Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
Напрежение, взаимни обвинения, словесни престрелки, уволнения, искания за оставки. С една дума добре дирижиран хаос. Всичко това се случва пред очите на обществото през последните дни. И е така, защото в повечето случаи минава през медиите. Един от финалите беше поставен на проведеното извънредно заседание на здравната парламентарна комисия на 7 декември 2023 г., която взе решение министърът на здравеопазването да отмени заповедта си за освобождаването на директора на Университетската болница за спешно лечение „Пирогов“ докато се произнесат проверяващите. От последните дни на ноември, когато министър Христо Хинков съобщи за констатациите от одита, та до 7 декември темата се обагри политически, придоби страховити измерения и остави усещането от една страна за бойни действия, а от друга за традиционната манипулативно поднесена информация и високопарно-кухи фраза, чиято задача е да хвърлят поредната димна завеса. А нейната цел със сигурност е една – заблуждавайки, че се води битка в името на общественото здравеопазване и интереса на хората да се прави точно обратното.
Казусът „Пирогов“
Уволнението на директора на „Пирогов“ д-р Валентин Димитров отприщи пороя. Всичко започна от проверката на „Вътрешен одит“ и доклада, който между другото всички държаха да подчертаят, че е 134 страници. Както стана ясно, проверката е провокирана от писмо на една от фирмите, които снабдяват с храна болницата. Та, докладът, каза министърът на здравеопазването, установява множество нарушения, повечето от които са свързани със Закона за обществените поръчки.
Веднага след като е получен, той е представен както на Софийската градска прокуратура, така и на финансовия министър с молба да се възложи проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция.
На 27 ноември 2023 г. проф. Христо Хинков подписва заповед за освобождаването на д-р Валентин Димитров от поста изпълнителен директор на УМБАЛСМ „Пирогов“. Ден по-късно казва пред медиите, че не знае дали ще го освободи.
На 7 декември министърът обясни това разминаване, което се дължи на разговорите му с председателя на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов и на министъра на финансите, каза още, че заповедта може да е подписана, но не е влязла в сила, защото не е връчена.
Одитният доклад е вече в прокуратурата, Агенцията държавен финансов контрол, Сметната палата, ДАНС.
Здравният министър каза още, че болницата има финансова загуба в размер на 31 480 000 лв., която е нараснала със 7 000 000 лв. в сравнение с 2022 г. На практика дружеството е декапитализирано, каза проф. Хинков. Говори и за заема, който е взел директорът на „Пирогов“, за да покрие задълженията, но лихвите по който след две години ще бъдат непосилни за плащане.
>>>Българското здравеопазване - пореден месец в плен на приспивното клатене
Проф. Христо Хинков е категоричен, че е взел решението за освобождаването на директора на „Пирогов“ след сериозен размисъл и отчитайки установените нарушения. „Знаех, че решението ми ще предизвика трусове“. Призна, че ако не постъпи по този начин, самият той ще извърши нарушение на закона, защото си е затворил очите. В същото време обаче той наистина си затваря очите за казуса „Майчин дом“ и директора му. Аргументира се с това, че двата случая не могат да бъдат сравнявани, тъй като в „Пирогов“ има закононарушения, докато в „Майчин дом“ всичко е законно, но не е морално.
От своя страна директорът на Университетската болница за спешна помощ д-р Валентин Димитров опроверга всичко.
Започна с това, че „Пирогов“ е институция и стратегически обект, свързан с националната сигурност на страната. Заяви, че министърът не го е повикал, за да му връчи лично оставката. Обясни подробно решенията си и беше категоричен, че няма нарушение на закона за обществените поръчки. Каза още, че най-голямата у нас и на Балканите болница за спешна помощ не може да става арена на политически битки. Загубата на тези над 30 000 000 лв. е трупана от 23 години и дори шестте милиона загуби за 2022 г. са за минал период.
По време на брифинга сутринта на 7 декември д-р Валентин Димитров обяви, че ще бъде заведен колективен иск за обида и уронване авторитета на болницата срещу министъра на здравеопазването.
Парламентарната здравна комисия и решението й
В мига, когато здравното ведомство съобщи новината за отстраняването на директора на УМБАЛСМ „Пирогов“ се разгоря истински пожар.
Председателят на здравната комисия в парламента проф. Костадин Ангелов определи съобщението като нелепо и без мотиви. Заяви, че се правят внушения и че става дума за политическа поръчка, саморазправа и дори отмъщение заради случаят с Мустафа Емин.
Проф. Ангелов каза още, че настоящият министър не се справя с работата, а това означава, че след рокадата няма да заема този пост. Заваляха предложения за оставки. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че който се е заиграл с „Пирогов“ пада от власт.
Скандалът набра скорост и така се стигна до решението за извънредно заседание на парламентарната комисия. То се състоя по време на една от почивките на народните представители, което предизвика реакция на част от членовете.
Защото на всички е ясно, че за 20 минути няма как да бъде разнищен в дълбочина казусът „Пирогов“. Извънредното заседание го показа. Нито една от страните не каза нещо по-различно от вече изговореното пред медиите и в общественото пространство.
>>>Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата
Решението, което депутатите от комисията взеха – с 10 гласа „за“, 3 „против“ и 4 „въздържал се“ гласи, че министър Хинков трябва да отмени заповедта за освобождаването на д-р Димитров до произнасянето на проверяващите.
По-късно проф. Костадин Ангелов сподели, че на практика комисията е гласувала вот на недоверие на министъра и депутатите са свалили доверието си от него.
Това е първият финал. Следващите предстоят.
Какво всъщност се случва
От една страна отговорът на този въпрос е труден, най-малкото защото може спокойно да се изгубим, но този път не в превода, а в безкрайната поредица от милиони левове и многобройните тълкувания на закони. Да потънем дори в емоцията – стратегически обект на националната сигурност, лекарите, които спасяват живот, политически метли, болшевизъм в действие...
Последното ще ни изиграе лоша шета, не само защото емоцията е лош съветник, но и защото тази тънка струна бива използвана твърде често като димна завеса.
За съжаление, всички страни по този казус манипулират умело. Още по-жалкото е, че в крайна сметка голямата битка е за парите в здравеопазването и начините, по които те ще бъдат разпределени. И така е винаги.
Подаването на оставка няма да реши нито един проблем, защото смяната на здравните министри в България никога не го е правила. При нея се почва най-често отново от нулата и просто се сменя посоката. И това е в основата на краха на системата на общественото здравеопазване. На това се дължи и съсипаното доверие между всички страни в обществения договор. Никой никому не вярва.
Безобразно е и това, че години наред у нас така и не се състоя сериозният обществен дебат за състоянието на здравеопазването. Няма и истинска визия за бъдещето му, а още по-малко в неговия център е човекът. Там, в центъра му са парите. От милиони в началото до милиарди днес. Всъщност те, или по-скоро желанието на малцина да ги притежават на всяка цена, са в основата на сгромолясването на системата в пропастта.
Коментари към Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване