Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
Проблемите, с които се сблъсква здравеопазването във Великобритания, не би трябвало да са изненада за никого. Най-малко за компетентните органи в страната. Предупредителните знаци за мрачно бъдеще се трупат от години, а днешната криза назрява отдавна.
„Този път всичко е различно. Никога не е било толкова зле, колкото е сега“, признава Питър Невил, който упражнява лекарската професия от далечната 1989 г. Болниците са препълнени. Много пациенти не могат да бъдат настанени и получават медицинска помощ в линейките, коридорите или чакалните. Ако имат късмета да бъдат лекувани.
Служител от болница в Ливърпул определя ситуацията като „военна зона“.
Когато статистиката говори
През декември 2022 г. 54 000 души в Англия са чакали над 12 часа, за да бъдат приети в спешно отделение. Според английската здравна служба преди пандемията времето за чакане е било близко до нула.
Средното време, за което линейка трябва да стигне до пациент в състояние от категория 2, където попадат инсултът и инфарктът, е превишавало 90 минути, макар допустимият максимум да е 18 минути.
През последната седмица на декември миналата година починалите са с 20% повече от средния им брой за последните 5 години.
Шофьорите на линейки и медицинските сестри предприеха стачни действия заради ниското заплащане и неблагоприятните условия на труд. Протестите със сигурност ще продължат и през следващите седмици.
Националната здравна служба на Великобритания не е изправена пред криза за първи път, но мащабите й този път са невиждани. През зимата на 2022 г./ 2023 г. гражданите не могат да разчитат на здравно обслужване в спешните отделения на болниците.
Службата е създадена малко след Втората световна война и доскоро се радваше на уважение. Британците аплодираха усилията на всички служители по време на пандемията. Те се гордееха с работата на институцията.
Между британските граждани и държавата има подписано негласно споразумение: плащате данъци и получавате безплатни грижи, когато имате нужда. Размерът на данъците обаче не спира да се увеличава. Хората плащат повече, но в замяна не получават обещаното. Достъпът до здравни услуги е все по-труден.
Подобни катаклизми се наблюдават и в други страни. През последните седмици лекарите във Франция и Испания също протестираха, като доводите им бяха идентични – невъзможност да обслужат нарастващото застаряващо население, особено в условията на стряскаща инфлация. Според експерти обаче състоянието на Националната здравна служба на Великобритания е много по-тежко, отколкото на други също толкова добре развити икономически страни.
>>> 70% от личните лекари във Великобритания смятат операциите в страната за рискови
Как се стигна дотук?
Причините винаги са комплексни и, както казахме по-рано, са се натрупвали през годините.
COVID-19
След избухването на пандемията здравеопазването премина в антикризисен режим и голяма част от служителите и ресурсите бяха пренасочени за лечение на пациентите с коронавирус. По време на пика милиони операции бяха отменени. Само през ноември миналата година над 7 милиона души попаднаха в болничните списъци на чакащите в Англия. През последните месеци натискът върху здравната система нарасна, тъй като се увеличиха пациентите с коронавирусна инфекция и грип едновременно.
Според икономиста Бен Заранко „причините за настоящата се криза следва да се търсят първо в пандемията“. Той припомня, че има много болнични легла, които са заети от пациенти с COVID-19, което означава, че други болни трябва да чакат, докато те се освободят.
Експертът пояснява, че здравните специалисти днес са значително по-натоварени, защото следят за прилагането на мерките за контрол на инфекцията, отделят време за преобличане със защитно облекло и пренасочват пациентите с коронавирус. Заранко е категоричен, че „всичко това се отразява негативно на общата продуктивност на системата“.
Много от нас обаче ще кажат, че не само Великобритания се бори с пандемията, и всъщност са прави. Заранко допълва: „Сега има повече лекари и медицински сестри, отколкото преди избухването на пандемията, но лекуваните пациенти са по-малко. Причината не е в липсата на медицински персонал и средства, а в начина, по който те се използват.“
Капиталови разходи
Според експерти въпреки увеличеното финансиране през последните 2-3 години, здравеопазването на Великобритания продължава да изнемогва, тъй като цяло десетилетие преди това е получавало твърде малко средства.
Д-р Питър Невил добре помни последния път, когато Националната здравна служба е била подкрепена от държавата. Финансовите инжекции през 1997 г. помагат да се наемат допълнително здравни работници и да се съкрати значително времето за чакане при запазване на час.
10 години по-късно обаче ситуацията се променя коренно с идването на власт на Консерваторите, които орязват бюджета и замразяват заплатите на персонала. Капиталовите разходи, тоест средствата, които се инвестират в състоянието на сградите и в оборудване, са съкратени, сочат данни на благотворителната организация Health Foundation. Започва да се усеща недостигът на ЯМР апарати и CT скенери. Все по-рядко има свободни болнични легла. За период от 30 години техният брой в Англия е намалял почти наполовина.
Според Сива Анандичива, главен анализатор към King’s Fund недостигът на легла се дължи до известна степен на „променящия се модел на здравно обслужване“. Усъвършенстването на технологиите и лечението води до по-кратък болничен престой, а той от своя страна до по-малка необходимост от легла.
Специалистът обаче уточнява, че съкращаването на престоя може да продължи до определен момент. Ако броят легла не спира да намалява, се стига до проблем като този в Обединеното кралство – лошо качество на здравното обслужване и дълго чакане. Положителната на пръв поглед промяна с цел „оптимизация“ се оказва сериозна пречка по време на пандемията.
Социални грижи
Липсата на достатъчно болнични легла застрашава здравето на онези граждани, които не могат да получат нужното здравно обслужване след изписване. Д-р Ангъс Ливингстоун споделя: „Имах пациент, който остана в болницата 4 седмици след възстановяването си. Проблемът е, че такива като него не могат да бъдат изписани, защото нямат достъп до качествени грижи.“
Във Великобритания здравеопазването и социалните грижи са два отделни сектора. Отдавна се правят опити за тяхното обединяване, тъй като криза в единия неминуемо предизвиква криза и в другия.
Застаряващото население също дава отражение върху качеството на социалните и здравните грижи. Последното преброяване разкрива, че близо 19% от гражданите на Англия и Уелс са над 65-годишна възраст. В същото време социалният сектор страда от недостиг на средства и персонал.
Статистиката сочи, че заплащането на един социален работник обикновено е по-ниско от това на продавач-консултант в супермаркет, макар работата му да е тежка и напрегната. Неслучайно през август 2022 г. свободните работни места са 165 000.
>>> Бедността в Обединеното кралство може да увеличи смъртността преди и след раждане
Недостиг на медицински персонал
От Националната здравна служба съобщават за близо 133 000 свободни места през есента на 2022 г. Нежеланието на специалистите да практикуват се обяснява с липсата на мотивация и неблагоприятните условия на труд.
Д-р Хейри работи в болница в Ийст Лондон. Той признава, че „колегите му са напрегнати, уморени и стресирани през цялото време. В коридора на болницата те посрещат тъжни, притеснени и разочаровани пациенти. Чувстваш се ужасно, но не можеш да направиш нищо. Бориш се срещу система, която се разпада.“ Лекарят споделя, че през повечето време в коридорите има между 40 и 50 пациента. Мисълта, че не може да осигури качествени здравни грижи за болните, обезсърчава персонала и го кара да търси други възможности.
Млад лекар от болница в Манчестър решава да напусне страната и да търси реализация в чужбина, защото там здравните специалисти получават по-високи заплати и работят при по-добри условия. От осемте колеги, с които е живяла доскоро, шестима вече са напуснали и работят в Австралия, където се чувстват много добре.
Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз задълбочи още повече здравната криза. Изследване на Nuffield Trust, публикувано през ноември 2022 г., разкрива, че Брекзит е довел до изостряне недостига на медицински сестри и социални работници.
Брекзит се оказа пречка и за регистрацията на здравни специалисти от Европейския съюз, особено със специалности като анестезиология например.
Омагьосан кръг
Ако не се намери решение на проблема, той ще става все по-сериозен. Всички засегнати – пациенти и лекари, попадат в омагьосан кръг, от който трудно могат да излязат. Когато болният чака дълго преди да бъде прегледан, лечението му отнема повече време, а следващият пациенти е принуден да чака още повече, което влошава и неговото здравословно състояние.
Според икономиста Заранко „Националната здравна служба отдавна не функционира нормално“. Той е песимист по отношение на изхода от кризата, тъй като правителството планира да инвестира едва 2% повече средства в здравеопазването през следващите 2 години.
Мерки на правителството
Говорителят на Министерството на здравеопазването и социалните грижи обяви, че ще бъдат заделени 309 милиона долара за покриване нуждите от допълнителни легла, намаляване на натиска върху спешните отделения и съкращаване времето за транспортиране на пациент от линейката до болницата.
Предвидени са още 618 милиона долара по програма за безопасно изписване на пациенти и създаване на виртуални отделения с цел освобождаване на легла и намаляване времето за чакане.
Преговорите за увеличение на заплатите на медицинските сестри засега нямат успех. Някои британски медии съобщават, че министър-председателят Риши Сунак възнамерява да предложи еднократна помощ в размер на 1000 паунда, но повечето хора смятат, че това няма да реши проблема.
Д-р Невил определя предприетите до момента мерки като „закърпване на положението“, което обезсърчава още повече него и колегите му.
Why is Britain’s health service, a much-loved national treasure, falling apart?: http://edition.cnn.com/2023/01/23/uk/uk-nhs-crisis-falling-apart-gbr
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
- Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
- Повече от половината родилни отделения в Англия застрашават здравето на майките и техните бебета
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Големият британски актьор Боб Хоскинс почина на 71-годишна възраст
- 3 причини, поради които мивките във Великобритания имат два крана
- Високите такси в детските градини във Великобритания принуждават майките да гледат сами децата си
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
Коментари към Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите