Недостигът на здравен персонал във Великобритания води до забавяне на лечението на пациенти с рак
Пациентите с рак във Великобритания са изправени пред животозастрашаващо забавяне на лечението поради недостиг на персонал в Националната служба по здравеопазване, сочи проучване, включващо всички онкологични центрове в страната. Изследването, проведено от Кралския колеж на радиолозите (RCR), показва, че 88% от директорите на центровете изпитват притеснения относно липсата на здравни работници, която засяга качеството на грижите.
На 8 юни 2023 г. Кралският колеж на радиолозите публикува два доклада. Единият разглежда грижите за раково болните пациенти, а другият – персоналът в клиничната радиология.
>>> Над 33% от пациентите с рак във Великобритания са диагностицирани след спешен прием в болница
До какво води недостигът на персонал?
Докладите на Кралския колеж на радиолозите гласят, че Обединеното кралство има 15% недостиг на клинични онколози, като се предвижда до 2027 г. тази цифра да нарасне до 25%. Изчисленията показват също, че през следващите пет години всеки пети клиничен онколог ще се пенсионира, а над половината (54%) от настоящите свободни работни места остават незаети повече от година.
Недостигът на персонал означава, че пациентите с ракови заболявания чакат по-дълго от необходимото за започване на химиотерапия или лъчетерапия, а някои лекари са принудени да вземат трудни решения относно това на кого да дадат приоритет. Недостигът на персонал също означава, че скъпите медицински устройства, включително линейни ускорители за радиация, не могат да се използват поради липсата на специалисти, способни да ги управляват.
80% от анкетираните директори на онкологични центрове смятат, че недостигът на консултанти по интервенционална радиология е причина пациентите да получават по-инвазивно лечение. Освен това липсата на работна ръка води до забавяне на лечението на пациентите с рак в 97% от центровете през последната година.
Около 90% от анкетираните смятат също, че недостигът на здравни работници ще повлияе на безопасността на пациентите и само един на всеки четирима казва, че има достатъчно персонал, за да осигури безопасна и ефективна грижа.
Поради тази причина в някои от изследваните онкологични центрове пациентите с рак на простатата чакат минимум три месеца, за да получат лечение, докато при тези с рак на гърдата забавянето е от седем до осем седмици.
Мнението на специалистите
„Просто няма достатъчно лекари за осигуряване на безопасно лечение на пациентите с рак и ситуацията ще се влошава допълнително, тъй като все повече специалисти напускат или се пенсионират.“, коментира д-р Катрин Халидей, президент на Кралския колеж на радиолозите. „Действията на правителството са критични. Трябва да обучим повече лекари, като същевременно направим необходимото, за да запазим тези, с които разполагаме. Времето ни притиска – лекарите са напрегнати, стресирани и уплашени за своите пациенти.“
>>> Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
Според главния изпълнителен директор на Cancer Research UK Мишел Мичъл недостатъчното финансиране и лошото планиране от страна на правителството са основните причини за липсата на достатъчно персонал и оборудване за навременна диагностика и лечение на рака. „Призоваваме политическите лидери да действат сега, за да се справят с проблемите с работниците и забавеното лечение.“ Мичъл допълва също, че без дългосрочно и стратегическо планиране, съчетано с достатъчно инвестиции, ще бъде трудно хората да се възползват бързо от животоспасяващи прегледи и ефективно лечение на рак.
Минеш Пател от Macmillan Cancer Support казва: „Macmillan и Кралският колеж на радиолозите бият тревога за опустошителното въздействие на недостига на персонал върху забавянето на диагностицирането и лечението в продължение на години, но кризата продължава да се загърбва от правителствата. В основата на тази криза е неуспехът да се наемат и задържат достатъчно специалисти по ракови заболявания“.
Въпреки резултатите от проучването и мнението на специалистите, Министерството на здравеопазването и социалните грижи заявяват, че специалистите по рак са с 50% повече, отколкото през 2010 г. „Националната служба по здравеопазване наблюдава, лекува и спасява рекорден брой пациенти с рак, но знаем, че има още какво да се направи. Ето защо ние търсим мнения относно нашата стратегия за основни условия и скоро ще бъде публикуван дългосрочен план за здравния персонал, определящ как ще се наемат и задържат допълнително специалисти.“
Cancer patients face life-threatening delays due to lack of staff, say UK radiologists: https://www.theguardian.com/society/2023/jun/08/cancer-patients-delays-treatment-staff-shortage-uk-radiologists
- Онлайн консултациите с личния лекар застрашават здравето на пациента
- Жените в САЩ са застрашени от лошото качество на здравните грижи
- Медицински туризъм: Защо милиони американци рискуват живота си, за да се лекуват в Мексико
- 1/3 от увеличения брой смъртни случаи през 2020 не се дължи пряко на COVID-19, а на влошени здравни услуги
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕХОДЪТ - ХАДЛИ ВЛАХОС - ХЕРМЕС
НовЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Недостигът на здравен персонал във Великобритания води до забавяне на лечението на пациенти с рак