EFPC Academy 2025 се състоя в България с домакин БАТЕДЛ

Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ) беше домакин на престижното европейско фармацевтично събитие EFPC Academy 2025, което се проведе на 1 и 2 октомври в София. Всяка година събитието преминава през различни държави, като България имаше възможността за първи път да посрещне над 80 фармацевти, представители на институции и лидери на мнение от различни европейски страни.
Темите през 2025 година
Тази година EFPC Academy се фокусира върху нарастващата роля на изкуствения интелект и начина, по който той променя аптеката и фармацевтичната грижа за пациента в Европа. В рамките на първия ден от академията участниците посетиха най-голямото и най-старо висше учебно заведение в България – факултета по Фармация към Медицински университет - София, за да се запознаят с иновативните практики, средата и технологиите, които подкрепят развитието на българските фармацевти. По традиция бяха посетени и няколко различни аптеки, което допринесе за възприятията на гостите относно развитието на модерната аптека в страната.
Вторият ден от събитието постави фокус върху регулаторната среда, позиционирането на аптеките и развитието на фармацевтичната грижа в различни европейски държави като Полша, Сърбия, Словакия, Румъния, Чехия, България и други. Специално внимание бе обърнато на ролята на аптеката днес, възможностите за дигитализиране на процесите в нея, развитието й в онлайн среда, както и ключовата тема какво очаква съвременният потребител на здравни услуги от аптеката.
„Изключително сме щастливи, че за първи път страната ни посреща толкова значимо събитие за европейската фармацевтична общност. ЕFPC Academy e своеобразна платформа за обмяна на практически опит и знания, а включените в нея практически обиколки дават възможност за запознаване с аптечните концепции и модели в различните държави. По традиция Академията фокусира вниманието на здравни специалисти, институционални партньори и лидери на мнение върху различни теми, свързани с бъдещето на аптеката и фармацевтичната грижа. Горди сме, че страната ни предизвика интерес и имахме възможността да посрещнем над 80 гости, които дадоха своята висока оценка за модерните концепции за аптеки у нас, за предоставяната в тях фармацевтична грижа и достъпността им до българския клиент“, коментира Николай Колев, председател на Управителния съвет на БАТЕДЛ и член на Управителния съвет на EFPC.
„Академията на EFPC 2025 ясно показа, че бъдещето на фармацевтичните грижи се крие в овластяването на обществените фармацевти с правилните инструменти, знания и дигитална подкрепа, за да отговарят на постоянно променящите се нужди на пациентите. Дискусиите затвърдиха ролята на фармацевта като ключов здравен специалист – не само в осигуряването на безопасно и ефективно снабдяване с лекарства, но и в подпомагането на пациентите в един все по-сложен здравен свят. Искам искрено да благодаря на нашите български колеги за отличната организация и гостоприемство. Тяхната отдаденост на иновациите и грижата, поставяща пациента в центъра, създаде вдъхновяваща среда за два дни на съдържателен обмен.“ каза Ирена Сторова, Изпълнителен директор на EFPC.
EFPC Academy е ежегодно събитие на Европейската федерация на аптечните вериги (EFPC), на която БАТЕДЛ е член. |
Коментари към EFPC Academy 2025 се състоя в България с домакин БАТЕДЛ