Неинвазивна ултразвукова техника разбива бързо и безболезнено камъни в бъбреците
Често след операция за отстраняване на камъни в бъбреците остават по-малки фрагменти, които тялото обикновено успява да изхвърли само. Ако обаче това не се случи, пациентът трябва да се подложи на втора, по-инвазивна процедура. Експерти от Вашингтон откриват алтернативен начин за тяхното насочване, който е ефективен и напълно безболезнен.
неинвазивното лечение на камъни в бъбреците по-лесно достъпно за пациентите.
Бъбречно-каменната болест е често срещана и засяга около 10% от хората в даден момент според Националната бъбречна фондация на САЩ. |
>>> Какви са рисковите фактори за развитие на бъбречно-каменна болест?
Как работи ултразвуковият апарат за премахване на камъни в бъбреците?
По време на клинично изпитване, извършено в Центъра за бъбречни камъни към медицинското училище на Вашингтонския университет, учени изчисляват ефективността на нов уред, който премахва остатъчните камъни след операция с помощта на ултразвук. Той се приближава до кожата на пациента и се придвижва в правилната посока, за да бъдат изхвърлени възможно най-бързо. Екипът от лабораторията по приложна физика и катедрата по урология към университета се надява да завърши успешно своя експеримент и през следващата година да кандидатства за одобрение на технологията от Агенцията за контрол на храните и лекарствата.
Урологът д-р Матю Соренсен, който участва в проучването, споделя, че резултатите до този момент са много добри. Той допълва: „След всяка процедура по премахване на камъни в бъбреците има вероятност част от малките фрагменти да останат. Ако те са миниатюрни, човешкото тяло успява да ги изхвърли сравнително бързо. Понякога обаче това не се случва. Особено неприятно е, ако са разположени в долната част (основата) на бъбрека. Тогава е възможно те да започнат да се увеличават, което в един момент налага посещение в спешния център или извършването на нова операция.“
Новата процедура не изисква упойка
Ултразвуковата процедура, която тестват уролозите, не изисква анестезия. Тя се провежда веднъж или два пъти, като продължителността на всяка е около 30 минути. В изпитването досега са включени 55 пациенти, но се предвижда броят им да се увеличи с още 12-16.
НАСА проявява интерес към ултразвуковата технология
Една от заинтересованите от откритието организации е НАСА. Мисиите на астронавтите са дълги и евентуално образуване на камъни в бъбреците би било сериозно предизвикателство, тъй като условията не позволяват да бъде извършена традиционната интервенция. Над 30 космонавти са споделили за такова оплакване по време на космически полети със средна продължителност 2 години. Според учените от НАСА не е изключено те да се сблъскат със същия проблем и при пътуване до Марс или до Луната. Наскоро Вашингтонският университет изпрати проби от бъбречна тъкан, които бяха качени на Международната космическа станция, за да се проследи функционирането й в открития космос.
Колегите на Соренсен провеждат и втори експеримент, при който първо използват ултразвук за разбиване на по-големите камъни и след това новия ръчен уред, с чиято помощ надробените малки фрагменти вече могат да се придвижат в правилната посока, за да се изхвърлят от тялото и да се избегне неприятната болка. Благодарение на новото изобретение лечението на бъбречни камъни може да се извършва без упойка и е напълно подходящо за пациенти в риск, каквито са например хората с травма на гръбначния стълб.
„Представете си, че вие имате камъни в бъбреците. Идвате в клиниката и се оказва, че въпреки малкия им размер, единственият възможен начин е операция. Ако докажем ефективността на нашия уред, вече ще можем да ви предложим алтернатива – неинвазивна, без анестезия и много кратка – 30 минути“, споделя урологът.
Самият Соренсен споделя, че е имал три камъка в бъбреците и се е подлагал на процедура по премахване на един от тях. Още помни колко неприятно е било усещането. Затова е щастлив, че екипът му е на път да открие друг, безболезнен и не по-малко ефективен начин на лечение.
Камъните в бъбреците предизвикват много неприятни усещания, когато заседнат в уринарния тракт. Освен болка, запушването на пикочните пътища може да причини и подуване на бъбрека, което е предпоставка за развитие на инфекция или дълготрайно увреждане.
New tech gives kidney stone patients options: https://www.newswise.com/articles/new-tech-gives-kidney-stone-patients-options
- Изследване опровергава досегашни твърдения за камъните в бъбреците
- Вече съществува онлайн инструмент, предсказващ бъдеща поява на бъбречни камъни и кризи
- В УМБАЛ – Бургас вече разполагат с холмиум лазер за разбиване на камъни в бъбреците
- В УМБАЛ – Бургас вече работи единственият в Югоизточна България литотриптер
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВОДНО ПИПЕРИЧЕ СТРЪК
БИОХЕРБА ЗЕЛЕН ЧАЙ капсули 340 мг. * 100
КОТЕШКА СТЪПКА СТРЪК
ВЕГАФАРМА РЕНЕС ФОРТЕ 250 мл
РЕПЕЙ КОРЕНИ
БИЛКОВА СМЕС ПОДАГРА 100 г БИОПРОГРАМА
НОВИНАТА е свързана към
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Камъни в бъбреците
- Натурални средства срещу камъни в бъбреците
- д-р Ведат Ведатов Сабриев
- Лечение с алопуринол
- Ултразвуково изследване (ехография, видеозон)
- Изследване на нухална транслуценция
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Билки за лечение на бъбреците
Коментари към Неинвазивна ултразвукова техника разбива бързо и безболезнено камъни в бъбреците