САЩ е с най-висока смъртност сред родилките, Норвегия – с нулева
Акценти
|
Смъртността при американските жени по време на бременност, раждане или след това остава по-висока в сравнение с всички останали високоразвити страни, въпреки отчетения напоследък спад.
През 2022 г. в Щатите са регистрирани 22 смъртни случая на бременни жени или родилки на 100 000 раждания, което е два до три пъти повече отколкото в другите добре развити страни през същата година, сочат данни от доклад на Commonwealth Fund. Още по-тревожна е статистиката по отношение на афроамериканките в САЩ. Приблизително 50 от 100 хиляди са починалите жени по време или след раждане. Според нов доклад в другите богати държави починалите са средно пет на 100 хиляди, а в Норвегия смъртността сред майките е нулева.
Недостигът на акушерки в САЩ
До известна степен причина за високата смъртност в Щатите е недостигът на медицински персонал, който тепърва ще се увеличава, смята Мунира Гуня, учен от Commonwealth Fund. Тя подчертава, че ограниченият достъп до акушерска помощ е сериозна заплаха за здравето и живота на жените в страната. Гуня допълва, че акушерките в САЩ не само са малко на брой, но и биват подценявани. В много други страни те са дори повече от акушер-гинеколозите и са неразривна част от здравната система.
Специалистът пояснява още: „При нас има множество пречки за оказване и получаване на акушерска помощ. САЩ е единствената страна в настоящия анализ, която няма универсална здравна система. Тук близо осем милиона жени в репродуктивна възраст не са здравноосигурени. На много места в чужбина бременната жена и родилката знаят, че ще получат адекватна грижа, най-често от акушерка, но понякога и от акушер-гинеколог.“
В Норвегия здравната застраховка има универсално покритие. Пренаталната грижа е безплатна, което помага да се идентифицира навреме високорискова бременност.
САЩ с най-висока смъртност сред родилките
Учените от Commonwealth Fund изчисляват ръста на смъртност в 14 силноразвити страни: Австралия, Канада, Чили, Франция, Германия, Япония, Корея, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Швеция, Швейцария, Великобритания и САЩ.
След САЩ по смъртност на бременните жени и родилките се нареждат Чили и Нова Зеландия
Резултатите, получени от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, разкриват, че страните с най-много починали родилки са САЩ, Чили и Нова Зеландия. Там смъртността е 14 на 100 000 живи раждания. На дъното на класацията са Норвегия с нулева смъртност, Швейцария с 1 смъртен случай на 100 хиляди живи раждания и Швеция с три.
Според доклада от проучването по време на пандемията от коронавирус ръстът на смъртност се покачва в Япония, Австралия, Нидерландия и Щатите, което се обяснява с повишения брой коронавирусни инфекции, усложненията след вируса или дългото чакане за преглед при лекар. През 2021 г. починалите бременни жени и родилки в Щатите са 32,9 на 100 000, а година по-късно – 22,3 на 100 000.
» На всеки две минути в света една жена умира по време на бременност или раждане
Неравен достъп до здравеопазване за жените с различна расова и етническа принадлежност
Д-р Лори Зефирин добавя: „Обнадеждаващо е, че броят на починалите жени намалява, но въпреки това Щатите остават начело в тази черна класация. Качеството на здравно обслужване се разминава значително при представителите на различни раси.“ Тя очертава като възможни мерки за справяне с проблема разширяването на покритието на здравните застраховки, въвеждането на платено майчинство и подсилване на здравната система (повече здравни работници и по-ефективни системи за подкрепа).
Увеличават се регионите без здравно обслужване на бременни жени и млади майки
От новия доклад става ясно, че в САЩ се разширяват регионите без или с твърде ограничен достъп до майчина грижа. Там, както и в Канада има най-малко акушерки и акушер-гинеколози, които да се грижат за здравето на бременните жени и на родилките, съответно 16 и 13 здравни специалисти на хиляда живи раждания.
Американски болници без родилни отделения
Повече от 2,2 милиона американски жени в детеродна възраст между 15 и 44 години живеят в така наречените пустини без достъп до майчина грижа, сочи доклад от 2022 г. на неправителствената организация March of Dimes. Данни от 2023 г. пък разкриват, че през последните пет години болниците в някои американски окръзи дори са затворили родилните си отделения.
Една от препоръките в доклада гласи, че осигуряването на повече акушерки би могло да реши част от проблема в окръзите, където няма нито един акушер-гинеколог. За да се покрият нуждите на пациентките, са нужни поне 8 хиляди акушер-гинеколози, но според специалистите броят им може да нарасне до 22 хиляди до 2050 г.
» Национална програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2021-2030 г. - същност и цели
Повечето смъртни случаи настъпват до 42-ия ден след раждането
2/3 от смъртните случаи настъпват до 42-ия ден след раждането, а практиката лекарят да посещава родилката у дома не е често срещана, което допълнително увеличава риска за здравето и живота й. Всички останали страни, обхванати от анализа, осигуряват поне една домашна визита в рамките на първата седмица след раждането.
Въпреки че от СЗО препоръчват поне четири срещи с медицински специалист през първите 6 седмици от раждането, едва две от пет американки, най-често по-млади, неосигурени и с ниски доходи, се възползват от единствената си консултация, след като родят.
Причини за смърт сред бременните жени и родилките
През първата седмица след раждането най-честите причини за смърт сред родилките са тежко кървене, високо кръвно налягане и инфекция, а на по-късен етап – кардиомиопатията (вид сърдечно нарушение).
Без платен отпуск за отглеждане на дете в Щатите
САЩ е и единствената силноразвита страна, която не подпомага финансово наскоро родилите жени. Американките много по-рядко получават обезщетение за отглеждане на дете в сравнение с други богати страни, където на жените се полагат минимум 14 седмици платен отпуск по майчинство.
Мунира Гуня пояснява: „Смъртта сред бременните и майките може да бъде ограничена. На много места това вече е постигнато. Знаем, че те умират най-често през следродилния период, което означава, че платеният отпуск по майчинство, осигуряването на контролни прегледи и домашните визити биха помогнали да обърнем негативната тенденция.“
Равен достъп до здравни грижи за всички бременни жени и родилки
И в други страни съществува проблемът с неравния достъп до здравеопазване на представители от някои раси. Във Великобритания например жените от негроидната раса са 4 пъти по-застрашени от смърт в сравнение с жените от европеидната. В Австралия рискът от усложнения след раждане е двойно по-висок при местното население.
Д-р Точи Ироку-Мализе, семеен лекар в Ню Йорк, също смята, че проследяването на жената преди, по време и след раждане е от ключово значение. „Грижата за жената не приключва след раждането. Често след това настъпват усложнения като възпаление на сърдечния мускул или пък психични разстройства, за които трябва да следим отблизо“, казва тя. Тялото на родилката претърпява сериозни физически, хормонални и емоционални промени, които семейните лекари са обучени да откриват навреме.
Майките не бива да занемаряват здравето си
Освен достатъчно акушерки и акушер-гинеколози обаче, д-р Мализе смята, че е необходимо да се подобри качеството на здравните грижи след раждане. „Навременната диагноза и лечението на усложненията е единственият начин да се опази животът на майката и нейното бебе“, твърди д-р Оуенс от Американския колеж за акушер-гинеколози. Тя се обръща и към бъдещите майки да бъдат проактивни и да не пропускат насрочени прегледи. Оуенс ги съветва да споделят всяко свое оплакване и да търсят смело решение.
Настоящият доклад за смъртността сред бременните жени и младите майки обединява данни от няколко други проучвания в Щатите, които също имаха за цел да алармират за зачестяващите смъртни случаи.
„Въпреки че се обхващат различни периоди от време и се прилагат различни методи, заключението е едно – броят на починалите бременни жени и родилки в страната ни е твърде голям“, категоричен е д-р Кристофър Зан от Американския колеж за акушер-гинеколози.
Още през 2016 г. проучване, публикувано в списание The Lancet, разкри, че смъртността сред родилките в САЩ е най-висока, сравнена с тази в другите силноразвити страни. Д-р Зан не отрича, че се полагат усилия за подобряване качеството на здравните грижи по време и след бременност, но признава, че проблемът остава сериозен. Според него някои от пречките през последните години са затрудненият достъп до здравно обслужване по време на пандемията, отмяната на правото на аборт и неравният достъп до здравеопазване на хората с различна расова и етническа принадлежност.
US has the highest rate of maternal deaths among high-income nations. Norway has zero: https://edition.cnn.com/2024/06/04/health/maternal-deaths-high-income-nations/index.html
Продукти свързани с НОВИНАТА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА
НОВИНАТА е свързана към
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко
- Състав и структура на населението в България
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
Коментари към САЩ е с най-висока смъртност сред родилките, Норвегия – с нулева