Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
Акценти
|
Южна Корея е с най-ниската раждаемост от всички страни по света, като ръстът й продължава да пада. Данните показват, че през 2023 г. тя е намаляла с цели 8%, достигайки тревожните 0,72%. За да се запази една популация, раждаемостта следва да бъде около 2,1%, което означава, че до 2100-ата година населението на страната ще е наполовина.
Демографската криза в Южна Корея
Според експертите тенденцията се наблюдава във всички развити страни, макар в Южна Корея спадът в раждаемостта да е най-голям.
Дългосрочната прогноза е, че в рамките на 50 години броят на хората в трудоспособна възраст ще намалее двойно, а почти 50% от населението ще е над 65-годишна възраст. Подобен сценарий застрашава сериозно икономиката на страната, обезпечаването на пенсионните фондове и сигурността на нейните граници.
Държавна намеса
През последните две десетилетия управляващите са инвестирали 286 милиарда долара в насърчаване на раждаемостта, но без особен успех.
Двойките, които имат деца, получават финансови стимули – от месечни помощи до данъчни облекчения. Държавата поема болнични разходи и разходи за инвитро процедури на сключилите брак.
Колкото и примамливи да изглеждат обаче, поощренията се оказват неефективни. Политиците търсят далеч по-креативни начини за стимулиране на младите мъже и жени да имат деца. Предлагат им детегледачки от Югоизточна Азия, на които държавата плаща унизително ниско възнаграждение и освобождават мъжете от военна служба, ако имат три деца преди навършване на 30-ата си година.
Въпреки всичко гореизброено, законотворците търпят критика от гражданите, че не се вслушват в онова, от което младите хора, най-вече жените, се нуждаят. Затова през цялата 2023 г. екип на BBC обикаля Южна Корея и се среща с жени, които биха могли да отговорят на въпроса „Защо хората не желаят да имат деца?“
"Обществото не гледа с добро око на самотните майки"
30-годишната Йеджин работи като телевизионен продуцент. Тя е една от хилядите жени, която не желае да има деца. Нейните приятелки също. Йеджин решава да напусне бащиния дом и да живее сама малко след като навършва 20-ата си година. Младата жена се опълчва срещу социалните норми в страната, според които да живееш сам би трябвало да е временна фаза, преди създаването на семейство. Няколко години по-късно обаче тя разбира, че не иска да се омъжва и да ражда деца. „Трудно е да намериш подходящ мъж в Корея – такъв, който ще помага за домакинските задължения и ще участва наравно в грижите за детето. А обществото не гледа с добро око на самотните майки“, споделя Йеджин. Неслучайно едва 2% от бебетата, родени в Южна Корея през 2022 г., са извънбрачни.
Работа и пак работа…
Младият продуцент решава да вложи цялата си енергия и време в своето професионално развитие, което също й пречи да стане майка.
Работният ден в страната е много дълъг. Професията на Йеджин предполага стандартно работно време от 9 ч. до 18 ч., но тя почти никога не напуска офиса преди 20 ч. Когато се прибере в апартамента си, има малко свободно време да подреди или да направи кратка тренировка преди лягане.
„Обичам работата си, тя ми носи удовлетворение, но в Корея е така – трябва да работиш много. В един момент се озоваваш в омагьосан кръг, от който не можеш да излезеш“, казва жената.
За да израства в кариерата, тя уплътнява времето си и с допълнителни обучения. Корейското общество вярва, че единственият начин да успееш и да вървиш напред е като не спираш да се усъвършенстваш. От страх, че могат да се провалят, хората полагат двойно по-големи усилия в работата и извън нея.
Йеджин признава, че понякога през почивните дни отива в болницата, за да й направят интравенозно вливане на витамини, което й дава прилив на енергия преди началото на следващата работна седмица.
Пред журналистите от BBC тя признава, че изпитва страха на всяка корейка, а именно, че, ако спре да работи, за да роди и да се грижи за детето си, може би след това мястото й ще бъде заето от някой друг. „Натискът от компаниите е невидим, но посланието е ясно: „Ако искате да имате деца, напуснете работа“. Точно това се случи със сестра ми и с две от водещите на новинарската емисия в нашата телевизия“, разказва жената.
Жените в Южна Корея са по-добре образовани от повечето жени в другите силно развити страни
Друга жена, която работи в областта на човешките ресурси, споделя, че много нейни колеги са били принудени да напуснат или не са били повишени, защото са се възползвали от правото си на майчинство.
В Южна Корея и мъжете, и жените имат право на една година платен отпуск за отглеждане на дете до навършване на осмата му година. Статистиката обаче сочи, че през 2022 г. само 7% от младите бащи са ползвали отпуск, докато делът им сред майките е 70%.
Корейските жени са по-високообразовани от всички други жени в страните членки на ОИСР. Въпреки това половото неравенство там е най-силно изразено, а броят на жените, които не работят, е значително по-голям от този на мъжете.
„Не мога да си представя да нямам време за себе си и за развлечения“
Един от журналистите на BBC се запознава със Стела Шин в клуб по интереси, където тя преподава английски език на петгодишни деца. Въпреки че ги обожава, 39-годишната учителка все още няма свое собствено. Според нея решението не е взето съзнателно, а под влияние на различни фактори.
Омъжена е от 6 години, като и двамата със съпруга й са искали един ден да станат родители. Заетостта и желанието да се забавляват обаче надделяват и днес тя вече знае, че в живота им няма място за дете.
„Майката трябва да напусне работа, за да си грижи за детето през първите две години, 24 часа в денонощието. Мисля, че бих изпаднала в депресия. Обичам кариерата си и искам да продължа да се грижа за себе си“, казва Стела. Тя не крие също така, че не би могла да разчита на съпруга си за грижите за детето. Освен това, дори и да е склонна да роди дете и да балансира между оглеждането му и своята кариера, жената признава, че разходите биха били непосилни за нея.
Намирането на жилище в Сеул
Над 50% от населението живее в или близо до столицата Сеул, заради възможностите за работа, които градът предлага. За съжаление, това затруднява намирането на подходящо жилище. Стела и нейният партньор постепенно са изтласкани далеч от Сеул и все още не могат да си купят собствен апартамент. Ръстът на раждаемост в Сеул е паднал до 0,55% – най-ниският в страната.
Платените занимания на децата след 4-годишна възраст
Друго притеснение на младите хора са разходите за допълнителни уроци и обучения. В Южна Корея децата след 4-годишна възраст започват да посещават различни клубове по интереси, които се плащат от родителите – математика, музика, английски, бойни изкуства. Практиката е толкова широкоразпространена, че ако не запишат детето си на извънкласни дейности, родителите се притесняват, че го обричат на провал, предвид силната конкуренция в страната.
Проучване от 2022 г. разкрива, че едва 2% от родителите не плащат такси за обучение, а 94% от всички майки и бащи признават, че заниманията на децата им натоварват много семейния бюджет.
„Да си дете в Южна Корея не е никак приятно“
Минджи е поредната млада жена в Южна Корея, която не желае да има деца. Нейните доводи са по-различни от тези на Йеджин и Стела. Тя признава, че детството и юношеството й не са били безгрижни и щастливи, както се предполага.
„Прекарах целия си живот в учене. Като ученичка денят ми преминаваше в класната стая. Учех интензивно математика, макар че я мразех, а мечтаех да стана актриса. Непрекъснато трябваше да се конкурирам с някого, при това не в преследване на моите собствени мечти, а в опитите си да живея един напълно посредствен живот. Постоянните усилия ме изцедиха до краен предел. Едва сега, на 32 години, се чувствам свободна и мога да правя нещата, които ми доставят удоволствие. Обичам да пътувам и да се гмуркам“, споделя Минджи.
Тя не желае да има деца, защото е убедена, че ги очаква същото, през което е преминала самата тя. Според нея децата в Корея не са щастливи.
Половото неравенство в Южна Корея
Зунгионг Чун е събрала смелостта да стане майка, но определя себе си като „самотен родител“. Не защото няма съпруг, а защото той работи до късно и не може да й помага. Признава, че лесно е взела решението да има деца, защото е вярвала, че не след дълго ще успее да се върне на работа.
За жалост, социалният и финансов натиск се оказват твърде силни и Чун е принудена да се справя сама с грижите за тях. „Толкова бях ядосана. Имах добро образование и непрекъснато слушах как жените и мъжете били равнопоставени. Не можех да приема мисълта, че не е точно така“, признава майката.
Именно на половото неравенство се дължи и демографската криза. През последните 50 години икономиката на Южна Корея се развива светкавично бързо. От жените се очаква да получат много добро образование, за да си намерят хубава работа, но в същото време ролята им в семейството остава почти непроменена.
Зунгионг е загърбила гнева и съжалението. „Иска ми се да знаех какво означава да отглеждаш дете и какво се очаква от една майка. Причината, поради която младите жени днес не желаят да раждат е, че са добре информирани и имат куража да говорят за проблемите публично“, казва Зунгионг Чун.
>>> "Трябва да мисля за всичко" – невидимият и тежък товар върху плещите на всяка майка
В търсене на щастието
Йеджин, с която ви запознахме в началото, е взела важно решение. Уморена от напрегнатия живот в Корея, тя заминава за Нова Зеландия. Една сутрин просто се събужда с мисълта, че всъщност никой не може да я задържи там против волята й.
Изборът й не пада върху Нова Зеландия случайно. Това е една от страните, известна с половото си равноправие.
Макар и бавно, политиците в Южна Корея осъзнават колко сериозна е кризата в страната. През месец февруари президентът Юн Сок Йол призна, че демографският проблем все още не е намерил своето решение и че „конкуренцията е непоносима“. Той допълни, че правителството ще разглежда проблема с рекордно ниската раждаемост като „структурен“.
Why South Korean women aren't having babies: https://www.bbc.com/news/world-asia-68402139
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Състав и структура на населението в България
- Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
- Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
- Начало на движението за контрол на раждаемостта на Маргарет Сангър в САЩ през 20-ти век
- Българката ражда най-рано в сравнение с другите жени от ЕС
- История на Маргарет Сангър
- Тайни на корейската козметика за здрава и сияйна кожа
- Дейност на Маргарет Сангър сред афроамериканските общности в САЩ от 20-те години на миналия век
- Емоционалният труд, извършван от жените на работното място – тежък, но непризнат
Коментари към Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб