Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието

Акценти
|
Неравенствата в здравеопазването във Великобритания през последните години достигат средновековни нива, оказвайки „опустошително“ въздействие върху Националната служба по здравеопазване (NHS), предупреждават експерти. Очаква се разходите за последствията от липсата на достъп до здравни услуги, дължащи се на нарастващата бедност в страната, да достигнат 50 милиарда паунда годишно.
Задълбочаваща се бедност
Увеличаващите се нива на детска бедност в страната през последните години водят до нарастваща тежест върху болниците, като разходите за NHS са сравними с годишния бюджет за отбрана. Освен това в някои от най-бедните общности на Великобритания липсата на медицинска намеса за справяне с широк спектър от състояния достига „средновековни“ нива.
Според висш служител на Националната служба по здравеопазване болниците са свидетели на „смразяваща“ тенденция уязвими хора умишлено да се самонараняват, за да си осигурят престой през нощта. Отчетено е и нарастване на нивата на заболявания, разпространявани през Викторианската епоха, които са свързани с бедност и лоши условия на живот, включително краста, рахит и скарлатина.
Разкритията, свързани с неравенствата в здравеопазването, са част от разследване на Guardian относно ефектите от задълбочаващата се бедност върху NHS.
Разходи за здравеопазване, свързани с бедността
Подробен доклад, публикуван от фондация „Джоузеф Раунтри“ през 2016 г., изчислява, че разходите за здравеопазване, свързани с бедността, възлизат на 29 милиарда паунда. Един от авторите на доклада, проф. Доналд Хирш от Университета в Лъфбъроу, е на мнение, че към днешна дата тази цифра вероятно е много по-висока, въпреки че, за да се определи с точност, е необходимо повторно провеждане на проучването.
„Сега харчим много повече за здравеопазване, отколкото през 2014 г., и ако делът, който се дължи на бедността, е същият, разходите ще нараснат до близо 50 милиарда паунда.“, коментира Хирш. „Всъщност може разходите да са по-големи, тъй като много повече хора изпитват сериозни трудности, включително глад и нищета, което би могло да е засилило връзката между бедността и лошото здраве.“
Проучванията показват, че около една четвърт от всички разходи за първична медицинска помощ и краткосрочно болнично лечение могат да се дължат на по-голямото ползване на тези услуги от хора в бедност.
» Здравна криза във Великобритания: Пациенти умират в болнични коридори |
Доклад на Кралския колеж на лекарите, публикуван в края на юни 2025 г., изчислява, че замърсяването на въздуха, което непропорционално засяга нуждаещите се общности, допринася за около 30 000 смъртни случая годишно и около 500 милиона британски лири здравни и икономически разходи.
„Без спешни мерки за справяне с бедността никой план за подобряване на обществените услуги не може да успее и NHS и икономиката ще продължат да страдат.“ коментира Кейти Шмюкер, главен политически съветник във фондация „Джоузеф Раунтри“. „Бедността причинява предотвратими вреди на здравето на хората и възпрепятства икономиката, а липсата на действия по този въпрос струва скъпо на всички ни.“
Нарастващи нива на неравенствата в здравеопазването
Д-р Анди Нокс, изпълняващ длъжността медицински директор на борда за интегрирани грижи на Ланкашир и Южна Къмбрия, който обхваща някои от най-бедните райони на Великобритания, коментира, че само „пълна системна промяна“ в подхода към общественото здравеопазване би ограничила нарастващото неравенство. „Не сме изградили здраво общество и особено за най-необлагодетелстваните ни общности това сега има дълбоко негативен ефект и оказва огромен натиск върху нашата здравна система.“
Според доклад на Здравната фондация от 2024 г. неравенствата в здравеопазването се очаква да се запазят през следващите 20 години. Данните сочат, че хората в най-бедните райони е вероятно да бъдат диагностицирани с тежко заболяване десетилетие по-рано от тези в най-богатите. Също така разликата в продължителността на живота между най-бедните и най-богатите райони се е увеличила в цялата страна от 2013 г. насам, според Службата за национална статистика.
Хю Алдеруик от Здравната фондация коментира, че натискът върху Националната служба по здравеопазване ще продължи да расте без „смислени политически действия за подобряване на социалните и икономическите условия на хората“.
Действия на правителството
Министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг планира да пренасочи милиарди паунда от Националната служба по здравеопазване към бедните райони, като забрани на болниците да преразходват средства и преразгледа формулата, използвана за определяне на финансирането, което получават общопрактикуващите лекари.
» 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране |
10-годишният здравен план на правителството, представен на 3 юли 2025 г., включва радикални мерки за трансформиране на NHS от услуга, фокусирана предимно върху лечението на болести, в такава, която набляга на превенцията.
Ръководството на здравната служба обаче предупреждава, че съкращенията в ключови области и дълго отлаганите планове за справяне с детската бедност и реформиране на социалните грижи ще накарат болниците и общопрактикуващите лекари да се „справят с последиците“.
Съществува и безпокойство относно това как амбицията на Стрийтинг за пренасочване на здравните услуги от лечение към превенция съвпада с големи съкращения в регионалните съвети за интегрирани грижи, които са под натиск да съкратят до 12 500 работни места до края на 2025 г.
Сафрон Кордери, заместник главен изпълнителен директор на NHS Providers, призовава за междуправителствен подход за справяне с въздействието на бедността върху здравето. „Превенцията е по-добра от лечението, но след много години на недостатъчни инвестиции и съкращения има още много какво да се направи, за да се постигне амбицията на правителството.“, споделя тя. „Бедността, влошена от кризата с разходите за живот, изигра роля в рекордното търсене на услуги за психично здраве, особено сред децата и младите хора.“
Говорител на правителството коментира, че министрите са „решени да променят живота на хората към по-добро, като им помогнат да се измъкнат от бедността и защитят тези, които най-много се нуждаят от това“.
„Като част от нашия план за промяна, обявихме нов пакет от 1 милиард паунда за реформи, включващи разширяване на достъпа до безплатна храна в училищата, увеличаване на минималната работна заплата и въвеждане на справедлива ставка за погасяване на вноските по универсалните кредити за 700 000 от най-бедните семейства.“, допълва говорителят. „Също така реформираме здравеопазването, така че то да е достъпно за всички, независимо къде живеят.“
Britain’s ‘medieval’ health inequality is devastating NHS, experts say: https://www.theguardian.com/society/2025/jun/29/britains-medieval-health-inequality-is-devastating-nhs-experts-say
-
Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
-
Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
-
100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
-
Един от трима британски лекари страда от хронична умора заради недостига на кадри
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кремена Кунева: На хората им писна да теглят кредити, за да лекуват децата си
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
- Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
- Австралия обмисля мярка за проверка компетентността на възрастните лекари
- 3 причини, поради които мивките във Великобритания имат два крана
- Истини и митове за здравеопазването в Куба
- Здравната каса ще плаща за модерно лечение на мозъчно-съдови болести
- Високите такси в детските градини във Великобритания принуждават майките да гледат сами децата си
- След 200 години: Великобритания e на стъпка от разрешаване на абортите
Коментари към Достъпът до медицинска помощ във Великобритания е като през Средновековието