Здравното министерство изготви Меморандум за преодоляване на дефицита на лекарства
Кой предизвиква кризата с животоспасяващи лекарства като инсулин, антиепилептични медикаменти, лекарства за ревматоиден артрит и други, и как спешно да бъде преодоляна - то бе темата на срещатама между представители на Здравното министерство, фармацевтичния бизнес, Изпълнителната агенция по лекарствата, Националната здравноосигурителна каса, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, Българския фармацевтичен съюз и притежателите на разрешения за употреба на лекарствените продукти.
Дискусията се проведе по иницатива на заместник-министъра на здравеопазването д-р Атанас Кундурджиев, който представи подготвения от министерството Меморандум за преодоляване на дефицита на лекарства, който трябва да бъде подписан от дистрибуторите.
Само през януари в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АРФАРМ) са получени 115 жалби за липса на животоспасяващи медикаменти. Сигналите зачестяват.
В същото време вносът на въпросните лекарства е в количества, надхвърлящи нуждите с над 40%.
Според заместник-министъра на здравеопазването е необходим строг контрол върху лицата, които се занимават с паралелна търговия, за да не изчезват лекарства от аптечната мрежа. Здравното министерство предлага да се правят съвместни проверки от ИАЛ, НЗОК и Агенция "Митници".
"На пръв поглед паралелният износ е в рамките на закона. Трябва да се направи обаче пропорционално ограничение на износа, за да бъдат задоволени нашите здравни потребности", обяви д-р Кундурджиев.
От АРФАРМ допускат, че паралелният износ е между 6 и 10 процента от стойността на целия пазар, но е концентриран върху жизненоважните лекарства, които са евтини у нас, а в пъти по-скъпи в чужбина.
"България е донор по отношение на паралелната търговия в Европа. Проблемът е, когато тя създава дефицити и застрашава живота и здравето на българите", смятат дистрибуторите.
Изпълнителният директор на ИАЛ доц. Асена Стоименова разкри фрапантни примери. Засечена е фактура за закупуване на лекарства на стойност над половин милион лева.
"България не е първата страна, която е изправена пред този проблем, но е последната, която не го е решила", каза доц. Стоименова. Според нея срещата в здравното министерство е изключителна стъпка за решаване на кризата с лекарствата. Досега строги проверки не са правени, а са останали само в сферата на намеренията.
Предстои изработването на механизъм за отчетност и контрол, за да бъдат пресечени огромните злоупотреби и да се осигури достъпът на българите до висококачествени лекарствени продукти.
Снимка: www.knoxricksen.com
- Задълбочаване на здравната криза в Газа: Над 10 деца губят краката си всеки ден
- Здравната система в Италия е изправена пред сериозни проблеми- по-малко средства и критично ниво на лекари и сестри
- Пандемията от COVID-19 върна развитието на човечеството пет години назад
- Доклад предупреждава за световна криза в областта на психичното здраве
Продукти свързани с НОВИНАТА
10 ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЧЕТИВА ПО МЕНИДЖМЪНТ В УСЛОВИЯ НА КРИЗА - ХЕРМЕС
ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
ПЪТНА КУТИЙКА ЗА ЛЕКАРСТВА 24397
НовРЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Лечение на хемороиди
- Лечение на анална фисура
- Перорално приложение на медикаментите
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
Коментари към Здравното министерство изготви Меморандум за преодоляване на дефицита на лекарства