2198 нови случая на COVID-19 след направени 12 167 теста на 5 март 2021 г.
2198 са установените нови случаи на COVID-19, показват данните на единния информационен портал. Това са близо 18% положителни случаи след направени 12 167 теста, от които 6 121 са PCR и 6 046 са бързи за антигени.
За последното денонощие са излекувани 1638 души, а 93 са починалите.
5307 души се лекуват в болниците, от които 440 са в интензивните отделения.
Най-много са заразените в столицата – 607 души, в Пловдив – 183, във Варна – 142, Шумен -119 и Плевен – 115.
20 376 души са ваксинирани за последните 24 часа в страната. Общо 46 712 са хората, получили две дози от ваксината срещу COVID-19.
COVID-19 в България
В област Враца въведоха допълнителни противоепидемични мерки, които влизат в сила от днешния 5 март и ще продължат до 18 март 2021 г. Причината за тях е в растящия брой на заразените. Носенето на маска става задължително на пазари, тържища, изложения, различни мероприятия. Забранени са свижданията в болниците. До края на март са разрешени отсъствията на децата от предучилищните групи. От местния щаб съобщават, че ще бъде засилен контролът по спазването на мерките. За последното денонощие във Враца са регистрирани 65 нови случая на COVID-19, с които общият брой на заразените става 6 171. Областта е в червената зона със заболеваемост на база последните 14 дни от 493 души на 100 000.
151 мъже и жени се лекуват в болниците, а активните случаи в областта надхвърлят 1200. До момента 709 души от областта са получили и двете дози на ваксината срещу COVID-19, общо поставените дози са 5 209.
Продължава да расте броят на заразените и в Шумен. За последните 24 часа в областта са установени нови 119 случая. Общият брой на заразените е 5 947. В МБАЛ -Шумен се лекуват 180 души, петима от тях са в интензивния сектор. Проблемът обаче е в липсата на персонал. В болницата в Нови пазар са настанени 30 души, а 13 души са транспортирани в три болници в Търговище.
Междувременно стана ясно, че от 8 март 2021 г. Университетската болница „Пирогов“ спира плановия прием и плановите операции и забранява свижданията, за да ограничи разпространението на COVID-19. Засилва се контролът на входовете на лечебното заведение. Тежко болните имат право само на един придружител. От „Пирогов“ съобщават, че при тях продължава ваксинацията на приоритетните групи. На днешния 5 март ще бъдат имунизирани с първа доза членовете на СИК и всички, на които трябва да бъде поставена втора доза.
Директорът на Университетската болница „Александровска“ проф. Борис Богов каза пред БНТ, че от 8 март ще спрат плановият прием и операции във всички лечебни заведения, които са в червената зона. Подобна препоръка отправиха от Националния оперативен щаб, очаква се да има и официална заповед от министър Костадин Ангелов.
Повече от 25 000 българи са се регистрирали в електронната система за ваксинационните центрове. Регистърът стана достъпен след 17 часа на 4 март 2021 г. В първия час са се регистрирали над 7 000 души, а до 23 часа броят им достигна 20 000 души. До 7,30 часа на днешния 5 март 25 000 души. Огромният интерес обаче провокира технически сривове в системата. Платформата дава възможност да се избере ваксинационен център в страната, ден и час за поставяне на ваксината както и избор на самата ваксина. Електронният регистър позволява да бъдат променени часът и мястото. 24 часа пред ваксинацията ще бъде напомнено за нея чрез имейл или sms. Системата работи седмица напред и първата възможна дата е 11 март 2021 г. Тя обхваща само ваксинационните центрове, но не и общопрактикуващите. Новата електронна услуга ще помогне за по-бързото планиране и разпределение на ваксините в страната, коментираха от здравното министерство. Първите дати в Стара Загора вече са запълнени, подобна е ситуацията и в големите болници в столицата.
COVID-19 по света
116 435 060 е броят на заразените с COVID-19 по света, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“. САЩ, Индия и Бразилия са страните с най-много заразени до момента.
Новите случаи в Европа са се увеличили с 9% след месец и половина на обещаващ спад, обяви регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге, според когото единственият начин да се преборим с вируса е ускоряването на ваксинацията. Ханс Клуге смята, че и 2021 г. ще премине под знака на коронавируса, но разликата с 2020-а е, че сега „сме в състояние да прогнозираме и управляваме по-добре кризата, разполагаме с диагностични програми и ваксини“. Според представителя на СЗО е неизбежно въвеждането на ваксинационни паспорти на Стария континент.
Френският премиер Жан Кастекс заяви по време на пресконференция, че „да излезем от този тунел ще ни позволи единствено ваксинацията“. До средата на април ще бъдат имунизирани 10 000 000 французи, а до средата на май 20 000 000, заяви Жан Кастекс. Под наблюдение са 23 департамента, в които се ускорява тестването и поставянето на ваксини срещу COVID-19. На 6 и 7 март 2021 г. се въвеждат ограничения в Дюнкерк и Ница, където новозаразените продължават да се увеличават. В Дюнкерк заболеваемостта надхвърли 1000 на 100 000 души. Увеличават се и настанените в болниците.
Една част от хората са транспортирани в други райони, а лечебните заведения увеличават леглата в COVID отделенията.
Затварят търговските центрове с площ над 10 000 квадратни метра. Здравният министър Оливие Веран съобщи, че от днешния 5 март 2021 г. фармацевтите, медицинските сестри и акушерките имат право да поставят ваксини срещу COVID-19. Оливие Веран обяви, че в момента правителството работи по възможността след четири до шест седмици да започне поетапното отваряне. „Надявам се, че от средата на април ще смекчим ограниченията“, каза здравният министър.
Бразилия е трета в черния списък по брой заразени с 10 793 732 случая на коронавирусна инфекция и втора след САЩ по брой на починалите. 260 970 бразилци загубиха битката с COVID-19. Здравната криза е сериозна. Голяма част от районите в страната предприеха строги ограничителни мерки. В Рио де Жанейро баровете и ресторантите затварят в 17 часа, има и вечерен час.
Строгите ограничения, чиято цел е да бъде ограничено разпространението на заразата и да намалее натискът върху здравната система, предизвика гнева на президента Жаир Болсонаро, който заяви, че с подобни мерки икономиката ще бъде поставена на колене. „Спрете да хленчите. Докога ще се оплаквате? Какво ще стане с Бразилия, ако всичко спре“, заяви Жаир Болсонаро. Правителството настоява процесът на ваксинация да бъде ускорен, тъй като до момента са поставени ваксини на по-малко от 5% от населението.
Италия блокира износа на 250 000 дози от ваксината на AstraZeneca, произведени в страната и предназначени за Австралия, и така стана първата държава, която се възползва от възможността да спира износ на препарати срещу COVID-19. След изявление на френският министър на здравеопазването Оливие Веран стана ясно, че е напълно възможно и Франция да спре износа на ваксината на AstraZeneca.
С 4 301 159 заразени с COVID-19 Русия продължава да бъде четвърта в черния списък на пандемията. Жертвите на вируса са 88 285, а оздравелите 3 885 321 души. Министърът на здравеопазването Михаил Мурашко съобщи, че Изследователският институт по епидемиология и микробиология „Гамалея“ е завършил втората фаза на изпитанията на ваксината си срещу COVID-19 „Спутник VЛайт“. Ваксината е модифицирана версия на “Спутник V” с тази разлика, че от нея се поставя само една доза.
Федералната служба за надзор върху защитата правата на потребителите и благосъстоянието на човека в Русия съобщи, че е дала разрешение ваксината срещу COVID-19 „ЕпиВакКорона“, създадена от екипа на Държавния изследователски център по вирусология и биотехнологии „Вектор“, да се поставя на възрастни над 60 години. Проучванията са показали имуногенността и високата й безопасност. Регистрационното досие на „ЕпиВакКорона“ ще бъде променено и отбелязано, че тя може да бъде използвана и при хората над 60 години. До този момент тя се прилагаше на всички от 18 до 60 години. „ЕпиВакКорона“ се характеризира с висока степен на безопасност, свързана с технологията на производството й. Тя не съдържа жив вирус, а образува антивирусен имунитет като използва изкуствено синтезирани пептиди. Очаква се скоро да бъде на пазара.
Очаквайте подробности.
government.bg, coronavirus.bg, freepik.com, bulnews.bg, shumenonline.bg, nova.bg, bnt.bg, lefigaro.fr, ouest-france.fr, rfi.fr, стопкоронавирус.рф, ria.ru
Коментари към 2198 нови случая на COVID-19 след направени 12 167 теста на 5 март 2021 г.