Здравната система в Италия е изправена пред сериозни проблеми- по-малко средства и критично ниво на лекари и сестри
Дискусиите около новия бюджет в Италия изваждат наяве сериозните проблеми, пред които е изправено общественото здравеопазване.
От Фондация „GIMBE” (организация, която си поставя задачата да насърчава разпространението и прилагането на научни практики и изследвания, да обучава и предоставя научна информация, за да допринесе за устойчиви, справедливи и универсални здравни услуги и да подобри здравето на хората) са категорични, че в политическия дневен ред здравеопазването продължава да бъде в ролята на истинска Пепеляшка.
От своя страна специалистът по обща и съдова хирургия и по трансплантации проф. Игнацио Марино е категоричен, че липсата на лекари и сестри е извънредна ситуация.
Здравеопазване в криза
Президентът на Италия Серджо Матарела определя здравните услуги като изключително ценен актив, който трябва да бъде както защитаван, така и адаптиран. В същото време обаче трудно може да се определи като защита това, че средствата за общественото здравеопазване намаляват.
На 27 септември 2023-а правителството на Джорджа Мелони представя рамката на закона за бюджета за 2024 г. Икономическият и финансов документ представя разумен подход и преразглежда прогнозите за растеж заради продължаващото забавяне в икономиката на страната,. То и инфлацията, казват от италианското правителство, налагат политики в подкрепа на реалните доходи на семействата и особено на тези с по-ниски доходи.
>>>Недостигът на здравен персонал във Великобритания води до забавяне на лечението на пациенти с рак
Няколко са основните параметри, сред които са намаляването на данъчната тежест, началото на първата фаза на данъчната реформа, подкрепата на семействата и особено внимание към здравеопазването.
Опозицията
В същото време обаче както опозицията, така и Фондация „GIMBE” смятат, че ситуацията е изключително опасна, а кризата в здравната система се задълбочава.
От „GIMBE” правят анализ на проектобюджетната рамка и установяват, че съотношението здравни разходи – брутен вътрешен продукт намалява. Ако през 2023-а то е 6,6%, то през 2024-а ще стане 6,1%.
„Ако на думи рамката на бюджета заявява намерението да се отделят ресурси през следващите три години за здравния персонал, то числата показват точно обратното, а то е, че няма средства, че общественото здравеопазване е недофинансирано и ще остане такова“, категоричен е председателят на фондацията проф. Нино Картабелота, един от най-авторитетните изследователи и експерти в здравеопазването в Италия.
Той допълва нерадостната картина с още един щрих, будещ тревога – това, че кадровата криза е факт, че липсата на лекари и медицински сестри не гарантира равен достъп до здравеопазване, а това ще има изключително сериозни последици върху здравето на хората и увеличаването на разходите им за здраве.
„Този сценарий тласка общественото здраве до ръба“, казва проф. Картабелота.
От опозицията смятат, че общественото здравеопазване е заплашено. Антонела Форатини, народен представител от Демократическата партия, заявява, че здравеопазването продължава да е губещо.
„Правителството на Мелони предвижда намаляване на ресурсите за Националната здравна служба от 6,6% на 6,1%. Това означава, че броят на 4 000 000 италианци, които вече са се отказали от лечение заради твърде високите разходи или огромните списъци от чакащи, ще продължава да се увеличава“, казва Антонела Форатини.
Депутатката посочва и другият сериозен проблем – лекари, медицински сестри и здравни работници напускат общественото здравеопазване, тъй като натоварването става все по-голямо, а парите все по-малко. „Правото на здраве става привилегия“, констатира още Форатини.
>>>Над 200 000 души в Северна Ирландия чакат за медицински преглед повече от 52 седмици
От своя страна депутатите от Движение 5 звезди упрекват здравния министър, че е обещал допълнително 4 милиарда евро за здравеопазване, а сега правителство обмисля да намали финансирането на разходите с 3,3 милиарда евро. Те определят ситуацията като много критична и цитират последния доклад на Министерството на здравеопазването, според който в седем от районите в страната здравните услуги са недостатъчни. Различията между районите са непоносими.
„11 000 000 италианци са принудени да се откажат от лечение или да обеднеят като се обърнат към частния сектор. А какво прави правителството? Първо обещава средства, а след това безмилостно ги съкращава. Очевидно трябва да се борим, за да защитим правото на здраве, което нашата Конституция определя като основно“, пишат в позиция от Движение 5 звезди.
>>>Здравните работници в Румъния стачкуват
Според синдикалистката Серена Сорентино намаляването на средствата и увеличаващата се липса на здравни работници може да бъде определена като „предизвестената смърт на Националната здравна служба.“
Управляващите
Пред Камарата на депутатите министърът на здравеопазването проф. Орацио Скилачи заявява, че от първия си ден на поста смята за най-важно да работи за увеличаване на средствата за националната здравна система и за намаляване на списъците с чакащи и да се бори с недостига на персонал.
Министър Скилачи признава, че има огромни трудности при набиране на здравни работници и особено на лекари и медицински сестри.
„Съзнавайки нуждата от по-добра организация, структурни промени и особено да направим общественото здравеопазване по-привлекателно за младите, ние предприехме мерки, които са включени в действащия Закон за бюджета. Сред тях е увеличаване заплатите в спешната помощ“, казва проф. Орацио Скилачи пред депутатите и подчертава, че е негов ангажимент да осигури адекватни ресурси.
От своя страна председателят на комисията по социални въпроси и здравеопазване Франко Зафини е категоричен, че опозицията просто лъже. „Тази година правителството на Мелони отдели 2,15 милиарда повече за националния здравен фонд за 2023-а, през 2024-а сумата ще бъде 2,3 милиарда повече, а през 2025-а – 2,5 милиарда“.
Проф. Игнацио Марино
Известният хирург и специалист по трансплантации проф. Игнацио Марино предупреждава, че ситуацията е наистина извънредна, защото Италия остава без лекари. Според него проблемите се задълбочават, особено като се има предвид, че повече от 55% от медицинските работници са на възраст над 55 години, а 25% над 65%. Това е сериозна криза, която оказва негативно влияние върху здравето на хората. Намалява броят на операциите и на хоспитализациите.
>>>Над 38 милиона души във Великобритания чакат повече от две седмици за преглед при личен лекар
Проблем според проф. Марино е и комерсиализацията в здравеопазването, защото частни и чуждестранни лечебни заведения предлагат много по-добро заплащане и така напускането на Националната здравна служба от професионалистите се превръща в тенденция.
Могат ли лекари от чужбина да бъдат решение на проблема
Възможно ли е лекари от чужбина да бъдат решението на кризата в Италия? В това не са убедени нито политиците, нито здравните специалисти. Подобни действия могат единствено да запушат някои от пробойните, но не и да са в основата на кардиналното разрешаване на проблемите.
Министър Скилачи обаче е на мнение, че извънредната ситуация в страната изисква усилия за привличането на повече чуждестранни лекари и сестри. Правителството подготвя споразумение с Индия и се надява оттам да дойдат както парамедици, така и медицински сестри.
В опит да решат кризата, в област Калабрия успяват да сключат договор с Куба. От 2023-а до 2025 г. се очаква в областта да дойдат и да работят 497 лекари.
В същото време данните на различните синдикати в Италия показват, че над 11 000 медици са напуснали, за да работят в чужбина. Само през септември 2023 г. 550 медицински сестри отиват на работа в Обединените арабски емирства. Очевидно високите заплати и по-добрите условия на труд са сериозна притегателна сила за италианските здравни работници, но напускането им задълбочава проблемите.
А те със сигурност са изострени до крайност покрай пандемията от COVID-19, но в никакъв случай тя не е определящата. Защото, както казва проф. Игнацио Марино: „Не може да мислим, че като използваме пенсионери, военни или чужденци ще разрешим криза, която е системна.“
Коментари към Здравната система в Италия е изправена пред сериозни проблеми- по-малко средства и критично ниво на лекари и сестри