Денталната криза в Англия: Жена чака 7 години за час, преди сама да извади зъбите си
![Денталната криза в Англия: Жена чака 7 години за час, преди сама да извади зъбите си - изображение](https://static.framar.bg/thumbs/6/news/dentalnata-kriza-v-anglia-jena-chaka-sedem-godini-za-chas-predi-sama-da-izvadi-zabite-si.png)
Акценти
|
75-годишната Линда Кола от Девън, Англия, вече седем години е в списъка на чакащите пациенти за стоматологично лечение. Тъй като не знае дали някога ще може да си запази час, тя решава сама да се избави от болката.
„Отне ми няколко седмици, за да извадя и трите зъба, но бях принудена да го направя. Болката по време на хранене беше по-силна от болката при ваденето им. Звучи много болезнено и неприятно, но в действителност те вече бяха започнали да се клатят. Просто трябваше да сложа край на тази агония“, споделя англичанката.
> Стоматологичните кабинети не приемат нови пациенти
> Цената за вадене на зъб в Англия е непосилна за гражданите
> Милиони англичани не могат да си запазят час за зъболекар
> Липса на достъп до безплатни стоматологични услуги
> Договорът между NHS и стоматолозите
> Време е за сериозни действия
> Силно влошено орално здраве на децата
> Социален аспект на влошеното орално здраве
Първите признаци на възпаление на венците жената забелязва след 30-годишна възраст. Тогава живее близо до Нотингам и успява да смени няколко от зъбите си с изкуствени при стоматолог, който работи с Националната здравна служба (NHS) на Великобритания. С годините броят на изкуствените й зъби надминава този на естествените.
Стоматологичните кабинети са претоварени и не могат да поемат нови пациенти
През 2018 г. жената се мести в Девън. Свързва се с няколко дентални клиники, но навсякъде й отказват лечение. Причините са две: не работят с Националната здравна служба или пък не приемат повече пациенти, чиито разходи се поемат от Службата, защото вече са претоварени. Една от служителките на регистратура й обяснява, че „имат желание да приемат още пациенти, но средствата, които държавата отпуска на клиниката, са малко и не позволяват това“.
Линда е включена в списъка с чакащите от седем години, но до момента няма изгледи, че скоро ще може да посети зъболекар.
Вадене на зъб във Великобритания струва над 150 паунда, което е непосилно за обикновения човек
Цената за екстракция на зъб в частна клиника е не по-малко от 150 паунда, която обикновено е непосилна за средностатическия британски гражданин като Линда Кола. Затова, когато последните й три естествени зъба започват да причиняват нетърпима болка, тя е принудена да си реши проблема сама.
Тя със сигурност не е единственият човек, който предприема подобна крачка. Стоматологичните услуги, предоставяни от Националната здравна служба, са труднодостъпни и с лошо качество. Здравната криза във Великобритания е засегнала всички сфери на здравеопазването.
5,6 милиона англичани не са успели да си запазят час при зъболекар през последните две години
13 милиона души в Англия, или 28% от възрастното население, не са получили дентална помощ, когато са се нуждаели от такава, сочи анализ на Британската асоциация на стоматолозите. От тях 5,6 милиона са опитали и не са успели да си запазят час през последните две години, 5,4 милиона не са опитали, защото са мислели, че няма смисъл, а 1,25 милиона са се отказали заради цените на услугите. Към момента според статистиката броят на гражданите в списъка на чакащите е 780 хиляди.
Достъп до стоматологични услуги, платени от държавата, почти няма
За новите пациенти услугата на практика е недостъпна. През декември 2024 г. 94,1% от англичаните, опитали да лекуват зъбите си при специалисти от Националната здравна служба, са получили отказ. В Лондон делът им е 71,6%, докато в югозападната част на страната, където живее и Линда Кола, той достига рекордните 96,7%.
» Великобритания отчита ръст на смъртните случаи от рак на устата, свързани с недостига на зъболекари
Повечето стоматолози, които работят с NHS, не приемат нови пациенти заради неадекватното финансиране
Представители на Асоциацията на стоматолозите, заедно с журналисти от Daily Mirror, решават да се свържат със 100 от стоматологичните кабинети в списъка на NHS. Оказва се, че 86 от тях вече не приемат нови пациенти. Някои от тях признават, че в списъците им има хора, които чакат от десет години за час. Изследване на YouGov от март 2023 г. посочва, че 10% от британците сами са лекували зъбите си, а 34% са вадили сами зъб (или поне са опитали).
Шон Чарлууд, член на Асоциацията на стоматолозите, е добре запознат с проблема. „Това са хора, които изпитват болка, с възпаления, неспособни да спят, да работят, да се грижат за децата си. Те са толкова отчаяни, че прибягват до единственото възможно за тях решение – лекуват се сами. Запълват сами кариеси, залепят паднали коронки и мостове, вадят зъби.“
Договорът между Националната здравна служба и стоматолозите
Чарлууд открива причините в неадекватното финансиране през последните две десетилетия и договора с Националната здравна служба (NHS), чиито условия „не са съобразени с целта“. Договорът всъщност е споразумение, с което денталните кабинети се ангажират пред NHS да осигурят лечение на определен брой пациенти. Според специалиста правителствата заобикалят проблема, който с всяка изминала година се задълбочава, тъй като стоматологичният сектор получава най-малко средства, а сключеният договор не позволява на зъболекарите да лекуват най-силно нуждаещите се.
Фиксирана сума, която се плаща от държавата
Всеки кабинет се договаря с местния клон на NHS за броя пациенти, които ще обслужва годишно. За определен обем от работа, зъболекарите получават фиксирана сума. Когато тя е изразходена, единственият изход за специалистите е да предлагат частни услуги.
Как е уредено финансирането на стоматологичните кабинети
Лечението е разделено на три категории. Първата включва преглед, консултация, почистване на зъбен камък и полиране на зъбите. Втората включва запълване на кариес, обработка на канал и вадене на зъб, а третата – поставяне на мост, коронка или изкуствен зъб. Държавата плаща на стоматолога фиксирана сума за съответното лечение от дадена категория. „Дали ще излекува един или 4-5 кариеса на пациента реално няма значение, защото държавната помощ е базирана на вида услуга от категорията, а не на обема от работа. Тоест парите, които специалистът ще получи от държавата, ще са едни и същи“, пояснява Чарлууд.
Пациентите с по-сериозни заболявания посещават по-често зъболекаря и отнемат повече от времето му, което обаче е несъвместимо с ригидната система, наложена от NHS.
Затрудненият достъп и непрекъснато покачващите се цени пречат на милиони граждани като Линда да отидат в частен кабинет. Те просто нямат избор.
» Високите цени в частните кабинети задълбочават стоматологичната криза в Англия
Д-р Чарлууд: „Търпението на стоматолозите се изчерпва“
Според Шон Чарлууд за седемте месеца, откакто лейбъристката партия управлява, не се забелязва напредък, дори обратното. Разходите на зъболекарите са се увеличили. Наемат се рецепционисти, сестри и друг помощен персонал, което е свързано с още плащания.
„Мисля, че колегите проявиха достатъчно търпение, но скоро то ще се изчерпа. Крайно време е политиците да предложат сериозна помощ на хилядите отчаяни и объркани стоматолози, които работят с NHS”, казва Чарлууд.
Влошено орално здраве на децата в Англия
Ако не се предприемат бързи мерки, кризата ще се задълбочи още повече и за хората (включително децата) ще бъде още по-трудно, дори невъзможно, да се лекуват при зъболекар от NHS. По данни на Националната здравна служба 45% от малчуганите не са посещавали стоматолог, който работи с NHS, от март 2023 г. до март 2024 г. Средно на ден в Англия се извършват 119 екстракции на зъб на дете, като в 2/3 от случаите това се налага заради нелекуван кариес. Също така, кариесът е сред основните причини за хоспитализиране на деца от 5 до 9 години в страната.
Линда Кола е притеснена най-вече за децата, чието орално здраве е силно застрашено. „Животът е пред тях и не е редно това да е наследството, което получават от нас, възрастните – влошено орално здраве. Сякаш се връщаме в 18-и век. Когато аз бях дете, стомотологът посещаваше училището ни и преглеждаше всички.“
Социалният аспект на влошеното орално здраве
Д-р Чарлууд подчертава, че Англия отделя по-малко пари за дентално здраве от всяка друга европейска държава. „Освен болката, дискомфорта, инфекциите, неспособността да работят и учат, не бива да подценяваме и ефекта, който влошеното орално здраве има върху социалния живот на гражданите. За хората със стоматологичен проблем е много по-трудно да отидат на интервю за работа или да общуват с околните“, допълва зъболекарят.
The seven-year wait for a dentist: why Linda Colla pulled out her own teeth: https://www.theguardian.com/society/2025/feb/12/the-seven-year-wait-for-a-dentist-why-linda-colla-pulled-out-her-own-teeth
Снимка: twitter.com
-
Здравната криза във Великобритания: Деца чакат 18 месеца за физиотерапия
-
Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
-
Повече от половината родилни отделения в Англия застрашават здравето на майките и техните бебета
-
Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Здравната криза във Великобритания: Деца чакат 18 месеца за физиотерапия
- Здравна криза във Великобритания: Пациенти умират в болнични коридори
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Повече от половината родилни отделения в Англия застрашават здравето на майките и техните бебета
- Здравният министър Петър Москов се извини на лекарите
- Доц. Спас Спасов: Колкото повече пари можем да вложим в здравната система, толкова по-добро качество ще получаваме
- 3 причини, поради които мивките във Великобритания имат два крана
Коментари към Денталната криза в Англия: Жена чака 7 години за час, преди сама да извади зъбите си