Уволнената директорка на ИАТ, Теодора Джалева: Отстраниха ме, за да се потулят нарушения в ин витро клиника
Покупката на генетичен материал е забранена по закон, но търговията се крие зад разрешените така наречени разходи за донора. По наредба момичетата, които даряват свои гени трябва задължително да имат деца, защото - според официално становище на Българското дружество по акушерство и гинекология, тази манипулация може да ги лиши от поколение.
Проверка на агенцията по трансплантации установява, че въпреки риска за здравето, в плевенската клиника се ползват за донори нераждали момичета. Става въпрос за Медицински център "Клиничен институт за репродуктивна медицина", чийто управител според Търговския регистър е Емилияна Конова, а като съдружник фигурира Румен Русев.
От клиниката в Плевен отказали коментар с мотива, че обжалват констатациите на агенцията. А бившата директорка твърди, че именно проверката в клиниката е причина за уволнението. й.
"Една от причините, изтъкната от министъра, беше точно тази: "Как можа да направиш акт за тази ин витро клиника?" Този акт, ако не се беше разшумяло, минават 6 месеца, не се пише наказателно постановление, и този акт се потулва", коментира Теодора Джалева. Глобата за клиниката е трябвало да бъде от 30 000 до 50 000 лева, а по преценка, ако нарушението се счете за много тежко, може да се иска отнемане на лиценза.
Джалева смята, че е уволнена заради това, защото не й било изтъкнато нищо друго като мотиви. Официално от министерството съобщиха при отстраняването й, че искат да подобрят работата на агенцията. При поеманате на агенцията от Джалева трансплантациите значително се увеличиха, но след скандали с пациентски организации, броят им отново намаля.
"В България лекарското съсловие, за съжаление не сме свикнали да работим по европейски правила и се оказва много явна съпротива във въвеждането им и спазването им, и контрола", коментира Джалева. По думите й в министерството и сега стандартите се пишат и защитават единствено от "близки интереси".
"В момента се иска да се осигури монопол на определени клиники, за да се извършват трансплантации в България. И като ги няма още по-добре, защото тогава се изпращат пациенти в частни клиники в чужбина и тогава държавата плаща и никой не може да ме увери, че в това няма и комерсиален елемент. В момента има изпратено момиче за трансплантация, която категорично може да бъде направена в България от жив донор са платени 256 хил. лева", каза Джалева.
"Това си е поне 200 хиляди лева, които са надплатени за тази трансплантация", каза Джалева. По думите й интересът вероятно е на експертите, които са одобрили финансирането.
От думите й обаче не става ясно защо е по-изгодно за определени кръгове лечението в чужди клиники, при положение, че с тях експертите на министерството много по-трудно биха могли да влязат в задкулисни договорки, отколкото с българските.
Коментари към Уволнената директорка на ИАТ, Теодора Джалева: Отстраниха ме, за да се потулят нарушения в ин витро клиника