Английски лекари все по-често пренебрегват оплакванията на своите пациентки
Акценти
|
Хенриета Хюс, служител на английската пациентска организация твърди, че оплакванията на жените, пациенти на NHS (Национална здравна служба на Англия), често остават нечути, а лекарите ги определят като „капризни“.
Тя допълва: „Лекарите от Националната здравна служба демонстрират пренебрежително, старомодно и авторитарно отношение към жените, които смятат, че имат здравословен проблем и искат да им се обърне внимание.“
Ето някои от най-честите случаи, при които гласът на пациентките остава глас в пустиня.
» Липсата на адекватни грижи при раждането е водеща причина за детска смърт в Англия
Замърсена кръв
Жените, заразени с хепатит С след кръвопреливане по време на раждане, споделят, че здравните специалисти не им оказват адекватна помощ, когато проявят симптоми на болестта. Много от тях биват отпращани с думите, че страдат от други заболявания като депресия, алергия или пък синдром на раздразненото черво.
Част от лекарите твърдят, че пациентките страдат от алкохолизъм и отказват да им повярват, че са прекратили приема на алкохол, когато са разбрали, че черният им дроб е увреден.
Минават десетилетия преди много от жените да бъдат диагностицирани с хепатит С, което от своя страна води до сериозни усложнения.
Представители на благотворителни организации споделят, че пациентките с хепатит С „преживяват двойно разочарование“ – веднъж когато им е прелята заразената кръв и втори път когато решат да потърсят помощ.
Травма при раждане
Проучване върху случаите на травма при раждане описва историята на жена, която многократно е търсила помощ от лекарите в NHS заради силни болки през последните седмици от бременността. Оказва се, че е получила вътрешно кървене вследствие на разкъсана тъкан зад матката.
Друга бременна пациентка е принудена да се моли на персонала в болницата за образно изследване, след като забелязва, че коремът й се е смъкнал. Опитва да се свърже с лекарите цели 44 пъти, преди да бъде приета. Екипът установява, че бебето е със забавено развитие, заради което умира по време на самото раждане.
Нехайно е и отношението на акушерката, към която се обръща родилка с молба да прегледат бебето й, защото й се струва, че кожата му е жълтеникава. В картона на младата майка е написано, че е „твърде тревожна и че детето не е болно от жълтеница“. След като се намесва съпругът й, лекар потвърждава опасенията на жената и диагностицира бебето с жълтеница. „На следващия ден листът със записките на сестрата беше откъснат“, разказва тя.
Едно от заключенията в същото изследване гласи, че симптомите на психични разстройства и оплакванията след раждане с усложнения често се игнорират.
» Почти 600 000 жени в Англия чакат за лечение на гинекологични проблеми
Рак
Разследване на омбудсмана по здравните въпроси от 2023 г. разкрива, че пациентка е била „отпращана“ в продължение на година от своите лекари с мотива, че не е болна, но накрая се оказва, че е болна от рак на дебелото черво.
45-годишната Чарли Пъплет споделя със своя личен лекар в Иовил, че отслабва без причина, няма апетит и усеща промяна в метаболизма и перисталтиката. Екипът обаче не я изследва за рак, а един от лекарите й казва, че вероятно е с анорексия, която отрича.
Едва година по-късно тя е настанена в болница, защото започва да повръща кръв. Според специалистите, включени в разследването, ако някой бе обърнал внимание на симптомите й, щеше да бъде изследвана до две седмици и съответно болестта да бъде открита много по-рано.
Заради късното диагностициране, жената е приета за операция по спешност, по време на която са отстранени 2/3 от дебелото черво и й е поставена временна торбичка за колостома.
Репродуктивни проблеми
Телевизионните звезди Вики Патисън и Нага Мънчети признават, че са били посъветвани да „свикнат с мисълта“, че имат гинекологични и репродуктивни проблеми. И двете избират да се лекуват в частни клиники, защото не получават нужната подкрепа и съдействие от Националната здравна служба.
По време на своите показания пред Комисията за равноправие на жените през 2023 г. Патисън споделя, че се е почувствала „глупава и засрамена“. Базирайки се на оплакванията още от края на 20-те й години – „силна тревожност“, безсъние и умора, лекарите от частната болница й поставят диагноза предменструално дисфорично разстройство. Жената допълва: „Винаги са ми казвали, че това е предменструален синдром и е нещо напълно нормално.“
Патисън обаче решава да се консултира и с частни специалисти, защото остава с усещането, че състоянието й се подценява. Тя съжалява, че е чакала толкова дълго, предвид факта колко бързо й е била поставена диагнозата в частното лечебно заведение.
От 15-годишна журналистката Нага Мънчети изпитва силни болки по време на менструация. Отново чува думите, че това е напълно нормално и трябва да го приеме, най-вече от устата на лекари мъже или пък на жени, чийто менструален цикъл е безболезнен. Тя разбира, че страда от аденомиоза, след като съпругът й се обажда на спешна помощ, защото болките й са нетърпими.
Мънчети казва още: „Нито една жена не би се оплакала, че я боли, ако не я боли наистина. Нито една жена не би била тревожна, ако няма реална причина да изпитва тревога. Нито една жена не би искала да изглежда слаба или непълноценна, ако наистина не е.“
From contaminated blood to birth trauma, how female NHS patients’ concerns are ignored: https://www.theguardian.com/society/article/2024/jul/10/from-contaminated-blood-to-birth-trauma-how-female-nhs-patients-concerns-are-ignored
Продукти свързани с НОВИНАТА
МИСИЯ ЛОНДОН - АЛЕК ПОПОВ - СИЕЛА
МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА
ДЖЕЙН ЕЪР - ШАРЛОT БРОНЕ - ТВЪРДИ КОРИЦИ - ХЕРМЕС
ЕМА /КЛУБ КЛАСИКА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
ПОВЕЛИТЕЛИТЕ НА СЕВЕРА - БЪРНАРД КОРНУЕЛ - СИЕЛА
АНАЛИЗ НА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДИАГНОСТИЧНО КОНСУЛТАТИВНИТЕ ЦЕНТРОВЕ (ДКЦ) - ЛЮБОМИРА КОЕВА-ДИМИТРОВА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Източници, разказващи за лечебната употреба на розмарина от 14-ти век
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Първите пушачи в Англия смятат, че тютюнът е полезен
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
Коментари към Английски лекари все по-често пренебрегват оплакванията на своите пациентки