Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши
На 3 юли 2024 г. аптеките в повече от 12 области в страната затварят врати в знак на протест срещу промените, свързани с начина на предписване и отпускане на лекарства. На 4 юли собствениците им ще внесат предизвестия за прекратяване на договорите си с НЗОК.
От Българския фармацевтичен съюз (БФС) излязоха с ясна позиция, в която освен информацията за предприетите действия, поискаха ясни критерии за заплащане, които ще позволят на аптеките да посрещнат спокойно разходите, свързани с отпускането на медикаментите, които се реимбурсират на 100%.
Защо фармацевтите не приемат част от предложените промени, реална ли е заплахата за затваряне на аптеки и има ли изход от ситуацията, са част от въпросите към председателя на Регионалната фармацевтична колегия в Стара Загора магистър-фармацевта Ростислав Курдов, който е категоричен, че точно защото поставят на първо място пациентите, фармацевтите не приемат част от предложенията, чието обществено обсъждане приключване на 4 юли 2024 г.
Ростислав Курдов вярва, че диалогът между всички страни е единственият начин да се намери компромисен вариант. Признава, че особено малките аптеки ще имат сериозни затруднения, които могат да доведат до затварянето им, а това ще се отрази пагубно върху хората, които ще бъдат лишени от достъп до лечение.
Че има проблем и очевидно за пореден път сме свидетели на пълната липса на диалог между институциите, говори и становището на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, които също отправят критика към Наредба № 4 и са на мнение, че трябва да се преработи.
Оказва се, че не само магистър-фармацевтите, но и общопрактикуващите настояват за преразглеждане на предложенията за промяна. Ростислав Курдов се надява, че с повече разум, прозрачни действия и диалог може да се намери верният път, който да позволи на фармацевтите да работят спокойно и с грижа към хората.
Г-н Курдов, аптеките в над 12 области в страната затварят за два часа в знак на протест срещу промените в Наредба №4, а на 4 юли 2024 г. се очаква да подадат предизвестия за прекратяване на договорите си с НЗОК. Защо протестирате?
Основната причина са исканите промени. В по-голямата част сме за тях, защото предложението всички лекарства да бъдат на една рецепта, а не както досега на много, е чудесно. Но пък възможността всяко лекарство да се взима от различни аптеки като диапазонът е два дни е ирационална, защото за хора, които имат лекарства за периода между 25 и 33 дни и като вземат за 25 дни, в следващите два дни няма да успеят да получат това, което е за 33 дни. Основното, което ни кара да възроптаем, е, че предлагайки тази промяна се нарушава начинът, по който се заплащат реимбурсираните 100% лекарства на аптеките. Досега аптеката получаваше на една рецепта фиксирана такса вместо надценка, на която няма право. Според предложението на една рецепта може да има лекарства за няколко хиляди, но аптеката ще получи отново фиксираната сума, която е 4,16 лв. без ДДС.
Как ще се отрази на аптеките това?
В мотивите към публикуваните за публично обсъждане промени НЗОК е изчислила, че всеки месец ще превежда около 1 милион лева по-малко на аптеките за тези такси. Автоматично това означава, че най-вече ще бъдат засегнати аптеките, които обслужват по-голямата част от населението, така наречените единични. Ще се отрази много зле финансово. Защото ще предлагаме лекарства, които се реимбурсират на 100%, ще ги плащаме на търговците на едро и след 30 до 45 дни ще получаваме сума, равна на тази, която сме дали.
Как приемате изреченото от изпълняващия длъжността управител на НЗОК Момчил Мавров, че тази година средствата към аптеките са повече в сравнение с 2023-а и това, че в този случай трябва да се мисли най-вече за пациентите, какъвто е и смисълът на наредбата?
Съгласен съм. Ние също мислим за пациентите, обаче не виждам как като се декапитализира търговецът на дребно, тоест лиши се от финанси, ще има възможността да купува тези лекарства.
Защото всички тези лекарства, които купуват пациентите, те вече са платени от нас и едва постфактум получаваме парите. Ако сега искаме да ги купим, трябва да стане чрез банков кредит, например, за който се дължи лихва. А сега парите са повече, защото групата на напълно реимбурсираните се увеличи от 1 април 2024-а, като добавиха лекарствата за сърдечносъдови заболявания.
Проф. Мавров каза, че от Фармацевтичния съюз не сте отишли на двете срещи, за да представите аргументите си.
Не е вярно. Имаше две срещи – на 17 и на 18 юни 2024 г. И на двете бяхме поканени официално и имаше представители на БФС. Представихме аргументи и предложихме контра решение, което да е задоволително и за двете страни, но не беше прието.
Потърсиха ли ви от Касата или от МЗ, след като обявихте, че ще стачкувате и че ще прекратите отношенията си с НЗОК?
До момента не.
Склонни ли сте на диалог, г-н Курдов?
Ние винаги сме били диалогична институция. Действията ни са насочени единствено в полза на пациентите.
Как тогава ще отговорите на обвиненията на пациентските организации „Заедно с теб“, които ви обвиниха, че от една страна казвате, че работите за пациентите, но от друга очевидно защитавате търговски интереси, защото ако спрете да работите с НЗОК, ще лишите хората от достъп до лечение?
Да, на първо място за нас са пациентите, но при положение, че няма как да обезпечим финансово персонала, как да обслужваме? По смисъла на Закона аптеката е здравно заведение, но тя е на самоиздръжка, не се издържа от държавата. Всяко действие трябва да има търговски смисъл и когато той е отрицателен, няма как аптеката да продължи да съществува.
>>>Промените в реда за предписване на лекарства са резултат от липсата на средства
Аз лично като работодател казвам, че точно в интерес на пациентите искам да имам висококвалифицирани фармацевти, които да извършват адекватна дейност и консултации, което е заложено в закона. За да ги имам, трябва да им плащам адекватно.
Ако Касата намали драстично плащанията, откъде да дойдат финансите, за да мога да го направя? Очевидно ще трябва да намаля персонала си, а хората ще имат влошен достъп до професионална фармацевтична грижа и консултация.
Ще се стигне ли до фалити на аптеки?
Ако наредбата влезе в сила в този си вид и не се стигне до предоговаряне на условията и реда за работа с НЗОК, финансовото състояние на аптеките ще се влоши.
Г-н Курдов, възможно ли е лечението у нас да бъде резултат на субсидиране от частни здравни застрахователни фондове?
Ние се стремим да копираме европейските модели. В този смисъл след като в Европа се случва, то означава, че е възможно. Колко е приложимо в България, е въпрос на задълбочен анализ и затова няма как да отговоря в момента.
А правени ли са усилия да се говори по темата?
Не, не е било на дневен ред. Такъв вариант не се обсъжда. Основният платец на здравните услуги в България е НЗОК. Има и доброволни здравни фондове.
Къде според Вас е проблемът в системата и има ли начин да бъде регулирана така, че в центъра й наистина да бъде човекът?
Смятам, че възможностите за регулация са, когато на първо място се подобри диалогът между реално работещите в системата на здравеопазването и хората, от които зависят глобалните финансови и стратегически решения за управление. Важно е взимащите решение да чуят какво им казват всички, които работят в сферата. Значение има и максималната прозрачност.
Как гражданите приемат действията на фармацевтите?
Притеснени са, но повечето хора,с които съм говорил, ни подкрепят. В Стара Загора взехме решение, че няма да стачкуваме ефективно, тоест няма да затваряме аптеки, защото в момента има много деца и възрастни, които се нуждаят от лекарства особено през тези горещи дни.
>>>Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
И отново ще кажа, че поставяме пациента на първо място, но за да му дадем качество, не трябва да бъдем орязвани по този начин.
Очаквате ли управляващите да ви чуят?
Надявам се. Смятам, че сме разумни същества, които не общуват с ръкомахане и издаване на звуци, а като водят диалог. Затова мисля, че въпреки политическата обстановка, в която се намира страната, разумът ще надделее. Важно е всички магистър-фармацевти и всички собственици на аптеки от цялата страна да седнат на масата на преговорите, а не само БФС. Да, той представлява, но мненията са много. В последните няколко дни направихме така, че да чуем максимално много фармацевти. Така че, надявам се, оптимист съм, че ще стигнем до компромис както се е случвало и друг път.
Какво лекарство ще препоръчате на управляващите, за да вдигнат на крака здравеопазването?
Все още не е измислено, затова препоръчвам повече разум и оптимизъм.
Коментари към Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши