които според постановлението на Министерски съвет трябва да бъдат предоставени допълнително на "Фонд за лечение на деца", няма да дойдат само от Министерството на финансите. От финансовото министерство ще се отпуснат само 3 милиона лева, а останалите ще дойдат от реорганизация на здравното министерство.
Лечението в момента се осъществява със средства от здравноосигурителните вноски. От тези пари министър Константинов трябва да намери начин да предостави 1 милион лева, обясни Теодора Захариева. Тя дори предложи парите за представителни разходи на депутатите да бъдат пренасочени към Фонда за лечение на деца. Пациентските организации ще говорят с юридическите си партньори дали постановлението може да се атакува в Конституционния съд. Според тях ако това е възможно, омбудсманът трябва да сезира Конституционния съд.
Христина Димитрова, член на Управителния съвет на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания и приятели обясни, че сумите необходими за трансплантации за деца са много по-големи от тези, необходими за трансплантация на възрастни. Димитрова обясни, че около 100 000 евро е разликата между сумата, която ще бъде отпускана от фонда за детска трансплантация и реално необходимите пари и попита нужно ли е гражданите да правят дарение, при положение, че лечението е задължение на държавата.
Според решението на кабинета Фондът ще отпуска за трансплантация средства в размер на трикратната сума, плащана за същата трансплантация в България. Тъй като в нашата страна не се трансплантират органи на деца, парите за детските трансплантации изчисляват на базата на стойността на този вид медицинска интервенция за възрастни. Така за бъбречна трансплантация ще се отпускат три пъти по 15 000 лева (колкото е записано в Наредба 29 за подобни трансплантации) или около 22 000 евро, а в чужбина тази сума е от 180 000 евро нагоре.
За чернодробната трансплантация Фондът ще плаща около 75 000 евро, а в чужбина са необходими около 200 000 евро. Разликата е непосилна за семействата в България, обясни Димитрова. Тя припомни, че към момента едва 19 деца се нуждаят от трансплантация, но за тях не могат да се намерят средства.
Коментари към Т. Захариева: Децата, нуждаещи се трансплантация в чужбина, няма да могат да получат средства от държавата за това