Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация
Акценти
|
Има множество изследвания, които доказват, че социалната изолация и самотата влияят на общото здраве и усещането за благополучие на човека.
Под ръководството на Шанг Чи, екип от Колежа за медицински сестри Meyers към Нюйоркския университет провежда изследване върху връзката между социалната изолация и оралното здраве. Те откриват, че възрастните хора, които живеят в социална изолация, са по-застрашени от загуба на зъби* за по-кратък период от време.
Техният анализ показва още, че приблизително 24% от американците над 65 години, които живеят в общност, но не получават подкрепа от роднини, се считат за социално изолирани, а тези над 60-годишна възраст признават, че се чувстват самотни.
Д-р Бей Ву, професор по обществено здраве в колежа, уточнява, че макар социалната изолация и самотата често да вървят ръка за ръка, е напълно възможно човек да живее сам и да не е самотен, и обратно – друг, който е заобиколен от хора, да се чувства самотен.
Как се отразява социална изолация на оралното здраве на хората в напреднала възраст
За целите на настоящото проучване екипът на Шанг Чи използва данни от Анкетата за здравословен и дълъг живот, проведена в Китай. Те сочат, че китайските граждани между 65 и 74 години имат средно под 23 зъба, а 4,5% нямат нито един зъб. В анкетата се включват общо 4268 души над 65-годишна възраст, които я попълват в три различни времеви периода – 2011 г.-2012 г., 2014 г. и 2018 г. В началото 27,5% живеят в социална изолация, а 26,5% споделят, че са самотни. Учените записват колко зъба имат те към момента на стартиране на изследването и проследяват колко зъба ще загубят до края му.
Изчисленията показват, че хората, живеещи в социална изолация, имат средно с 2,1 зъба по-малко от останалите и са 1,4 пъти по-застрашени от загуба на зъби. Чи уточнява, че връзка със сигурност съществува, тъй като резултатите се запазват дори след коригирането им спрямо фактори като социално-демографски променливи, тютюнопушене, консумация на алкохол, орална хигиена и общо здравословно състояние.
Интересно е, че изследователите не откриват зависимост между самотата и загубата на зъби. Според Чи най-вероятно причината е в това, че самотните хора (които не са социално изолирани) все пак получават помощ и подкрепа от свои близки, което допринася за по-здравословния им начин на живот.
Китайските учени са на мнение, че тенденцията не се наблюдава само в Китай и е важно да се вземат мерки за намаляване на социалната изолация.
По данни на СЗО социалната изолация и самотата се превръщат в глобален проблем и могат да се отразят негативно на физическото и психично здраве на индивида, както и на качеството и продължителността на живота му. Според някои специалисти социалната изолация крие риск от депресия, когнитивни увреждания, деменция и съпътстващи заболявания при хората в напреднала възраст. |
Психологически и социален ефект от влошеното орално здраве върху подрастващите и младите хора
Учени от италианския университет в Месина провеждат изследване, което да покаже как оралното здраве влияе на живота на подрастващите и младите хора**. В него участват 190 души на възраст 14-29 години – 63% от женски пол и 37% - от мъжки.
Използваните инструменти за оценяване са PIDAQ (степен на орална хигиена), OHIP-14 (негативен ефект от влошеното състояние на зъбите и устната кухина) и скала на Розенберг за оценка на самочувствието.
Заключения от проучването
Въз основа на получените резултати екипът стига до следните заключения:
- Влошеното орално здраве се отразява на психичното здраве и усещането за щастие на младите хора, особено на момичетата и жените.
- Самочувствието и качеството на живот при юношите се определя до голяма степен от начина, по който изглежда лицето.
- Естетическият вид на зъбите и устата като цяло влияе на качеството на социални взаимодействия, като подрастващите са по-зависими от начина, по който изглеждат зъбите им, отколкото младите хора между 18 и 29 години.
» Неудовлетвореност от външния вид при тийнейджърите може да отключи депресия на по-късен етап
Как влияе оралното здраве на психичното ни състояние
Влошеното орално здраве може да отключи депресия, тревожност или да доведе до ниска самооценка. Нека видим защо.
Ниска самооценка
Зъболекари от дентално студио Loudoun Dental Associates във Вирджиния твърдят, че проблемите със зъбите или устната кухина могат да накарат човека да се почувства объркан и засрамен, когато разговаря с някого. Възможно е дори да се срамува да се усмихне. Лошата орална хигиена е причина за пожълтели зъби, лош дъх, гингивит, кариеси и загуба на зъби. Рекламите, постовете в социалните мрежи и филтрираните селфита смущават още повече хората със стоматологични проблеми.
Ниското самочувствие от своя страна води причинява силен стрес, в резултат на който човек може да занемари грижите за здравето си, включително за своите зъби. И така порочният кръг се затваря. Затова специалистите препоръчват да поддържаме добра орална хигиена. Освен че ще имаме хубава усмивка, ще повишим самооценката си и ще общуваме по-лесно с околните.
Непълноценно общуване
Ние, хората, сме социални животни и имаме нужда от взаимодействия с другите. Когато обаче състоянието на зъбите и устната ни кухина е лошо, се притесняваме да се усмихваме, да се смеем и дори да говорим. Може да сме щастливи и приятелски настроени, но заради срама, който изпитваме от вида на зъбите си, да изглеждаме хладни и дистанцирани. По този начин нашите събеседници добиват погрешна представа за нас и се отдръпват, което води до социална изолация и самота. В повечето случаи страдат отношенията ни с романтичните партньори, приятелите и колегите.
* New York University. "Social isolation among older adults linked to having fewer teeth." ScienceDaily. ScienceDaily, 20 January 2022.
**Militi, A.; Sicari, F.; Portelli, M.; Merlo, E.M.; Terranova, A.; Frisone, F.; Nucera, R.; Alibrandi, A.; Settineri, S. Psychological and Social Effects of Oral Health and Dental Aesthetic in Adolescence and Early Adulthood: An Observational Study. Int. J. Environ. Res. Public Health 2021.
- Social isolation among older adults linked to having fewer teeth: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220120125435.htm
- Psychological and Social Effects of Oral Health and Dental Aesthetic in Adolescence and Early Adulthood: An Observational Study: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/17/9022
- How Can Oral Health Impact Your Mental and Physical Health?: https://loudoundentalassociates.com/how-can-oral-health-impact-your-mental-and-physical-health/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЛАКАЛУТ УАЙТ 75 мл
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ТРИЕФЕКТ ДЕЛИКАТ УАЙТ * 2
ХИМАЛАЯ ПАСТА ЗА ЗЪБИ МЕНТА ГЕЛ 75 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение при синдром на парещата уста
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Устна хигиена
- Домашни средства срещу лош дъх
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Използвайте 4 естествени средства при отдръпване на венците
- Как да излекуваме възпалените венци
Коментари към Има ли връзка между влошеното орално здраве и социалната адаптация