Южна Корея - страната отличник в борбата с COVID-19
Екип от университета в Денвър разкрива как политиката на Южна Корея доведе до смекчаване ефекта от коронавируса и предотвратяване на икономическа катастрофа. Докато светът продължава да следи отблизо разпространението и последиците от коронавируса, правителството на Южна Корея успя да овладее ситуацията, без да се стигне до парализиране на националната здравна и икономическа система.
В ново проучване, публикувано в списание „The American Review of Public Administration“, изследователят от Колорадския университет в Денвър Жонгюн Ю анализира южнокорейската здравна политика, за да разбере как страната се е справила с коронавируса от януари до април 2020 г.
Скоростното разработване и производство на PCR тестове
През януари 2020 г. корейските центрове за контрол и превенция на болестите, в сътрудничество с корейската организация по лабораторна медицина и корейската асоциация за външен анализ на качеството, разработват и оценяват познатите на всички PCR тестове в реално време за откриване на коронавирус. Още през февруари, диагностичният инструмент получава разрешително и към 9 март 2020 г. са произведени 15 971 комплекта, които имат капацитет да изследват 522 700 души. Към 15 април Южна Корея тества 534 552 души за коронавирус, или 10,4 души на 1000. Работещите скрийнинг центрове на територията на страната по това време са 600 (включително 71 полеви, за които не е нужно човек да излиза от колата си). 90 са медицинските служби, които анализират пробите.
Кое е по-различното в Южна Корея?
Според Ю най-важните фактори, довели до сравнително плавното и нетравмиращо преминаване през пандемията в Южна Корея, са съществуващите национални планове за инфекциозни болести, тясното сътрудничество с частния сектор, детайлното проследяване на контактите на всеки с потвърдена диагноза, адаптивната здравна система и комуникацията и прозрачността, която правителството поддържа през цялото време. Южнокорейското правителство настоява за откриването на всеки заразен с коронавирус, оповестява важни епидемиологични данни и осигурява индивидуално лечение според сериозността на състоянието. Както и други големи нации, Южна Корея има сравнително хомогенна културна и институционална структура, което улеснява още повече прилагането на политиките и подсилва тяхната ефективност. Видимо е как Южна Корея успява да ограничи броя на смъртните случаи вследствие на коронавируса, в сравнение с други големи страни по света.
Трите ключа към успеха на южнокорейците
- Събиране на информация от разнородни източници
Правителството провежда задълбочени и много обширни епидемиологични проучвания на място. Тук се включват разговорите с пациенти и прилагане на метода триангулация (използване на информация и емпирични данни от различно естество и източници – медицински картони, кредитни карти, GPS данни и прочие). Според статистиката 84% от южнокорейците през тези месеци приемат липсата на анонимност и личен живот като необходима мярка за справяне с кризата и гарантиране сигурността на цялото общество.
- По-големи правомощия за публичната администрация
Южна Корея е демократична държава с унитарна система на управление. Местните власти имат ограничени правомощия, а общественото здраве е силно централизирано. Така южнокорейските здравни органи могат да реагират бързо и да реализират политики на местно ниво, без излишни административни процедури. След епидемията с Близкоизточния респираторен синдром през 2015 година, Южна Корея даде повече права на публичната администрация по отношение на узаконяване и прилагане на различни политики. Например, в Закона за контрол и превенция на инфекциозните болести бяха внесени съществени поправки, с които да се предпази населението и да му се даде право да се запознае с техниките за проследяване и контрол.
- Гъвкава финансова система
Бюджетът, отделен за обществено здраве, и гъвкавите системи за данъчно управление, осигуриха нужните ресурси. Южнокорейското правителство и националната здравноосигурителна система покриха всички разходи за тестове, карантина и лечение на корейските граждани и временно пребиваващи. И още нещо, на 17 март 2020, законодателните органи в страната гласуваха и приеха допълнителен бюджет на стойност 11,7 трилиона KRW (10,1 билиона долара) за 12 дни. Корейското здравно министерство осигури още 3,7 трилиона KRW (3,2 билиона долара), с които бяха подпомогнати медицинските служби и здравните работници.
Приложимост на южнокорейските мерки и политики по света
Според Жонгюн Ю културните различия играят много важна роля при прилагане на политиките от друга страна. Експертът смята, че в Южна Корея са постигнали успех, защото още в края на януари страната е одобрила разработения тест за коронавирус и той е бил пуснат на пазара.
В САЩ обаче държавните и частните лаборатории са чакали дълго Агенцията за контрол на храните и лекарствата да им даде разрешително. След известно забавяне, от агенцията съобщават, че разработеният тест няма да бъде одобрен заради опасен реагент.
Публичната администрация и COVID-19
Ю смята, че служителите в публичната администрация трябва да документират, анализират и събират старателно всички данни. Въз основа на тях и на обратната връзка от обществото те трябва да начертаят бъдещата стратегия за действие.
Университет Колорадо/Денвър, САЩ
Снимка: PIxabay.com
Цитат: The American Review Of Public Administration
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Тайни на корейската козметика за здрава и сияйна кожа
- Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
Коментари към Южна Корея - страната отличник в борбата с COVID-19