Има ли недостиг на лекарства по аптеките?
Ако сте били в аптека през последните месеци, може да сте се сблъскали с липсата на определени лекарства. По данни на Асоциацията на собствениците на аптеки, над 300 лекарства липсват в аптечната мрежа, като част от тях са животоподдържащи или необходими за хронични заболявания.
Какви са причините за недостига?
- Една от основните причини за дефицита на лекарства е повишеното търсене на определени групи продукти, които стават изключително търсени заради бум на заболеваемостта или сезонност.
- Друга причина за липсата на лекарства е паралелният износ. Това е практиката да се изнасят лекарства от България в други държави, където те са по-скъпи и имат по-голям пазар. Така дистрибуторите реализират по-голяма печалба, но за сметка на нуждите на българските пациенти. Паралелният износ не е незаконен, но е регулиран от закона за лекарствените продукти. Според него, когато наличностите на даден медикамент на територията на страната са под 65% от нужното за задоволяване на вътрешния пазар, износът му се забранява. За следене на наличностите се използва Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), която се обновява всяка седмица. Въпреки това, според бранша, системата не е достатъчно ефективна и не може да гарантира реалното състояние на пазара. Липсата на адекватно проследяване и възможността за износ на неконтролирани количества от всичко са факт.
- Не бива да се подценяват и масовите истерии, които се налагат през социалните мрежи. Изчезването на Оземпик е не само български феномен.
- Винаги остават притесненията за възможности за злоупотреба, с цел продажба и препродажба на по-висока цена. От това няма как да се избяга.
- Възможно ли е и всичко това да е само мрънкане на пациентите, които вечно не са доволни?
Липсата на лекарства по аптеките в България е сериозен проблем, който засяга здравето и живота на хиляди хора. Затова е необходимо да се търсят решения от всички звена в здравната система - от производители и дистрибутори до лекари и пациенти. Само така можем да гарантираме достъп до качествени и безопасни лекарства за всички.
За съжаление, нямаме много варианти
- Част от пациентите разчитат на внесени от чужбина и/или закупени тук на черна борса жизненоважни медикаменти. Нелегалният внос на лекарствени средства от Турция е ключов за определени заболявания. Излишно е да напомняме за опасностите от употребата на подобни продукти, които не са регистрирани в България и не са контролирани от никого.
- Някои от пациентите разчитат на своя късмет и/или търсят познати в аптеките или болниците. Понякога успяват.
- За съжаление, много пациенти не успяват.
Търговия със смърт
От разследването на Валя Ахчиева "Търговия със смърт" (март 2023 година) става ясно, че имаме казус - 20 опаковки със скъпо лекарство за онкологично лечение се водят влети на болни пациенти в болници в България. Опаковките обаче се намират в Нидерландия, внесени от България.
Оказва се, че държавата е заплатила за лечението с лекарството, но то не е проведено, а медикаментът е изнесен в чужбина с цел препродажба. Вероятно само един от случаите. До момента няма данни за предприети мерки или наложени наказания за подобни злоупотреби.
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ЗА ПЪТУВАНЕ
Безплатна доставка за България!ХОМЕОПАТИЯ И СЪВЕТИ В АПТЕКАТА - МИШЕЛ БОАРОН, ФРАНСОА РУ - ИЗТОК - ЗАПАД
АНКЕТАТА е свързана към
- Търсим вашето мнение
- Аптека "Марешки", гр. Първомай
- Денонощна аптека "Хера 4", гр. София
- Аптека "Лидафарм", гр. София
- Ценка Миткова Стоянова
- Аптека "Мелиса", гр. Генeрал Тошево
- Аптека 1, гр. Ботевград
- Илияна Илиева Топалова
- Аптека "Здравец - 1", с. Михайлово
- Аптека "Матрикариа", гр. Варна
- Аптека "Щерянов", гр. Разлог
Коментари към Има ли недостиг на лекарства по аптеките?