Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
Д-р Здравко Златев работи като неврохирург във великотърновската болница “Д-р Ст. Черкезов”. Има две специалности – хирургия и неврохирургия, но твърди, че лечението на заболяванията на гръбначния стълб e неговото предизвикателство. Неврохирургът е един от първите в страната, който е приложил новия метод озонотерапия при пациенти със заболявания на гръбнака. 14 години д-р Златев работи във Военномедицинската академия в София, я от 7 години консултира по интернет и оперира периодично в частна болница в столицата на Судан – Хартум. Тъй като в африканската държава има постоянни размирици между племената на скотовъдите и земеделците, българският специалист е спасявал десетки ранени. От личен интерес д-р Златев е посещавал племена в пустинята, но твърди, че Судан има много стара култура. Открити са пирамиди, строени далеч преди тези в Египет. Визитите му в Хартум продължават и сега.
Д-р Златев, има ли иновативни методи за лечение на гръбначните заболявания?
В последните години има нови, революционни методи, които дават много добри резултати. Това са т.нар. минимални инвазивни техники, които са особено актуални в хирургията на гръбнака. Предимствата са, че при тези техники има много малки разрези или изобщо няма и до болното място се достига под контрола на специален рентгенов апарат. Там се вкарват озон или други химически вещества. В началото озонотерапията започва да се използва в Италия и Германия, но после навлиза масово и в други страни. Ние имаме желание да приложим този метод и във великотърновската неврохирургия. Хубавото при него е, че усложненията са много малки. Освен това след озонотерапия болният може да се прибере вкъщи до 6-ия час от операцията. Това е т.нар. еднодневна хирургия, която се прилага все повече в целия свят. Разбира се, има и изключения, при които някои пациенти имат допълнителни заболявания и се налага по-продължително наблюдение.
Може ли да се прилага озонотерапия при всички възрасти?
Озонът има много предимства – действа противовъзпалително, против болка, бори се срещу свободните радикали. При по-възрастните пациенти озонът елиминира болката и възпалението. Но ефектът ще бъде траен, когато не е започнала дегенерация на самите дискове в гръбнака, която се наблюдава при по-възрастни пациенти. Затова озонотерапията се прилага основно при по-млади хора. Всъщност броят на годините не винаги отговаря на възрастта на гръбнака. За да се прецени кой от методите е най-подходящ, се прави изследване на ядрено-магнитен резонанс. Тази рентгенова апаратура засега е най-безопасна и дава много добра представа за състоянието на гръбнака. Това ни позволява да изберем най-правилното лечение. Освен озонотерапия, се използва и методът на коблация. Тази техника е придобила гражданското име като лазерна или плазмена терапия. Основното при нея е, че чрез електрически ток се изгаря една част от болния диск в гръбнака.
Има ли увеличение на гръбначните заболявания у нас? Деца страдат ли от тях?
Да, има, и както казва един мой приятел шеговито, човек стои на двата си крака и това е най-големият проблем за гръбнака, защото го натоварва постоянно. Но основната причина за тази епидемия от болести на гръбначния стълб е модерният начин на живот. Той включва тоталното обездвижване, продължителното стоене пред компютъра и телевизора, които са крайно неблагоприятни за гръбнака. Като прибавим неправилното хранене и затлъстяването, тази епидемия се задълбочава още повече. Не бива да се забравя и увеличената продължителност на живота на българина, което пък води до дегенерацията на гръбнака. Стареенето е естествен процес, но с възрастта проблемите на гръбнака се увеличават. Ако ние живеем здравословно, може да забавим това стареене и да отложим евентуалните заболявания. За съжаление няма човек до 40-годишна възраст, който да не е изживял поне една гръбначна болка. Що се отнася до децата – има вродени заболявания и малформации с гръбначни изкривявания. Но не може да се каже дали мъжете страдат повече от болести на гръбнака, или жените. Наистина в млада възраст мъжете са по-натоварени и в работата, и вкъщи. Жените пък са по-обременени с наднорменото тегло. Така че патологията се разпределя почти равномерно.
Има ли спортове, които при тежки тренировки могат да доведат до дегенерации в гръбнака?
Да, гимнастиката е един от тях. Има много млади гимнастички с тежки изкривявания.
Изисква ли всяка болка оперативно лечение?
Не. Аз определям това лечение като стълба. Терапията трябва да “ходи” от стъпало на стъпало, без да прескача. Задължително се започва с медикаменти, освен ако няма индикации за спешна операция. Тя се прави, когато има травма и е най-успешна до 8-ия час от инцидента. До 24-ия час резултатите също са приемливи. Но след това няма гаранция, че пациентът ще оздравее, колкото и успешна да е била интервенцията. Това е така, тъй като нервната структура на гръбнака е много фина и при нараняване изисква бърза намеса. Все пак, ако не постигнем траен ефект с хапчетата, инжекциите и рехабилитацията, тогава се търси най-подходящата безкръвна техника.
Ако и тогава няма резултат?
Стига се до истинската операция, при която се прилагат също доста методи, след задълбочена преценка на лекарите. В гръбнака може да се поставят имплатни след реконструктивна сложна хирургия. Винаги съм казвал и на пациентите, че всеки един етап и метод на лечението трябва да бъде оценен много добре. Защото, ако се започне с агресивна терапия още в началото, вместо да се използват хапчетата или безкръвните техники, това може да бъде сериозна грешка. Колкото една операция е по-сложна, толкова рисковете от усложнения са по-големи.
Вие допускали ли сте грешки?
Няма хирург, който да не е имал неудачи. Затова казвам на моите болни, че трябва да бягат от лекар, който им обещава 100 процента излекуване, и не коментира с тях рисковете от усложнения при операцията. Когато хирургът оперира, той иска да помогне, но не винаги резултатите са добри. Понякога се появяват усложнения. Но ако те се коригират навреме, няма последствия. Затова насоките в съвременната медицина са лекарите да имат тясна специалност, за да знаят какво може да се случи всеки момент при една тежка неврологична операция.
Как ще коментирате резултатите от последното проучване на Евростат, че 60 процента от българите имат толкова ниска здравна култура, че не разбират какво им обясняват лекарите.
За съжаление това е така и ние го виждаме. Обясняваме постоянно на пациентите какво трябва да правят, за да подобрят състоянието си и да се излекуват напълно, но много от тях не спазват съветите ни. Например, ако до третия месец от лечението на една гръбначна болка не настъпи подобрение, отново трябва да се търси специалист. Прави се по-сериозна диагностика и се преценява какъв да бъде следващият подход. Ако има показания за озонотерапия, тя трябва да се направи. Много заболявания на гръбнака могат да предизвикат болки в краката. Как пациентите да се ориентират при какъв специалист да отидат. Има много случаи да се лекуват органи, които въобще не са болни. Да, може да има и болки в раменете, шията, гърдите. Често се случва човек да има заболяване в кръста, а да го болят краката. И се започва едно безкрайно лечение на краката, а не на кръста. Болката обаче продължава и проблемът остава. В този случай трябва да се потърси невролог.
Д-р Златев, вие идвате в нашата болница от Военномедицинската академия в София, където нивото е много високо. Това няма ли да понижи вашата квалификация?
Не, в никакъв случай. Великотърновските колеги са много амбициозни и неврохирургията тук е на много добро ниво. Има и добра медицинска апаратура. Най-големият проблем на страната ни в здравеопазването не е толкова остарялата материална база и недостигът на пари, а липсата на специалисти. Може догодина да има много средства в болниците, а да няма специалисти. На един лекар са необходими най-малко 10 години, за да се квалифицира. В момента има голяма празнина при 50-годишните лекари, част от които заминаха за чужбина. Истински късмет е, че тук във великотърновската болница има много добра реанимация. Това на много места в страната липсва.
- Кремена Кунева: На хората им писна да теглят кредити, за да лекуват децата си
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Доц. Спас Спасов: Колкото повече пари можем да вложим в здравната система, толкова по-добро качество ще получаваме
- Д-р Юлиан Йорданов: Със спешните мерки, с които се гасят пожарите, системата никога няма да заработи добре
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Какво би задържало младите лекари в България?
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Попадали ли сте на пиян лекар по време на дежурство
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Коментари към Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти