Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието

Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието

от 07 юли 2025г.
Редактор: Вероника Събова
Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Неравенствата в здравеопазването във Великобритания през последните години достигат средновековни нива, като една от основните причини е нарастващата бедност.
  • Наблюдава се тенденция уязвими хора умишлено да се самонараняват, за да си осигурят престой през нощта.
  • Отчетено е нарастване на нивата на заболявания, свързани с бедност и лоши условия на живот, включително краста, рахит и скарлатина.
  • Разходите за последствията от липсата на достъп до здравни услуги се очаква да достигнат 50 милиарда паунда годишно.

Неравенствата в здравеопазването във Великобритания през последните години достигат средновековни нива, оказвайки „опустошително“ въздействие върху Националната служба по здравеопазване (NHS), предупреждават експерти. Очаква се разходите за последствията от липсата на достъп до здравни услуги, дължащи се на нарастващата бедност в страната, да достигнат 50 милиарда паунда годишно.

Задълбочаваща се бедност

Увеличаващите се нива на детска бедност в страната през последните години водят до нарастваща тежест върху болниците, като разходите за NHS са сравними с годишния бюджет за отбрана. Освен това в някои от най-бедните общности на Великобритания липсата на медицинска намеса за справяне с широк спектър от състояния достига „средновековни“ нива.

Според висш служител на Националната служба по здравеопазване болниците са свидетели на „смразяваща“ тенденция уязвими хора умишлено да се самонараняват, за да си осигурят престой през нощта. Отчетено е и нарастване на нивата на заболявания, разпространявани през Викторианската епоха, които са свързани с бедност и лоши условия на живот, включително краста, рахит и скарлатина.

Разкритията, свързани с неравенствата в здравеопазването, са част от разследване на Guardian относно ефектите от задълбочаващата се бедност върху NHS.

Разходи за здравеопазване, свързани с бедността

Пациент в болнична стая

Подробен доклад, публикуван от фондация „Джоузеф Раунтри“ през 2016 г., изчислява, че разходите за здравеопазване, свързани с бедността, възлизат на 29 милиарда паунда. Един от авторите на доклада, проф. Доналд Хирш от Университета в Лъфбъроу, е на мнение, че към днешна дата тази цифра вероятно е много по-висока, въпреки че, за да се определи с точност, е необходимо повторно провеждане на проучването.

„Сега харчим много повече за здравеопазване, отколкото през 2014 г., и ако делът, който се дължи на бедността, е същият, разходите ще нараснат до близо 50 милиарда паунда.“, коментира Хирш. „Всъщност може разходите да са по-големи, тъй като много повече хора изпитват сериозни трудности, включително глад и нищета, което би могло да е засилило връзката между бедността и лошото здраве.“

Проучванията показват, че около една четвърт от всички разходи за първична медицинска помощ и краткосрочно болнично лечение могат да се дължат на по-голямото ползване на тези услуги от хора в бедност.

» Всяка година във Великобритания се диагностицират 33 хиляди случая на рак заради бедност и социално неравенство

» Здравна криза във Великобритания: Пациенти умират в болнични коридори

Доклад на Кралския колеж на лекарите, публикуван в края на юни 2025 г., изчислява, че замърсяването на въздуха, което непропорционално засяга нуждаещите се общности, допринася за около 30 000 смъртни случая годишно и около 500 милиона британски лири здравни и икономически разходи.

„Без спешни мерки за справяне с бедността никой план за подобряване на обществените услуги не може да успее и NHS и икономиката ще продължат да страдат.“ коментира Кейти Шмюкер, главен политически съветник във фондация „Джоузеф Раунтри“. „Бедността причинява предотвратими вреди на здравето на хората и възпрепятства икономиката, а липсата на действия по този въпрос струва скъпо на всички ни.“

Нарастващи нива на неравенствата в здравеопазването

Д-р Анди Нокс, изпълняващ длъжността медицински директор на борда за интегрирани грижи на Ланкашир и Южна Къмбрия, който обхваща някои от най-бедните райони на Великобритания, коментира, че само „пълна системна промяна“ в подхода към общественото здравеопазване би ограничила нарастващото неравенство. „Не сме изградили здраво общество и особено за най-необлагодетелстваните ни общности това сега има дълбоко негативен ефект и оказва огромен натиск върху нашата здравна система.“

Според доклад на Здравната фондация от 2024 г. неравенствата в здравеопазването се очаква да се запазят през следващите 20 години. Данните сочат, че хората в най-бедните райони е вероятно да бъдат диагностицирани с тежко заболяване десетилетие по-рано от тези в най-богатите. Също така разликата в продължителността на живота между най-бедните и най-богатите райони се е увеличила в цялата страна от 2013 г. насам, според Службата за национална статистика.

Пациент, лежащ на болнично легло

Хю Алдеруик от Здравната фондация коментира, че натискът върху Националната служба по здравеопазване ще продължи да расте без „смислени политически действия за подобряване на социалните и икономическите условия на хората“.

Действия на правителството

Министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг планира да пренасочи милиарди паунда от Националната служба по здравеопазване към бедните райони, като забрани на болниците да преразходват средства и преразгледа формулата, използвана за определяне на финансирането, което получават общопрактикуващите лекари.

» 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране

10-годишният здравен план на правителството, представен на 3 юли 2025 г., включва радикални мерки за трансформиране на NHS от услуга, фокусирана предимно върху лечението на болести, в такава, която набляга на превенцията.

Ръководството на здравната служба обаче предупреждава, че съкращенията в ключови области и дълго отлаганите планове за справяне с детската бедност и реформиране на социалните грижи ще накарат болниците и общопрактикуващите лекари да се „справят с последиците“.

Съществува и безпокойство относно това как амбицията на Стрийтинг за пренасочване на здравните услуги от лечение към превенция съвпада с големи съкращения в регионалните съвети за интегрирани грижи, които са под натиск да съкратят до 12 500 работни места до края на 2025 г.

Сафрон Кордери, заместник главен изпълнителен директор на NHS Providers, призовава за междуправителствен подход за справяне с въздействието на бедността върху здравето. „Превенцията е по-добра от лечението, но след много години на недостатъчни инвестиции и съкращения има още много какво да се направи, за да се постигне амбицията на правителството.“, споделя тя. „Бедността, влошена от кризата с разходите за живот, изигра роля в рекордното търсене на услуги за психично здраве, особено сред децата и младите хора.“

Говорител на правителството коментира, че министрите са „решени да променят живота на хората към по-добро, като им помогнат да се измъкнат от бедността и защитят тези, които най-много се нуждаят от това“.

„Като част от нашия план за промяна, обявихме нов пакет от 1 милиард паунда за реформи, включващи разширяване на достъпа до безплатна храна в училищата, увеличаване на минималната работна заплата и въвеждане на справедлива ставка за погасяване на вноските по универсалните кредити за 700 000 от най-бедните семейства.“, допълва говорителят. „Също така реформираме здравеопазването, така че то да е достъпно за всички, независимо къде живеят.“

Източник:

Britain’s ‘medieval’ health inequality is devastating NHS, experts say: https://www.theguardian.com/society/2025/jun/29/britains-medieval-health-inequality-is-devastating-nhs-experts-say

Още по темата:
  • Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
  • Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
  • 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
  • Един от трима британски лекари страда от хронична умора заради недостига на кадри Един от трима британски лекари страда от хронична умора заради недостига на кадри
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

МОМИЧЕ, ЖЕНА, ДРУГО - БЕРНАРДИН ЕВАРИСТО - ЕГМОНТ
19.90лв.

МОМИЧЕ, ЖЕНА, ДРУГО - БЕРНАРДИН ЕВАРИСТО - ЕГМОНТ

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА
12.00лв.

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА

Коментари към Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:28
    Коментирайте "Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кремена Кунева: На хората им писна да теглят кредити, за да лекуват децата си
  • Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
  • Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
  • Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
  • Австралия обмисля мярка за проверка компетентността на възрастните лекари
  • 3 причини, поради които мивките във Великобритания имат два крана
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Здравната каса ще плаща за модерно лечение на мозъчно-съдови болести
  • Високите такси в детските градини във Великобритания принуждават майките да гледат сами децата си
  • След 200 години: Великобритания e на стъпка от разрешаване на абортите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

След Брекзит има ли опасност за българите във Великобритания?

преди 1985 дни, 19 часа и 57 мин.

Бихте ли подкрепили протестите в сектор Здравеопазване?

преди 5211 дни, 14 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 32 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 10 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 29 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Имате ли доверие на вашия личен лекар? Имате ли доверие на вашия личен лекар?

Имате ли доверие на вашия личен лекар?

от 07 апр 2025г. Прочети повече
След Брекзит българите в Обединеното кралство ще имат нужда от статут на уседналост След Брекзит българите в Обединеното кралство ще имат нужда от статут на уседналост

След Брекзит българите в Обединеното кралство ще имат нужда от статут на уседналост

от 24 яну 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival