Учени от ДГТУ разработиха биопринтера BION-F, създаващ жива тъкан
Автор на биопринтера BION-F е Сергей Чапек, експерт в изследователската лаборатория „Инженерни технологии в медицината“ на Донския държавен технически университет в Ростов на Дон.
Биопринтерът позволява създаването на обемни структури за тъканното инженерство. Подобно оборудване може да бъде използвано за отпечатването на биоактивни рамки от различни материали, които поддържат жизнеспособността на клетките.
Биопечатът е част от процеса на адитивното производство, при което биоматериалите се обединяват в структури, имитиращи успешно естествените тъкани. Основният материал е специален биоматериал, позволяващ създаването на тъкан, която е възможно най-близка до естествената.
„Уникалността на устройството е в простотата на създаването му. Решихме да използваме технологията на бързото прототипиране – 3D печата. Именно този метод съкрати значително времето и разходите за производство на биопринтера", казва Сергей Чапек.
Устройството се използва за тъканно инженерство и за изследвания, а в бъдеще с него ще бъдат отпечатвани тъкани за регенеративната медицина, за козметичната хирургия, ще се прилага още и за фармацевтични тестове при избора на лекарства.
„Различни манипулации могат да бъдат извършвани на нашето устройство. С него създавате скелета – триизмерни субстрати за пространственото създаване на бъдещата клетъчна структура, но може още да отпечатвате с биомастило, което представлява хидрогел с живи клетки“, споделя Сергей Чапек и уточнява, че в зависимост от размера и структурата, която трябва да бъде отпечатана, са необходими от 20 минути до няколко часа.
donstu.ru
Коментари към Учени от ДГТУ разработиха биопринтера BION-F, създаващ жива тъкан