Установиха нов маркер на биологичното стареене

Нов маркер на биологичното стареене установи група американски учени, ръководени от д-р Лорънс Хониг от Изследователския институт във Вашингтон, САЩ.
При изследване на болестта Алцхаймер учените открили, че намалението на левкоцитите и дължината на теломерите е свързано с по-голям риск от деменция и смърт.
При извършения експеримент изследователите използвали ДНК проби, взети от 1978 доброволци на възраст между 66 и 100 години (средна възраст - 78,3 години). По-голямата част от групата били жени - 68,3 %. Участниците в изследването са наблюдавани в продължение на период от 7,8 години.
За целта на изследването учените са определили генотипа на аполипопротеин Е (ApoE) и измерили дължината на теломерите с помощта на полимеразна верижна реакция. При всички участници в проучването средната дължина на теломерите била 6371 базисни пункта.
Резултатите показали, че по-възрастните хора имали по-къси теломери. По-късата дължина на теломерите била свързана с повишен риск от деменция - 21 %.
Като цяло, една допълнителна година от живота е свързана с намаляване на дължината на теломерите на 31.1 базисни пункта (95 % доверителен интервал (CI) 25,7-36,5, р<0.001). Освен това, при мъжете теломерите били средно 128 базисни пункта по-къси, отколкото при жените (95 % CI 48-208 р=0.002), разясняват учените.
При 15.9 % от доброволците била установена деменция още в началото на проучването. Сред тях - 79,6 % са отговаряли на критериите за болестта на Алцхаймер, при други 13,9 % - също било възможно да има симптоми на това заболяване. Според анализа на учените между дължината на теломерите и риска от деменция, има конкретна асоциативна връзка.
Данните показват, че колкото повече намалява дължината на теломерите, толкова повече нараства рискът от деменция и смърт.
"Този индикатор може да се използва като ясен маркер на биологичното стареене", смятат учените.
Коментари към Установиха нов маркер на биологичното стареене