1/3 от увеличения брой смъртни случаи през 2020 не се дължи пряко на COVID-19, а на влошени здравни услуги
1/3 от ръста на починалите през 2020 г. в САЩ не се дължи на коронавирусна инфекция, а по-скоро на некачествени или ненавременни здравни услуги в резултат на изолацията по домовете (локдаун), се твърди в статия на Макъл Лий, публикувана в „Washington Examiner.“
В материала се цитира проучване от списание „Journal of the American Medical Association“, което анализира данните и причините за 20%-ия ръст на смъртните случаи в САЩ от 1.03.2020 г. до 1.08.2020 г. Според него само в 67% от случаите смъртта е настъпила вследствие на COVID-19, като заключението се базира на причините, посочени в смъртните актове. Все още няма доказателства обаче, че останалите 33% са пряк резултат от изолацията по домовете.
Важно уточнение е, че самото изследване, публикувано в „JAMA“, не е прегледано и одобрено от представители на научните среди, какъвто е редът обикновено.
Сходно проучване проведе и Центърът за превенция и контрол на заболяванията (ЦПКЗ) в САЩ, но то гласи, че делът на нарасналия брой смъртни случаи, които не са резултат от COVID-19, за 2020 г. е много по-малък – 14,5%.
Изчисленията на експертите
Учените изчисляват ръста на смъртност като сравняват броя на починалите за определен период от време с очаквания им брой, който се основава на смъртните случаи за същия период през предходни години. Ако има ръст, то това означава, че е налице събитие, което е довело до него, в случая – епидемия.
Проучването в специализираното списание „JAMA“ прави сравнителен анализ на броя починали в САЩ за периода 01.03.2020г – 01.08.2020 г. и разкрива увеличение от 20%, или приблизително 225 530 починали повече от предишни години. Авторите също така забелязват, че само 67% от тези 20% имат пряка връзка с коронавируса, базирайки се на причината, посочена в смъртния акт на всеки от тях.
Екип от Американския център за превенция и контрол на заболяванията също извършва проучване, което подкрепя горепосочените данни. Той сравнява броя починали от 26.01.2020 г. до 23.10.2020 г. с прогнозирания брой за периода 2015-2019 г. и отново изчислява ръст от 299 028 смъртни случая. Според информацията от смъртните актове 1/3 от тях не са свързани директно с COVID-19.
Методът за изчисляване на прогнозирания брой починали – слабост на математическия модел
При проучването на експертите от Центъра за превенция и контрол на заболяванията (ЦПКЗ) съществува следният пропуск: ръстът на смъртността е изчислен чрез изваждане на две стойности – реалния брой починали и прогнозирания брой починали. Следователно при всички случаи процентът на увеличение при смъртните случаи зависи от начина, по който учените изчисляват очаквания брой.
ЦКПЗ използва два различни метода при своите изчисления. И двата разкриват различен ръст на смъртност. При единия стойността е малко по-висока – 299 028, а при другия – 224 173.
По-малкият ръст на смъртни случаи е обвързан и с по-малък процент на хора, починали в резултат на COVID-19 - само 14.5%.
Остава неясен процентът на допустима грешка
Заключението в „Washington Examiner“, че 1/3 от увеличението на смъртните случаи, които не се дължат на COVID-19, се гради на прецизни данни. Единственият недостатък на труда е, че не може да се посочи точно какъв е процентът на допустима грешка, което е важно, защото в зависимост от начина на изчисление на ръста, крайната стойност би могла да варира между 20 и 15%. А разликата при изражението на процентите в брой починали хора е наистина значителна.
В статията в „The Washington Examiner“ се споменава също, че локдаунът е изиграл известна роля за покачването на броя смъртни случаи, макар те да не са директно свързани с коронавируса. Засега научни доказателства в подкрепа на твърдението не са посочени. В изследванията на „JAMA“ и Центъра за превенция и контрол на заболяванията се изброяват няколко възможни причини за увеличения брой на починалите: „не диагностицирана или недокументирана инфекция със SARS-CoV-2“, „затруднен достъп или осигуряване на добра здравна грижа“ и други.
Обяснението за влошеното здравно обслужване учените намират от една страна в принудителното изолиране по домовете, а от друга – в претоварената вече здравна система в условията на пандемия.
newswise.com/ "Washington Examiner"
Снимка: freepik.com
- Медицински туризъм: Защо милиони американци рискуват живота си, за да се лекуват в Мексико
- Онлайн консултациите с личния лекар застрашават здравето на пациента
- Жените в САЩ са застрашени от лошото качество на здравните грижи
- Недостигът на здравен персонал във Великобритания води до забавяне на лечението на пациенти с рак
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕХОДЪТ - ХАДЛИ ВЛАХОС - ХЕРМЕС
НовДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
Коментари към 1/3 от увеличения брой смъртни случаи през 2020 не се дължи пряко на COVID-19, а на влошени здравни услуги