Жените в САЩ са застрашени от лошото качество на здравните грижи
Акценти
|
Жените, живеещи в Съединените щати, са изправени пред неравенства в здравеопазването, включително ограничен достъп до медицински услуги и лошо качество на полаганите грижи, които подлагат здравето им на риск, сочи доклад на Commonwealth Fund – частна фондация, фокусирана върху здравеопазването в страната.
Докладът
За целите на анализа изследователите събират данни за качеството на здравните грижи, резултатите и достъпа до медицинска помощ на жените в САЩ. Използваната информация е взета от няколко източника, включително Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
Докладът, публикуван на 18 юли 2024 г., разкрива, че щатите в североизточната част на страната са с най-висок резултат, което означава, че там здравеопазването е най-добро. На първо място се нарежда Масачузетс, последван от Върмонт, Роуд Айлънд, Кънектикът и Ню Хемпшир.
Най-лоши показатели за качество на здравните грижи пък са отчетени в южната половина на САЩ. Мисисипи има най-нисък общ резултат, следван от Тексас, Невада, Оклахома и Арканзас.
>>> Английски лекари все по-често пренебрегват оплакванията на своите пациентки
„Докато някои щати несъмнено подкрепят постоянния достъп на жените до жизненоважни здравни и репродуктивни услуги, много други не успяват да гарантират нужните грижи. Този провал има непропорционално въздействие върху цветнокожите жени и тези с ниски доходи.“, коментира д-р Джоузеф Бетанкур, президент на Commonwealth Fund. „Надявам се, че политиците могат да използват тези резултати, за да идентифицират и преодолеят пропуските в грижите, гарантирайки, че всички жени в Съединените щати имат достъп до качествени и достъпни грижи, независимо къде живеят или какъв е техният произход.“
„Здравето на жените е изложено на риск“
Новият доклад разкрива още, че очакваната продължителност на живота на жените в Съединените щати е най-ниската от близо две десетилетия – от 2006 г. насам.
„Здравето на жените в САЩ е изложено на риск.“, пишат авторите, подчертавайки нарастването на смъртните случаи в репродуктивна възраст от предотвратими причини в национален мащаб и значителните разлики между отделните щати.
През 2022 г. смъртността варира от около 204 смъртни случая на всеки 100 000 жени в репродуктивна възраст в Западна Вирджиния до около 71 на 100 000 в Хавай. Най-честите причини са психични заболявания, употреба на вещества, COVID-19 и лечими хронични състояния.
„Разгледахме смъртните случаи сред жени и момичета на възраст от 15 до 44 години, обичаен начин за идентифициране на жени в репродуктивна възраст, и открихме трикратна разлика между щатите, като най-високите нива на смъртност са регистрирани в югоизточната част на страната.“, споделя Дейвид Радли, старши учен в Commonwealth Fund.
Докладът отбелязва също, че смъртността при родилките почти се е удвоила между 2018 г. и 2022 г., като най-голямо увеличение е отчетено при местното население и жените от афроамерикански произход.
>>> САЩ е с най-висока смъртност сред родилките, Норвегия – с нулева
Смъртните случаи от рак на гърдата и маточната шийка, чийто брой е най-висок в южните щати, също са считани за предотвратими с навременен скрининг и здравни грижи.
Различията в здравните политики, включително покритието на Medicaid (програма за здравно осигуряване на възрастни и деца с ограничени доходи) и достъпа до аборт и репродуктивни грижи, допринася за значителни неравенства в цялата страна, според новия доклад.
„Открихме големи разлики между отделните щати в достъпа до услуги за репродуктивно здраве, качеството на грижите и резултатите.“, споделя Радли, „Разгледахме застрахователното покритие и установихме, че процентът на незастрахованите варира от 2,5% до над 20%, като най-висок е процентът в щатите, които не са разширили обхвата на Medicaid.“
Разширяването на покритието на Medicaid е свързано с по-ниски нива на майчина смъртност и по-голям достъп до услуги за репродуктивно здраве. Трите щата с най-ниски нива на майчина смъртност – Върмонт, Калифорния и Кънектикът – са предприели мерки за разширяване на обхвата на програмата.
„Но достъпът не е само да бъдеш включен в програмата, но и да можеш да получиш нужните грижи. Изчислено е, че над 5 милиона жени живеят в окръг, смятан за пустиня на родилните грижи, което означава, че няма болница или родилен център, предлагащи акушерски грижи.“, коментира Радли.
Ще се задълбочат ли различията?
Щатите с ограничения за абортите имат най-малко специалисти по акушерство и гинекология, по-високи нива на майчина смъртност и големи различия в здравеопазването, сочи новият доклад.
>>> На какво се дължи недостигът на акушер-гинеколози в САЩ
Четиринадесет щата – Алабама, Арканзас, Айдахо, Индиана, Кентъки, Луизиана, Мисисипи, Мисури, Северна Дакота, Оклахома, Южна Дакота, Тенеси, Тексас и Западна Вирджиния – са с почти пълни забрани за абортите. Всички, с изключение на един, се нареждат под средното ниво в класацията на женското здраве на Commonwealth Fund, а седем са сред щатите с най-лоши резултати.
„Налагането на ограничения за абортите има последици за населението.“, споделя Сара Колинс. „Това са ясни избори, които са свързани с политиката в отделните щати и оказват влияние върху достъпа на жените до здравни грижи.“
These are the states that rank highest and lowest for women’s health in new report: https://edition.cnn.com/2024/07/18/health/womens-health-state-rankings-commonwealth-fund/index
- Онлайн консултациите с личния лекар застрашават здравето на пациента
- Недостигът на здравен персонал във Великобритания води до забавяне на лечението на пациенти с рак
- Медицински туризъм: Защо милиони американци рискуват живота си, за да се лекуват в Мексико
- 1/3 от увеличения брой смъртни случаи през 2020 не се дължи пряко на COVID-19, а на влошени здравни услуги
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Коментари към Жените в САЩ са застрашени от лошото качество на здравните грижи