Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
Бременната Наташа Вал посещава спешното отделение на болницата в Кларксвил, Тенеси, САЩ, след като получава кървене. Макар да не знае много за спонтанния аборт, има подозрения, че може би се случва точно това. След прегледа я изпращат у дома. На следващия ден обаче отново търси лекарска помощ заради силни контракции и отново се прибира. За три дни тя посещава спешното отделение на болницата три пъти, като всяко посещение се заплаща отделно. Едва на четвъртия ден попада на специалист, който обръща сериозно внимание на проблема и потвърждава страховете й.
„Тогава си мислех, че просто трябва да ме види лекар. А после се зачудих защо всъщност не видях нито един лекар“, споделя жената. Никой не разбира как се стига до трите посещения и дали причината е в отлагане от нейна страна или в нещо друго, но Наташа е много разтревожена. Освен това тя продължава да плаща сметките за направените прегледи.
От болницата отказват да обсъждат казуса, но 17 месеца по-рано там се въвеждат промени, които със сигурност дават своето отражение. Спешните повиквания се пренасочват към компанията American Physician Partners, която осигурява здравни услуги. Персоналът в нейните спешни отделения е малоброен с цел съкращаване на разходите.
Новата политика в спешните отделения в САЩ цели съкращаване на разходите
Стратегията доби популярност и се прилага в много болници, особено по отношение на техните спешни отделения. Идеята е да се намали броят на здравните работници. Макар че диагностицирането и лечението са задължения на лекаря, все по-често тяхната функция се иззема от медицински сестри или асистенти на лекаря. Те имат правото да преглеждат и лекуват голяма част от болестите, с изключение на онези, които изискват специфични познания и богата експертиза. В същото време заплащането им е два пъти по-ниско от това на лекаря.
Представители на American Physician Partners (APP) поясняват, че политиката на компанията разчита на ротационния принцип, или взаимозаменяемост между лекари и друг медицински персонал. Според тях това е единственият начин да се гарантира пълна обезпеченост в спешните отделения. Те наричат тази практика още модел на смесване на служители с различна квалификация с цел да се предложи на пациента пълния диапазон от здравни услуги.
Критиците не одобряват метода на работа на компанията и смятат, че съкращаването на разходите е за сметка на здравето и безопасността на болния, който може да попадне на здравен работник без нужната експертиза и опит, за да се справи със здравословния му проблем. Това от своя страна крие риск от поставяне на грешна диагноза, по-високи разходи и неадекватно лечение. Те са убедени, че намаляването на броя лекари в спешните отделения може да бъде в ущърб на пациентите.
7% по-високи разходи за лечение и удължен престой в спешните отделения
Експерти от Националното бюро за икономически анализи извършват анализ на 1,1 милион посещения в общо 44 спешни отделения, в които медицинските сестри имат право да лекуват болните без надзор от страна на лекар. Резултатите показват, че това е довело до 7% скок в разходите за здравно обслужване и 11% по-дълъг престой в спешното. При по-леките случаи времето се увеличава с няколко минути, но при по-тежките – с часове. Колкото по-сериозен е здравословният проблем, толкова по-опасна е липсата на лекарска намеса.
Проучването сочи също, че хората, лекувани от медицинска сестра, са с 20% по-застрашени отново да постъпят в болница в рамките на 30 дни, заради усложнение, което е можело да бъде предотвратено.
Йикун Чен, асистент по икономика в Университета на Илинойс-Чикаго и съавтор на проучването, уверява, че неговата цел не е да обвини медицинските сестри в некомпетентност или да омаловажи труда им, а да даде насоки за по-ефективното им разпределение – например за лечение на пациенти с по-лека диагноза или когато лекарят не може да се намеси поради обективна причина.
Чен допълва: „Въпросът не е само дали можем да заменим лекаря с медицинска сестра, а как точно ще го направим. Опасно и неразумно от икономическа гледна точка би било, ако тежките случаи също се прехвърлят на сестрите.“
Други по-малки проучвания също обръщат внимание на ефекта от взаимозаменямостта между различните медицински работници. Учени от Института за здравни политики Harvey L. Neiman например откриват, че лечението на пациенти в спешните отделения от специалисти, които не са лекари, е довело до увеличение с 5,3% на назначените образни изследвания.
Според д-р Камерън Гетел, асистент по спешна медицина от Йейл, няма категорични данни за негативните последици от заместването на лекари с медицински сестри, защото никой не проследява дали пациентите с по-тежки диагнози след това получават усложнения. Той е на мнение, че тенденцията ще се задържи.
Високата лекарска заплата е причина за съкращаване на броя лекари в спешните отделения
Двете най-големи компании, които осигуряват персонал за спешните отделения в болниците, са две: TeamHealth и Envision Healthcare. American Physician Partners се опитват да ги изпреварят, като управляват спешни отделения в най-малко 17 щата. Д-р Робърт Макнамара, ръководител на катедрата по спешна медицина в университета Temple, твърди, че въпросните три дружества провеждат най-агресивна политика по заместване на лекари с медицински сестри, за да ограничат разходите си.
„За тях сметките са прости. Най-голям е разходът за сертифицирани лекари по спешна медицина, което означава, че броят им трябва да бъде намален“, допълва още Макнамара.
Не всеки обаче смята тенденцията за негативна. Дженифър Орозко, президент на компанията American Physician Partners, е категорична, че въпреки увеличаващия се брой здравни работници, които не са лекари, пациентите продължават да получават нужната здравна грижа.
Д-р Артър Смоленски работи като специалист по спешна медицина в Тенеси. Той изчислява до каква степен частните дружества, които осигуряват медицински персонал, са навлезли в управлението на спешните отделения в болниците. Неговите изчисления разкриват, че 43% от пациентите са настанявани в спешни отделения, ръководени именно от частни компании. Пълният му доклад се очаква да бъде публикуван до края на 2023 г., но едва ли ще разкрие информация, която да не е известна на повечето лекари – спешните отделения са се променили. Фокусът върху финансовата печалба кара ръководствата да съкращават персонал, а много от опитните лекари сами избират да напуснат, защото, както казва Смоленски, „не са завършили медицина, за да надзирават служители, които нямат тяхната висока квалификация, а за да се грижат за болните“.
Първите опитни зайчета в спешното
Джошуа Алън работи като медицинска сестра в малка болница в Кентъки. През 2020 г. компанията American Physician Partners преструктурира спешното отделение и намалява броя на лекарите в него от двама на един. За Алън това означава, че ще извършва много повече процедури, напълно самостоятелно и без надзор.
„Струва ми се, че ние сме първите опитни зайчета в нашето спешно отделение. Ако приемем човек с тежка травма или пък няколко пациенти едновременно, трябва да сме готови да действаме, защото лекарят е само един“, казва Алън.
По данни на Американското бюро за статистики, свързани с трудовия пазар, делът на хората, които упражняват професията медицинска сестра или друг помощен персонал, непрекъснато се увеличава заради голямото търсене. Те получават магистърска степен и също специализират в продължение на няколко години, но, за разлика от лекарите, преминават много по-кратки обучения и стажове. Правомощията им са различни в различните щати, но често имат право да поставят диагноза и да предписват медикаменти.
172% повече пациенти в спешните отделения в САЩ са лекувани не от лекари, а от медицински сестри
От института Neiman твърдят, че броят на пациентите, преглеждани и лекувани не от лекари, а от друг помощен медицински персонал в спешните отделения, е нараснал със 172% в периода 2005 г. – 2020 г. Според друго изследване, ако тенденцията се запази, до 2030 г. делът на лекари и медицински сестри в спешната помощ ще се изравни.
Причината е повече от ясна – заплатата на медицинската сестра е почти 3 пъти по-ниска от тази на лекаря. Частните компании, заели тази ниша, могат да спечелят милиони.
Преди няколко години компанията Envision разкри, че полага големи усилия да назначава „служители с възможно най-ниско заплащане“, като има за цел да прехвърли до 35% от пациентите, постъпили в спешните им отделения, на медицински сестри, а не на лекари. Изявлението, разбира се, предизвика общественото неодобрение и не след дълго бе свалено от сайта на Envision.
Експерти са на мнение, че компанията American Physician Partners залага на същите принципи. Нейни представители изчисляват, че икономиите за бизнеса могат да достигнат завидните 6 милиона долара, ако помощният персонал се увеличи и започне да изпълнява част от задълженията на лекарите.
The surprising reason why you aren’t guaranteed to see a doctor when you go to the ER: https://edition.cnn.com/2023/02/16/health/er-doctors-khn-partner
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
ЧАНТА - РАНИЦА ЗА СПЕШНА ПОМОЩ ELITE BAGS EM - 13.006 ЧЕРВЕНА
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Лечение на спешни състояния: първа помощ при инфаркт
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Доволни ли сте от Спешна помощ
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко
- Неотложно звено (Дежурен кабинет) - МЦ "Лора" ЕООД, гр. София
Коментари към Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко