Увеличават медицински процедури, които НЗОК ще заплаща, с промени в Наредбата за пакета здравни дейности
Проект за промени в Наредба №9 от 2019 г., с която се определя пакетът от здравни дейности, заплащани от НЗОК е внесен за обществено обсъждане. Сред основните аргументи за нуждата от него, служебният здравен министър Стойчо Кацаров посочва, че пакетът трябва да отговоря на новата класификационна система на медицинските процедури, с която се въвеждат и системите за кодиране на болестите, здравните проблеми и медицински процедури както и с необходимостта да започнат действия, чиято цел е увеличаването на броя на донорите на органи.
Предложенията за промяна
Предложенията са в няколко насоки и всички те са свързани с подобряване качеството на медицинските услуги и на една от най-важните за общественото здраве дейности – превенцията.
След анализ е установено, че има нужда от включването на нови дейности, които да бъдат гарантирани от Касата в извънболничната помощ. Това със сигурност ще въздейства върху много по-навременното диагностициране и съответното лечение.
Предложенията за нови дейности в извънболничната помощ:
- Допълнително изследване (туморен маркер Протеин на човешкия епидидим 4 – НЕ4). Това дава възможност да бъде направена по-прецизна оценка на риска от ранни метастази и за ранно откриване на злокачествени тумори на яйчниците.
- Изследване на D-димер, което дава шанс за оценка на риска от тромботични усложнения при различни заболявания, сред които случаи на дълбока венозна тромбоза, белодробна емболия и усложнения при хора с COVID-19. Изследването е важно и за навременното откриване на нарушения при кръвосъсирването. То е в състояние да предотврати фатални усложнения.
- Изследване за антитела от класа IgG срещу S-протеина на вируса SARS-CoV-2. Особено в настоящия момент това позволява да бъде проследен имунният отговор на преболедувалите или на ваксинираните срещу COVID-19.
- Изследване, което ще установи най-малко 14 високорискови канцерогенни типа на човешкия папиломен вирус (HPV). То трябва да обхваща задължително HPV 16 и HPV 18. Типовете на човешкия папиломен вирус са повече от сто. Най-високо рискови са именно тези 14, които могат да са причина за рак на шийката на матката. HPV 16 е са в основата на близо 60% от заболяванията на рак на маточната шийка, а HPV 18 на 12%. В същото време заболяването е лечимо, когато бъде открито навреме. Промените са належащи, защото този вид рад е вторият, който се среща най-често след рака на гърдата.
- Компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс и за младите хора под 18 години. Тук се уточнява, че тъй като тези високоспециализирани изследвания се прилагат при най-малките след анестезия, това също е включено в предложения пакет.
Останалите промени:
Диабет
От огромно значение за едно от най-разпространените заболявания у нас е то да бъде лекувано, а последиците от него, избегнати напълно или забавени. Това е напълно постижимо с прилагането на подходящ хранителен режим, физическа активност, скрининг, терапия. Да бъде осигурено ефективно съвременно лечение означава диабетът да бъде ограничен, но и усложненията от него да бъдат намалени, особено инвалидността и смъртта. За всичко това от огромно значение е изключителната ангажираност на хората с диабет в ежедневния контрол. И тъй като това се постига и с обучение, то предложенията включват:
- Нова амбулаторна процедура, свързана с обучението и консултацията на хора с диабет. Те ще получат допълнителна информация за заболяването си и за лечението, ще им бъде препоръчано да извършват самонаблюдение и контрол.
- Създава се и процедура за диагностика и лечение на хората с инсулинозависим диабет, които използват инсулинови помпи или сензори за продължително наблюдение на нивото на глюкоза.
И още:
Чрез новата класификационна система на процедурите медицинските дейности се отразяват по-детайлно и са много по-прецизни по отношение на сложността и тежестта им. Всички дейности, които се осъществяват в болниците, са прецизирани и по отношение на изпълнението им от различните нива в здравната система. Става дума за процедури в сферата на травматологията, ортопедията и хирургията, които могат да се направят и в болничната, но и в извънболничната помощ.
Благодарение на новите предложения много от дейностите вече могат да бъдат осъществявани и в извънболничната помощ, а не както до момента единствено в болниците.
Въвеждат се медицински критерии за проследяването на хората с тежко мозъчно увреждане, при които ще бъдат уведомявани координаторите по донорство в страната. По този начин наблюдението и сигурността на пациентите ще бъдат стандартизирани и подобрени от една страна, а от друга, ще бъдат създадени оптималните условия за извършването на трансплантации в страната. Последното е особено важно, тъй като броят на българите, нуждаещи се от трансплантация и сега не е малък, но и за съжаление нараства, показват данните на Здравното министерство.
Целта на промените
Промените не само ще синхронизират нормативите по отношение на прилаганите у нас класификационни системи за кодиране на медицинските процедури, но и ще осигурят прозрачност на дейностите, които се осъществяват в болниците. По своя смисъл това е начин общественият ресурс да бъде изразходван много по-ефективно, но и контролът да бъде много по-качествен.
Предложенията, свързани с интензивните грижи в случаите на мозъчно увреждане, са реален шанс и за по-доброто качество на медицинската грижа, но най-вече за подобряване условията на трансплантация в страната.
Не на последно място включването на нови видове изследвания, които Касата ще поеме, отварят възможността да навременната диагностика на редица социално значими заболявания.
Очаквани резултати
Предложенията за промени разчитат на подобряването и ефективността във всичките й измерения, когато става дума за общественото здравеопазване.
На първо място да бъдат определени ясно медицинските процедури в болничната и извънболничната помощ.
Дейностите да се отчитат много по-прецизно, което е гаранция за прозрачност и по-ефективен контрол при финансирането на болниците.
Представяйки проекта от Здравното министерство подчертава, че въвеждането му не изисква допълни финансови средства, тъй като разходите за всички нови дейности реално са в рамките на бюджета на НЗОК.
Общественото обсъждане продължава до 19 декември 2021 г.
- Аптеките с договори с НЗОК ще работят с нормативно определените надценки
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Национална здравноосигурителна каса
- Съдът постанови: НЗОК ще плаща за лечението на болите от сколиоза
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
Коментари към Увеличават медицински процедури, които НЗОК ще заплаща, с промени в Наредбата за пакета здравни дейности