Промените в реда за предписване на лекарства са резултат от липсата на средства
Проектът с промени в Наредба №4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти е публикуван за обществено обсъждане, което приключва на 4 юли 2024 г.
В мотивите за направените предложения се посочва ясно, че те са резултат от „недостига на финансови средства в бюджета на НЗОК за здравноосигурителните плащания за дейностите по отпускане на лекарства за домашно лечение, заплащани на 100% от Касата.“
Анализът на здравните власти показва, че разходите затова са увеличени драстично, което се дължи на по-големия брой лекарства, които се реимбурсират. В случая става дума за медикаментите за сърдечносъдови заболявания за домашно лечение, за които не се извършва експертиза и се назначават без протокол.
Промените
Една от предложените промени е свързана с премахването на ограничението на една рецепта да бъдат изписвани до три лекарства, които са за три различни заболявания. Причината за корекцията е, че на първо място това е медицински необосновано, а на второ не носи финансови ползи за Здравната каса. Вносителите подчертават, че когато това ограничение отпадне, вече има реална възможност да бъде назначена комплексна лекарствена терапия на болния само с една електронна рецепта. Това от своя страна ще позволи оценката за лечението да бъде много по-пълна и прецизна особено по отношение на взаимодействието между отделните продукти. Другият аргумент е, че така ще се намали тежестта върху магистър-фармацевтите при обработването на електронните рецепти.
В наредбата вече е оказано ясно и това, че за едно заболяване се изписват до три лекарства. Правилото е част от Националния рамков договор, сключен между НЗОК и съсловната организация на лекарите.
Според следващата промяна е-рецептите за лекарства по НЗОК могат да бъдат изпълнявани частично в аптеките. Това означава, че ако медикаментът липсва, човек може да го потърси в друга аптека или да изчака същата да му го достави в рамките на едно денонощие.Ако са налични само някои, след отпускането им рецептата се води частично изпълнена.
За пълното приключване се предвижда срок от два работни дни. Повторното отпускане на лекарствата може да стане в същата или в друга аптека, която работи с Касата.
Основната цел е терапията да не бъде прекъсвана заради липсата на достатъчни количества лекарства. Авторите на предложенията са убедени, че с тях облекчават достъпа на хората до лечение. Промените гарантират, че назначената от лекаря схема на лечение ще бъде запазена – и като дозировка, и като пълнота на комбинацията. Или казано иначе, че болният ще приема всичко, предписано за лечението му в правилните дози.
Аргументите за внесените промени
Целта на всички предложени промени е една и според вносителите тя е да бъдат създадени такива правила, които да направят възможно разходите на Касата за този вид дейности да бъдат оптимизирани не само до края на настоящата 2024 г., но и през следващите години. Промените ограничават изписването на реимбурсираните медикаменти на отделни рецепти от една страна, а от друга има мерки, които гарантират, че достъпът на хората до лекарства няма да бъде затруднен.
Ефектът
Очаква се, че прилагането на вече променената наредба ще улесни достъпа на хората до предписаната им терапия.
Новите начини за предписване и отпускане на медикаменти ще повлияят положително върху бюджета на НЗОК.
>>>Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
Вносителите поясняват, че промените ще намалят с около 1 милион лева месечно разходите на регулатора за лекарства. В същото време за прилагането на новите правила и за създаването на нови функционалности в информационната система на Касата са необходими 69 000 лева.
Фармацевтите за промените
Българският фармацевтичен съюз (БФС) реагира изключително критично. Председателят на организацията Димитър Маринов заяви, че мотивите на НЗОК са единствено финансови и са свързани с желанието да плаща по-малко на аптеките.
„НЗОК никога не се е вълнувала от затрудненията на пациента, иначе щяха да направят промените още при въвеждането на електронните рецепти. Единственият мотив на Касата сега е да плаща по-малко“, каза пред БНР Димитър Маринов.
Разширен състав на Управителния съвет на Съюза е обсъдил предложенията за промени по време на Българските фармацевтични дни 2024 във Варна.
Проблемът е, че когато отпускат лекарства, които биват заплащани на 100% от Касата, аптеките нямат право на надбавка. Месец по-късно Здравната каса плаща лекарствата по цената на търговец на едро. Аптеката получава за тази дейност 5 лева за една рецепта.
Финансирането на аптеките обаче се определя от броя на рецептите. А настоящото предложение предвижда цялата терапия да бъде на една рецепта. Затова: „БФС не може да подкрепи проекта без ясен модел, който гарантира запазването на плащането към аптеките“, категорични са фармацевтите.
От организацията подчертават, че винаги са били за оптимизация на процесите, свързани с предписване и отпускане на медикаменти, които Касата реимбурсира, както и за иновации, които да облекчат лекари, фармацевти и особено пациентите, но всичко това не бива да става за сметка на аптеките.
>>>Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
Мнението на БФС е, че ако промените започнат да действат, без да има ясни критерии за заплащане, при които аптеките да могат да обезпечат дейността по отпускане на лекарствата, реимбурсирани на 100%, това ще доведе до прекратяване на договорите на много аптеки с НЗОК, което от своя страна означава само едно и то е, че хората ще бъдат лишени от достъп до лечение.
За промените, действията и резултатите
Промените в закони, наредби и правилници са напълно естествени и са свързани с хода на времето и динамиката на процесите. Въпросът е защо у нас тези иначе нужни промени създават по-често чувство за хаос вместо за ред.
Една от вероятните причини е свързана с желанието на политиците да се харесат. Простичко казано, те искат да бъдат обичани и подкрепяни и за целта говорят това, което хората искат да чуят. Винаги обещават. По-често забравят и не изпълняват обещаното, но понякога, особено преди избори, им се налага да действат. Така правят неща, които по-късно се оказва, че или не работят, или са недомислени, или още по-лошо – създават сериозни проблеми. Когато към това се добави и фактът, че новите управляващи започват всеки път от нулата, то картината е пълна. И дава отговор на въпроса защо усещането е за хаос.
Към това може да се добави и още нещо. Най-често решеният са твърде бързи или взети под влияние или натиск на различни групи в обществото. Всичко това отговаря и на въпроса защо у нас въвеждаме електронното здравеопазване от няколко десетилетия и защо вместо да улесни, облекчи и помогне, то задълбочава кризата. Работата на парче обикновено има подобни последици. Липсата на визия и хоризонт от десетилетие напред също.
Така и с настоящите промени. От една страна обявени като поредното подобрение за хората, от друга търсещи възможност да се спестят пари. Увеличението на разходите, определено като драстично, настъпва след решението за безплатните лекарства за сърдечносъдови заболявания (друга тема е колко наистина са безплатни и каква е реалната полза за хората). И отново идва ред на въпросите. Нима здравните власти не знаеха какви ще са последиците от това? Нима не са направени изчисления и сметки?
>>>След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030
Всичко това създава несигурност и усещането, че нищо от случващото се не е както трябва, че се работи от днес за утре и на парче. А това със сигурност е най-лошият начин да се упражнява власт.
- Д-р Бойко Пенков: Електронната рецепта ще спре лошата практика за купуване на лекарства без показания
- Въвеждат електронната рецепта през април 2016 г.
- Задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г.
- Електронната рецепта е факт с обнародването на 18 декември 2020-а в ДВ на наредбата за отпускане на лекарства
Коментари към Промените в реда за предписване на лекарства са резултат от липсата на средства