70 000 епилептици у нас, по-голямата част - деца
В детска възраст епилептичните синдроми са по-тежки и по-трудни за лечение, но до голяма степен заболяването е лечимо. Близо в 70 на сто от случаите, при които епилепсията е установена навреме и е приложена адекватна терапия, след спиране на лечението пациентите остават свободни от пристъпи, обясни доц. Литвиненко. Лечението на болестта се извършва с няколко лекарства, но част от новите липсват в България и никога не са били на разположение на невролозите.
Около 20 000 са известните болни от епилепсия, които ползват намаление от здравната каса при закупуване на лекарства, но има хора, които не искат да афишират заболяването си, други не са диагностицирани, а има и такива, които отказват лечение, обясняват специалистите.
Епилепсията е с най-голяма честота сред детските неврологични заболявания, обясни доц. Литвиненко. По думите му голяма е отговорността при диагностицирането на епилепсия, защото трябва да се изключи голям набор от други заболявания и причини за пристъпите. Възможно е епилепсия да се отключи след претърпяна мозъчна травма, възпаление на централната нервна система, в рамките на метаболитно заболяване или след преболедувано такова или друго дегенеративно заболяване. Ако се постави като диагноза, следва лечение от минимум две години след последния пристъп. Малка част определени епилепсии имат генетична основа, уточни неврологът.
Днес Народното събрание е домакин на кръгла маса на тема „Стандарт на живот на хората с епилепсия в страните от ЕС". Форумът е под патронажа на парламентарната комисия по здравеопазването. Организатор на дискусията е Асоциацията на родители на деца с епилепсия. Поканени са депутати, представители на държавни институции, водещи медицински експерти в тази област. В кръглата маса ще участва и изпълнителният директор на Световното бюро по епилепсия Анн Холмс.
Коментари към 70 000 епилептици у нас, по-голямата част - деца