Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата

Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата

от 21 фев 2022г.
Автор: Гергана Караилиева
Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Възможна ли е наистина реална реформа в здравеопазването, която да започне през настоящата 2022 г.? Възможна е, но при условие, че има политическа воля тя да се случи и ясно изразен обществен натиск процесите да започнат реално.

Няколко десетилетия сме свидетели на повтарящи се патетични и клиширани фрази колко е нужна реформа в сферата на общественото здравеопазване и как точно този екип на Министерския съвет е твърдо решен да я осъществи. В крайна сметка се оказа, че лицата на управляващите се сменят, обещанията претърпяват леки модификации както и фразите, чрез които посланията стигат до хората, но едно остава без промяна и това е липсата на реални реформи.

През годините се извършват козметични промени, които в повечето случаи имат ограничен ефект и в никакъв случай не обхващат цялата система, нито са създадени по начин, който не се ограничава до година, две или един управленски мандат, а чертае визия.

Здравната реформа като добре познатата политическа дъвка, която събира гласове

Факт е, че темата за здравеопазването и възможността то да се промени по начин, който удовлетворява и медицинските работници, и пациентите, е предпочитана по време на предизборни кампании. Тогава този вид политическа дъвка позволява създаването на невероятни по големина балони и разпъване до безкрайност на идеите за светлите бъднини на родната здравна помощ.

Проблемът е, че малко след като еуфорията от изборната победа премине и пластовете се наместят, някак естествено политиците спират да говорят за чаканите промени като си намират твърде удобни извинения, свързани, например, с липса на сериозно финансиране или с много по-важни и тежки за решаване проблеми.

Само един пример е достатъчен, за да онагледи ситуацията. Става дума за толкова жадуваното и чакано да се случи електронно здравеопазване. Години наред обещания, които не водят до нищо. И въпреки факта, че в последните две-три години ситуацията се промени, струва си да помислим защо десетилетия наред по темата само се говори, но действия почти не се предприемат.

Всъщност обещанията, които биват давани с охота и бързо забравяни, са сред най-сериозните дефекти в обществените отношения у нас. Трябва обаче да признаем, че вина за това имат не само даващите ги, но и и обществото, което нехае и не настоява обещаното да бъде спазено.

Здравеопазване 2022

Системата на общественото здравеопазване продължава да е над пропастта. Разбира се, COVID-19 ускори процесите на разпад, показа най-големите дефекти и невъзможността на управляващите да се справят с тях. Дали обаче вирусът, който се превърна в център на живота в света през последните над две години, ще бъде освен лакмуса, извадил наяве дефектите, и ракетата-носител за истински реформи?

Предстои да видим. Дотогава обаче трябва да признаем, че проблемите продължават и сега, през 2022 г., да бъдат подобни на онези през 2021-а, 2020-а, 2019 г. и така години назад.

>>>Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът

У нас продължава да има много болници. Голяма част от тях са концентрирани в областните центрове. В същото време повечето общинските лечебни заведения едва кретат, а има райони в страната, където са лишени от тях.

Медицинският персонал намалява с всеки изминат ден. Факт е, че България е държавата, в която има най-малко медицински сестри. Освен всичко останало те са на предпенсионна възраст. Подобна е ситуацията и при лекарите. Има специалности, в които лекарите се броят на пръстите на едната ръка.

Големият въпрос е, какво се прави, за да бъдат задържани медицинските специалисти, защото в основата на наистина здравата и работеща система са точно те. Безсмислено е да се хвалим с това колко много болници, легла или високотехнологична апаратура за иновативни лечения има у нас при условие, че в един момента няма кой да работи с апаратурата и да върви по болничните коридори.

Защо в България години наред продължава да се поощрява болничното лечение и точно там да се наливат пари вместо в доболничната помощ, която освен че е по-евтина, но е в основата на профилактиката и предпазването на хората? Това със сигурност е другата голяма тема, която търси своите отговори.

Дори настоящото увеличение на средствата в бюджет 2022 за общопрактикуващите не е в състояние да разреши дълбоките проблеми, за които от години те алармират, но които бързо биват забравяни от управляващите или опитно бива обявявано как ще бъдат решени.

Достъпът до здравеопазване и до лекарствени терапии е другият сериозен провал. Оказва се, че и през 2022 г. има българи, за които достъпът до лечение е мечта. Въпреки множеството лечебни заведения не са малко хората, които няма как да стигнат до тях. Подобен е и проблемът с достъпа на хиляди болни до различни лекарствени терапии – те просто нямат такъв.

Светлина в тунела през настоящата 2022-а има сякаш по темата за електронното здравеопазване.

реформа в здравеопазването

Министър Асена Сербезова определи дигитализацията като цел, която трябва да бъде постигната максимално бързо. Колкото по-скоро започне да действа системата му, толкова по-бързо ще стартира и овладяването на множеството кризи и решаването на проблемите.

И настоящото правителство обяви, че реформата в здравната система е крайно наложителна. Предложенията за това как точно ще изглеждат промените обаче, ще бъдат направени най-вероятно през юни. Дотогава се работи върху цялостен анализ, който да покаже и състоянието в момента, и основните дефекти на здравеопазването у нас.

За хората и системата

Екипът на кабинета „Петков“ направи заявка, че насочва усилията си към промяна. Промяна, която обхваща и сектора на общественото здраве. Очевидно е, че няма как това да се случи нито за ден, нито за месец-два особено като се има предвид, че тази система е проядена и е над пропастта от години. Докато управляващите действат, създават комисии, определят приоритети и си поставят цели обаче, у нас продължават с пълна сила процеси, които представят трагичното състояние на здравеопазването ни:

  • България продължава да е страната с най-голяма смъртност. И тук не става дума само за COVID-19, а за летален край от социално значими заболявания, които са напълно предотвратими, когато обаче е налице профилактика. Профилактиката, която у нас е в края на веригата и смъртността е видната последица от това.
  • В България продължава да намалява броят на медицинските сестри и специалистите. Една медицинска сестра, например, се грижи за 30-40 болни и работи на поне две места. Страната ни подготвя и образова стотици медицински работници, които бързат да я напуснат. И вероятно имат основателна причина да го направят.

реформа в здравеопазването

  • Здравноосигурените у нас доплащат за лечението си невъобразими суми. В това със сигурност сме отново на първо място. Всъщност, когато става дума за отрицателни тенденции ние определено оглавяваме всяка възможна класация.
  • Да не припомняме проблемите, свързани с детското здравеопазване, Националната детска болница, майчиното здраве, огромният брой неосигурени българи ( от малко над 6 500 000 българи без здравна осигуровка са 2 000 000), проблемите пред малцинствените групи, хората с увреждания.
  • Да не говорим, че до настоящата 2022 г. дори управляващите нямат поглед върху цялата картина. У нас липсват толкова много регистри и толкова много информация, че дори е странно как въобще се изготвят различните статистики. Факт е, че без истинското знание за състоянието на здравната ни система е невъзможно да бъдат предприети действия за промени. Ако настоящата власт успее да се справи с това, е възможно да видим поредната светлина в тунела.

И дано бъде прекратена порочната практика всеки нов министър на здравеопазването да започва отначало.

Липсата на приемственост в политиките е другият страшен проблем, с който страната не може да се справи.

Докато здравеопазването не се превърне в кауза и национален приоритет, системата ще се свлича в пропастта. Крайно време е да говорим за дългосрочна визия, която следва конкретни политики, изпълнявани от всеки министър на здравеопазването.

Най-важното обаче е в центъра на системата да бъдат поставени хората. Не леглата, апаратите, хапчетата, парите.

Едва когато човекът се превърне в най-важното, заради което съществуват и болниците, и разпределящите парите, и самите управляващи, едва тогава може да се говори за истинска реформа.

За действия, насочени към болния, който страда и има нужда не само от диагноза, рецепта или операция, а от хуманно отношение. От човечност. Ако не друго COVID-19 и това изведе на преден план и показа, че често съпричастността, топлотата, емпатията и човещината в отношението към страдащия са също толкова важни, колкото са бързата реакция на медиците, тяхната компетентност и професионализъм. Комбинацията между първото и второто спасява живот.

Как и ще бъде ли спасен животът на системата на общественото здравеопазване в България предстои да видим. Дано това не са поредните обещания, които бързо ще бъдат забравени или пренебрегнати заради нова криза, лобистки интереси, непрофесионализъм, некомпетентност или просто бездушие. Дано.

Още по темата:
  • Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът
  • Мобилното приложение „еЗдраве“ е допълнено с модулите „Кръводарявания“ и „Личен картон“ Мобилното приложение „еЗдраве“ е допълнено с модулите „Кръводарявания“ и „Личен картон“
  • Проектът за специализираната електронна система за лекарства е отворен за обществено обсъждане Проектът за специализираната електронна система за лекарства е отворен за обществено обсъждане
  • Задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г. Задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г.
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА
12.00лв.

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА

Коментари към Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 10:41
    Коментирайте "Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата"

НОВИНАТА е свързана към

  • Мобилното приложение „еЗдраве“ е допълнено с модулите „Кръводарявания“ и „Личен картон“
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
  • Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
  • Проектът за специализираната електронна система за лекарства е отворен за обществено обсъждане
  • Създателят на НЗОК - д-р Илко Семерджиев, ще бъде служебен министър на здравеопазването
  • Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
  • Електронното здравеопазване: медицинската ни история на един клик разстояние
  • Здравният министър на САЩ настоява за оценка на безопасността на храните и лекарствата
  • Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможна ли е реакция между препарати за почистване на под?

преди 3057 дни, 17 часа и 42 мин.

Възможна ли е корекцията на обратна захапка и по какъв начин?

преди 4010 дни, 19 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 18 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 11 часа и 33 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 18 часа и 25 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 1 час и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИТАВИА таблетки 2 мг * 30 ТЕВА

АМЛАТОР таблетки 20 мг / 10 мг * 30

ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТО * 20 ФИТОЛЕК

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОМПЛЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА КОЖАТА HYDRATATION ROUTINE EXPERT

ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА ДЕТОКС ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival