Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт

Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт

от 29 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Невротизмът е личностна черта с много аспекти, които влияят по различен начин на риска от ранна смърт.
  • Учени от Флорида откриват, че силно изразеният невротизъм повишава риска от смърт с 10%.
  • Самотните хора са с 46% по-застрашени от ранна смърт.
  • Най-слабо влияние върху риска оказва тревожността, която също е елемент на невротизма.

Според изследване на екип от Университета на Флорида невротизмът може да увеличи риска от ранна смърт.

Невротизмът е личностна черта с много аспекти – самота, тревожност, раздразнителност и емоционална нестабилност, които влияят по различен начин на човешкото здраве. Базирайки се на данни от близо половин милион души, събрани в британската биобанка UK Biobank, учените откриват, че силно невротичните хора са по-застрашени от ранна смърт, като най-голям негативен ефект оказва самотата. Резултатите от анализа са публикувани в списание Journal of Affective Disorders.

В по-стари проучвания се описва връзката между личностната черта и някои психични и физически здравословни проблеми, сред които депресия, тревожност, сърдечносъдови и респираторни нарушения. За първи път обаче екип се натъква на връзка между невротизма и повишения риск от ранна смърт.

Проследяване на доброволците в продължение на 16 години

Учените от медицинския колеж към държавния университет във Флорида изследват специфични причини за смърт като рак, сърдечносъдово или респираторно заболяване, както и някои външни – например пътен инцидент и самонараняване. За целта те анализират голяма база данни и проследяват доброволците в продължение на 16 години.

напрегнат млад мъж с черен костюм

Преждевременна смърт при голяма част от починалите участници

Старши авторът Антонио Терачиано, професор по гериатрия от медицинския колеж, споделя: „Това е най-мащабното проучване върху възможната връзка между личностните черти и здравето. Предвид възрастта на участниците в началото, можем да кажем, че в много от случаите смъртта e настъпила по-рано от обичайното за населението на Великобритания.“

Доброволците са близо 500 хиляди, а данните за тях са получени от британската биобанка UK Biobank. Към момента на стартиране на изследването възрастта им е между 38 и 73 години, а средната продължителност на периода на проследяване е 13,4 години, през които умират над 43 хиляди. Екипът свързва информацията от здравните им досиета с националния регистър на починалите граждани, за да установи причините за смъртта им – рак, сърдечно заболяване, респираторен проблем или самонараняване.

» Можем ли да умрем от самота

Начин за изчисляване степента на невротизъм

Учените изчисляват степента на невротизъм с помощта на популярния въпросник Eysenck Personality Questionnaire. Всеки човек отговаря на въпроси като „Тревожна личност ли си?“ и „Често ли се чувстваш самотен?“. Те разглеждат и отделните елементи на невротизма – самота, променливо настроение и раздразнителност.

Получените резултати са коригирани спрямо други фактори, които биха могли да повлияят на смъртността, например възраст, пол, образование, тютюнопушене и съпътстващи заболявания като диабет и високо кръвно налягане.

Високата степен на невротизъм увеличава с 10% риска от ранна смърт

Екипът открива, че по-високата степен на невротизъм е свързана с 10% по-висок риск от смърт през следващите 16 години. Оказва се, че връзката между личностната черта и различните причини за смърт варира, като най-голям е броят на доброволците със силно изразен невротизъм, починали от респираторно заболяване или самонараняване.

Общуването предпазва от негативни емоции, свързани с ранната смърт

Проф. Терачиано допълва: „От нашите наблюдения става ясно, че тъгата, самотата и вътрешното напрежение могат да повишат риска от преждевременна смърт, особено такава, причинена от самонараняване или проблеми с дихателната или храносмилателната система. Въпреки че не сме се съсредоточавали върху мерките за превенция, има достатъчно проведени изследвания, според които прилагането на подходящи техники за справяне и поддържането на социални контакти предпазват от негативни емоции.“

мъж със сива риза, седнал на диван

Самотата увеличава с 46% риска от ранна смърт

Заключението на учените е, че самотата, като елемент на невротизма, е най-честата причина за ранна смърт. Доброволците, които споделят, че се чувстват самотни, са с 46% по-застрашени от смърт от останалите. Липсата на социални взаимодействия играе най-голяма роля при по-младите мъже и при хората с ниска образователна степен. Връзката между самотата и смъртността не зависи от другите аспекти на невротизма, което означава, че дори и самостоятелно самотата представлява сериозен рисков фактор за ранна смърт.

Емоционалната нестабилност като елемент на невротизма

Специалистите от Университета на Флорида откриват още, че променливото настроение и крайното изтощение като елементи на невротизъм също увеличават риска от смърт, по-конкретно смърт вследствие на храносмилателни или респираторни нарушения.

Тревожността като аспект на невротизма не повишава риска от ранна смърт

Все пак има компоненти на невротизма, които не влияят така силно на риска от смърт и това са тревожността и чувството за вина. Резултатите показват, че хората, които се притесняват твърде много след неловка ситуация, са дори по-малко застрашени от останалите участници. Учените смятат, че това се дължи на предпазливостта и бдителността им в други аспекти от живота.

» Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им

Невротичните хора по-често умират от респираторни, а не сърдечносъдови нарушения

Проф. Терачиано признава, че той и екипът му са били изненадани от силния негативен ефект, който самотата оказва върху продължителността на живота. „С други думи, самотните хора са по-застрашени от смърт от тревожните или онези, които изпитват вина“, казва той. Неочаквано за екипа е било и откритието, че невротичните участници по-често умират вследствие на респираторни или храносмилателни, а не на сърдечносъдови нарушения.

Ограничения на изследването върху невротизма и връзката му със смъртността

Едно от ограниченията на проучването е използването на данни от британската биоанка, които не са представителни за цялото британско население. Участниците в UK Biobank обикновено са по-здрави и по-високообразовани от средностатистическия гражданин.

Освен това екипът не отчита промените в степента на невротизъм през годините. Възможно е хората, които са преживели травмиращо събитие като тежко заболяване или загуба на близък човек, да развият по-силен невротизъм, а той от своя страна да повиши риска от ранна смърт.

Необходимо е да се проведат допълнителни проучвания върху механизмите, по които невротизмът влияе на смъртността. Макар че екипът от Флорида коригира своите изчисления спрямо фактори като тютюнопушене или възраст, все още не е ясно как точно личностната черта е свързана с риска от смърт. Една от хипотезите гласи, че човек с по-силно изразен невротизъм е по-склонен да предприема рисково поведение и по-трудно регулира стреса, което се отразява негативно на здравето му.

Източник:

New study links a common personality trait to higher risk of early death: https://www.psypost.org/new-study-links-a-common-personality-trait-to-higher-risk-of-early-death/

Още по темата:
  • Здравословните навици могат да удължат с 5 години човешкия живот Здравословните навици могат да удължат с 5 години човешкия живот
  • Карането на велосипед може да намали рисковете от преждевременна смърт с 14% Карането на велосипед може да намали рисковете от преждевременна смърт с 14%
  • Позитивната нагласа спасява от преждевременна смърт Позитивната нагласа спасява от преждевременна смърт
  • Неточното количество сън може да доведе до преждевременна смърт Неточното количество сън може да доведе до преждевременна смърт
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:36
    Коментирайте "Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • 7 съвета за преодоляване на самотата
  • Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
  • Защо страхът от самотата е толкова опасен и как да го преодолеем
  • Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени
  • Самотата в зряла възраст е свързана с преживяна травма в детството
  • Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
  • 9 идеи за моментите, в които се чувствате самотни
  • Здравословните навици могат да удължат с 5 години човешкия живот
  • На каква възраст хората се чувстват най-самотни и какви са възможните последствия
  • Ето защо винаги избирате грешния мъж
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ранна резервация за море - рисковано ли е?

преди 2305 дни, 15 часа и 30 мин.

Как създавате навика за високата хигиена - ръце, зъби?

преди 2844 дни, 16 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival