"Намери своето лекарство" помага да намерите нужните медикаменти

Акценти
|
Създаването на мобилното приложение „Намери своето лекарство“ е дело на две неправителствени организации, които имат пряко отношение към снабдяването с лекарства от една страна, а от друга към хората, нуждаещи се от тях. Преди година и три месеца Българската асоциация за развитие на паралелната търговия (БАРПТЛ) и Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ) обединяват усилията си и създават мобилно приложение, благодарение на което хората бързо и лесно намират нужният им медикамент.
Мобилното приложение „Намери своето лекарство“
„Намери своето лекарство“ е начин за по-малко от една минута да бъде подаден сигнал за търсеното лекарство. Става чрез телефона. Два дни по-късно идва отговорът. Той съдържа съществената за човека информация за наличността на медикамента в аптечната мрежа, а в случаите, когато липсва, за причините.
По този начин бързо и лесно информацията стига до хората и позволява лечението им да се осъществи както е предвидено. Съобщенията за липсващите медикаменти са изключително важни, защото хората не се лутат, нито се чудят кого да питат, а могат веднага са се свържат с лекаря, за да им смени лекарство и така процесът на терапията да не бъде нарушен.
Основната задача на мобилното приложение е да помогне на хората, които търсят конкретен лекарствен продукт. Над 2800 са сигналите, постъпили в „Намери своето лекарство“, за 66% от случаите резултатът е положителен, тъй като двете асоциации помагат да бъде намерен медикаментът в населението място, откъдето е нуждаещият се от него.
Ако до момента мобилното приложение помага на хората да намерят своето лекарство, отскоро в него може да бъде намерена информация за липсващите продукти. А това го прави полезно не само за болните, но и за лекарите и магистър-фармацевтите. Данните са от публичния регистър на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), а приложението зарежда автоматично всички лекарства, които са спрени от продажба.
От 18 януари 2025 г. досега в мобилното приложение са публикувани 647 лекарствени продукта, чиито продажби са прекратени временно или трайно.
Оказва се, че повечето от търсените от хората лекарствени продукти, липсват в аптечната мрежа по напълно обективни причини.
От БАРПТЛ и БАТЕДЛ определят „Намери своето лекарство“ като тяхна обществена кауза, защото съзнават, че така поставят в центъра на системата човека, където трябва да бъде и където в момента не е. Ще продължават да усъвършенстват приложението, за да го направят колкото може по-функционално и още по-полезно за всички – от нуждаещите се българи до лекарите и фармацевтите.
Оля Василева за проекта и неговите възможности
Изпълнителната директорка на Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства Оля Василева споделя, че заедно с Българската асоциация за развитие на паралелната търговия започват реализацията на проекта, тъй като в последните години и двете организации получават непрекъснато запитвания от хората за конкретни лекарствени продукти, когато са затруднени да ги намерят в града, в който живеят.
„Винаги сме помагали. Колегите от БАРПТЛ бяха публикували на сайта си едно запитване, чрез което пациентите даваха информация, ако продуктът не се намира, независимо дали става дума за временно спиране или е излязъл от употреба“, разказва Оля Василева. Така решават да комбинират направеното от БАРПТЛ с мрежата от търговци на едро, вериги аптеки и партньори, които имат БАТЕДЛ. Естественият избор е мобилно приложение, защото всеки има телефон.
Оля Василева не крие удовлетворението си от функционирането на мобилното приложение за времето от създаването му.
„Знаете ли, само в деня когато излезе новината, че в полза на пациентите ще даваме информация за спрените от продажба лекарства, бяха получени над 120 сигнала? Когато са информирани, хората ни търсят.“
Основната цел, припомня тя, е да улеснят достъпа до лекарства и да предоставят актуална и достоверна информация.
Проблемът с информацията е сериозен. Изпълнителната директорка на БАТЕДЛ споделя, че когато тя липсва, хората се лутат, търсят лекарството навсякъде в страната, а много често и в чужбина, което има своите рискове. Като анализират статистиката в мобилното приложение от двете организации откриват още една полза.
„В 80%-90% от случаите има лекарствен продукт със същото активно вещество, който е наличен на нашия пазар, може да бъде изписан и лечението да не спира. Но хората не знаят. А тези данни ще са от полза и на тях, и на лекарите и фармацевтите“, споделя Оля Василева.
За общите действия между институции и НПО
Оля Василева споделя, че още преди да вземат решението да публикуват в приложението списъка с лекарствени продукти с временно и трайно преустановен внос, разговарят с Българския лекарски съюз. „Целта беше да разберем как може да сме им полезни, разбира се, без да имаме достъп до електронните системи, които те използват. Споделиха, че много би ги улеснило, ако имат информация, кой от лекарствените продукти, които изписват, не може да бъде намерен на нашия пазар, защото нямат подобна информация, а им е трудно са търсят в сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата. Всеки един от нас, на когото това се е наложило, се е убедил, че е точно така“ разказва Оля Василева и подчертава, че ще продължат да водят разговори с тях, защото наистина искат да бъдат полезни.
Факт е, че много често лекарят изписва лекарство, което от години не е на българския пазар. Пациентът научава това, едва когато отиде в аптеката, за да си го купи. Всичко това създава напрежение, но и много често предизвиква недоверие. А може да бъде избегнато.
›Предприемат действия срещу недостига на онкологични лекарства ›Повече от 200 активни вещества, използвани за лекарства, са в списъка на ЕС за критични медикаменти |
Както пояснява и изпълнителната директорка на БАТЕДЛ, лекарите са изключително натоварени и нямат време да се лутат и търсят в сайта на ИАЛ, например, дали утвърдените за съответната терапия медикаменти са налични или не.
Точно тук е мястото на мобилното приложение „Намери своето лекарство“.
„Информираме институциите кои са най-често търсените лекарства, но и за причините да не са на нашия пазар. Водим политика, която е основана на факти и данни и предлагаме партньорство, защото за нас най-важното е терапията на всеки да бъде продължена, а обществото да бъде спокойно“, казва Оля Василева.
Защо липсват лекарства
Една от най-често посочваните причини е, че българският пазар е малък. В същото време анализите на европейско, международно и на национално ниво, които правят от БАТЕДЛ и БАРПТЛ, показват, че основните причини да недостига са:
- производствени, свързани с недостига на суровини или ограничаване на производствения капацитет
- спирането на остарели формули и въвеждането на нови
„Няма защо да се лъжем, една от основните причини е липсата на икономическа изгода, пазарът ни е малък, имаме много строга регулация, всъщност това е най-строго регулираният сектор в здравеопазването. Механизмът за устойчивост на НЗОК е причината някои от производителите да оттеглят лекарствата си от пазара. Когато инонвативна компания връща 2 милиона лева, няма как да иска да остане на нашия пазар. Друга основна причина, поне според мен, е че ние се реферираме към други европейски държави, когато при нас цените са ниски, то ние влияем и на останалите пазари, които реферират към нас“, анализира ситуацията Оля Василева.
А изводът, който прави е, че именно затова е нужна устойчива и дългосрочна държавна политика, каквато в момента липсва.
Данните от ИАЛ от последните пет месеци за лекарствените продукти, които напускат пазара ни, е притеснителна – общо 190. Ако не бъдат взети мерки, броят им ще нарасне двойно, изразява безпокойството си Оля Василева.
„Трябва да има устойчиво решение на проблемите на хората и те да имат осигурен достъп до нужното им лечение. Сега пациентът не е в центъра на системата, но нашата политика като асоциация, която работи в сферата на снабдяването с лекарства, той е точно там – в центъра. Правим го с високите стандарти, които налагаме като компании и с идеята, че трябва да се фокусираме върху всеки един човек и нуждата му от медикамент, който гарантира лечението му.“
И от двете асоциации се надяват на реакция от страна на държавните институции, макар все още да няма ответна реакция. Многократно подават ръка, а тъй като го правят в името на хората, се надяват тя да бъде приета. Както се надяват, че държавата най-накрая ще предприеме реални действия.
Често задавани въпроси
Как можем да свалим приложението "Намери своето лекарство"?
Приложението "Намери своето лекарство" можете да свалите от онлайн платформите с приложения за Android и IOS.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДЕТЕКТОР ЗА ХРИПОВЕ ОМРОН WHEEZE SCAN
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- БОДК изготви нова версия на мобилното си приложение „Дари кръв“
- Най-добрите тракер приложения за бягане за Android
- Българска асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства
- Доставките на лекарството за диабет Оземпик ще бъдат забавени през ноември
- Българска асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ)
- Големият проблем и на България, и на ЕС е липсата на ритмични и предвидими доставки на лекарства
- “Софарма” внася 30 липсващи лекарства
- Лекари създадоха революционна технологична платформа
- Пациенти не могат да открият лекарство, необходимо при болестта на Крон
- Смарт приложение изчислява точния размер обувки
Коментари към "Намери своето лекарство" помага да намерите нужните медикаменти