Ще посрещнем 2012 с нов вирус
Ако свинският грип (AH1N1) ни навести и тази година, ще се цели предимно в младите хора, предупреждават епидемиолозите. С варицелата не е така. Шарката, която вече дебне под елхата, е заплаха за всички, които не са я карали - независимо дали са на 2 г. или на 20 г. "През есенно-зимния сезон циркулират много вируси, затова е нормално и броят на заболелите от варицела да расте. Това не е само пловдивско явление", обяснява проф. Кожухарова. Според нея на всеки 2-3 г. се забелязва повишаване броя на заразените с шарка, както е тази година, но това не трябва да става повод за паника. До миналата седмица регистрираните случаи на дребната шарка у нас са 26 281, докато за същия период миналата година (до 51-ва седмица - бел. авт.) са били 18 727.
"В началото варицелата стартира като остра инфекция на дихателните пътища. Заболелите имат висока температура и чувстват цялостно неразположение", споделя проф. Кожухарова. Според нея при тези симптоми хората сами търсят лекар, който няма как да сбърка дребната шарка. "Варицелата засяга предимно децата. Понякога и младите родители, които не са я прекарали като малки", казва националният консултант. В детските градини вече се взимат противоепидемични мерки. "Групата се карантинира. Не се допускат деца, които не са я прекарали", казва проф. Кожухарова. Рядко се налага болнично лечение, но не е изключено. Най-често засегнатите остават вкъщи. Варицелата продължава от седмица до десет дни. След около 7 дни пъпчиците завяхват и се образуват кафяви корички.
Няма начин да се предпазим от дребната шарка, освен да избягваме контакт с болни. "Варицелата е едно от най-заразните заболявания. "Ако човек не го е прекарал и има контакт с болен, почти сигурно и той ще заболее", подчертава проф. Кожухарова.
Коментари към Ще посрещнем 2012 с нов вирус