Влиянието на лекарствата върху устната кухина и зъбите
Стотици лекарства, използвани за лечение на различни заболявания, могат да дадат нежелани реакции, свързани с устната кухина и зъбите. Повечето от тях са известни на медицинската общност и са описани в листовките за пациента, но за голяма част от потребителите остават непознати.
Как лекарствата могат да повлияят на оралното здраве?
Наблюдавани са различни отрицателни ефекти върху зъбите, венците и лигавицата на устната кухина. Сред най-често срещаните са:
- Увреждане на емайла на зъбите и образуване на кариеси
- Сухота в устата
- Гъбични инфекции
- Подуване/свръхрастеж на венците
- Възпаление на лигавицата на устната кухина (мукозит)
- Рани (язви) по лигавицата
- Промени във вкуса/метален вкус
- Промяна в цвета на зъбите/оцветяване на зъбния емайл
Лекарства и зъбен кариес
Зъбният кариес е резултат от ерозия на зъбния емайл от киселинни вещества, произведени от бактерии, открити в зъбната плака. Streptococcus mutans е основният етиологичен причинител.
Влиянието на лекарствата върху кариесогенния риск е слабо проучено. Проучване от 2017 година, публикувано в Drug Saf., използва базата данни за нежелани лекарствени реакции на СЗО и идентифицира 5229 съобщения за зъбен кариес при 733 лекарства. Сред тези лекарства 88 са имали висок коефициент за връзка между кариеса и лекарствена експозиция, като за 65 от тях не е намерена информация за зъбен кариес в придружаващите листовки за пациента. Проучването установява кариесогенна активност за бифосфонати, атропинови лекарства, антидепресанти, кортикоиди, имуномодулиращи лекарства, антипсихотици, антиепилептици, опиоиди и β2-адренорецепторни агонисти. Няколко лечения за астма също увеличават риска от кариес.
>>> Какво представлява зъбният кариес
Като възможни причини за кариесогенната активност в проучването са посочени промени в потока/състава на слюнката при 61,4% от лекарствата, промени в костния метаболизъм при 35,2%, хипергликемия при 36,4% и/или имуносупресия при 26,1%. За 10,2% от лекарствата механизмът е неясен.
Както се вижда, лекарствени препарати улесняват образуването на зъбен кариес чрез различни механизми, най-често свързани с появата на сухота в устата като нежелана лекарствена реакция и наличието на добавена захар в лекарствените форми.
Лекарства, които причиняват сухота в устата (ксерстомия)
Широка гама лекарства, отпускани с рецепта и без рецепта, могат да повлияят слюнчената секреция и да предизвикат ксеростомия: атропиноподобни лекарства, H1 антихистамини (използвани при алергии), антидепресанти, невролептици, антипаркинсонови, за лечение на Алцхаймер, опиоиди, амфетамини, цитотоксични противоракови лекарства, лъче- и химиотерапия, различни сърдечносъдови лекарства (АСЕ-инхибитори, бета блокери, калциеви антагонисти и др), лекарства за лечение на свръхактивен пикочен мехур.
Предвид многобройните и важни функции (улеснява овлажняването, разграждането на храната и преглъщането, помага за отмиване на частици храна от венците и зъбите и не позволява образуването на плака; съдържащите се в нея минерали укрепват зъбите), промените в качествения и количествен състав на слюнката могат да бъдат предпоставка за развитието на кариес.
>>> Сухота в устата – симптоми и причини
Препоръки:
- Може вашият лекар да замени лекарството с друг представител или лекарство от друг клас.
- Дъвчете дъвка без захар или смучете бонбони без захар периодично през целия ден, за да поддържате устата си хидратирана; дъвченето на дъвка стимулира слюнчените жлези и увеличава слюнката.
- Овлажнявайте устата си непрекъснато, като отпивате вода на глътки през целия ден.
- Ограничете употребата на прекомерни количества кафе, чай или сода, които могат да засилят сухотата в устата.
- От полза може да бъде употребата на вода за уста без алкохол за изплакването на устата сутрин и вечер; водите за уста, съдържащи ксилитол, доказано стимулират производството на слюнка.
- Опитайте със заместител на слюнката, който се отпуска без рецепта.
- При силно изразена сухота в устата лекарите могат да предпишат лекарства, стимулиращи производството на слюнка.
- Използването на овлажнители за въздух в стаята също би било от полза.
За лекарствата с добавена захар
Добавянето на захар в лекарствата има за цел да подобри вкуса им, но повишава киселинността на слюнката, което води до разрушаване на минералната структура на зъба и поява на кариес.
Захарта често се добавя в различни лекарствени форми за дъвчене (витамини, имуностимуланти, антиацидни таблетки с особен акцент върху желираните им форми), таблетки за смучене (пастили) и в смеси на базата на сироп, напр. потискащи кашлицата, течни форми на антибиотици за перорална употреба (амоксицилин, кларитромицин).
Специално е и вниманието към пероралните продукти с витамин C и други с кисел характер, които водят до ерозия на зъбния емайл както поради съдържанието на захар, така и поради съдържанието на киселинни съставки. Препоръчително е изплакване на устата с алкални разтвори, например сода бикарбонат за неутрализиране на киселинността (добавете 1 чаена лъжичка сода към чаша вода).
Препоръки:
- Преминете на алтернативи без захар, ако това е възможно
- Засилете оралната си хигиена. Изчеткайте зъбите си с паста с флуорид и използвайте флуоридна вода за изплакване на устата за допълнителна защита.
- Спазвайте хранителен режим с ниско съдържание на захар. Антикариогенни фактори, които предпазват от зъбен кариес, съдържат млякото, сиренето, нерафинираните растителни масла, чаят. Шоколад, мед, меласа и сладък корен също съдържат такива фактори, но са кариесогенни поради високото си захарно съдържание.
- Спрете цигарите, ако пушите
- Планирайте редовни прегледи при зъболекар.
- Приемайте лекарствата си по време на хранене, ако това е възможно
Гъбични инфекции вследствие на употреба на лекарства
Някои антиастматични лекарства за инхалаторно приложение понижават букалното pH и предразполагат към развитие на гъбични инфекции в устната кухина. Препоръчва се правилна техника на инхалация, редовно изплакване с алкални разтвори след инхалация. Вашият лекар може да замени използвания препарат с друг, с по-малък риск от нежелани реакции.
>>> Кандидоза на устната кухина
Лекарства, които могат да предизвикат подуване/свръхрастеж на венците
Продължителната употреба на някои лекарства се свързва с разрастване на тъканта на венците, като мъжете са по-склонни да развият този страничен ефект. Тъканта на венците започва да расте върху зъбите, което създава риск за развитие на пародонтоза и увреждане зъбните структури. Хиперплазия на венците могат да причинят някои антиепилептични лекарства (фенитоин), имуносупресивни лекарства (циклоспорин), някои лекарства за понижаване на кръвното налягане (блокерите на бавните калциеви канали – амлодипин, дилтиазем, нифедипин, верапамил и др)
Препоръки:
- Добрата орална хигиена и по-честите посещения при зъболекар могат да помогнат за намаляване на риска да развиете това състояние.
Възпаление на лигавица на устата (мукозит), причинено от лекарства
Мукозитът представлява болезнено подуване на устната лигавица и може да доведе до кървене и язви в устата. Състоянието може да затрудни храненето.
Мукозитът е често срещан страничен ефект при провеждане на химиотерапия с метотрексат и 5-флуороурацил, употреба на нестероидни противовъзпалителни средства, като ибупрофен, аспирин и др,, антидиабетното средство метформин, бета блокерите метопролол и бизопролол, имуносупресори.
Лекарства, които променят цвета на зъбите (потъмняване, петна)
Малко проучвания са фокусирани върху оцветяването на зъбите от лекарства, въпреки че освен естетичен, оцветяването е и клиничен проблем (зъбите са склонни към развитие на кариес). Резултати от голямо проучване, което оценява потъмняването на зъбите, свързано с употреба на лекарства, показват, че 25 лекарства, свързани с оцветяване на зъбите, сред които най-голям дял имат антиинфекциозни средства, стоматологични препарати и лекарства, засягащи структурата и минерализацията на костите. Най-често съобщаваното лекарство е тетрациклин, следван от салметерол и флутиказон, амоксицилин, хлорхексидин и никотин.
Ако се приемат в периода на изграждане на зъбите, тетрациклиновите антибиотици се свързват с калция, комплексът се отлага в емайла и се получават така наречените вътрешни петна, които променят цвета както на млечните, така и на постоянните зъби. Промяната варира от жълто и сиво до кафяво оцветяване и е придружена с повишен риск за образуване на кариес. Това е причина, поради която бременните след 4 седмица, кърмещи жени и деца до 8 години да не приемат тетрациклини.
От антиинфекциозните, освен тетрациклини, данни за оцветяване и други стоматологични проблеми са наблюдавани и при амоксицилин/клавуланова киселина и някои други бета-лактами, рифампицин, макролиди (азитро и кларитромицин), ципрофлоксацин и др.
Употребата на течни железни препарати за лечение на анемия също предизвиква оцветяване на зъбния емайл.
Изплакванията на устата с води с калаен флуорид, препоръчвани за хора със свръхчувствителни зъби, оставят лилаво-черни петна по зъбите. Промяната на цвета на зъбите се обяснява с взаимодействие между металните йони и протеините на плаката, в резултат на което се образуват цветни съединения.
Антисептикът хлорхексидин, който се използва в различни формули за лечение на възпаление на венците и премахване на лош дъх, способства "залепването" на хранителните пигменти към емайла.
Някои лекарства сами по себе си не оцветяват зъбите, но могат косвено да повлияват цвета им. Намаленото производство на слюнка ускорява отлагането на плака върху зъбите и те пожълтяват. Различни антимикробни средства (главно амоксицилин) увеличават броят на микроорганизмите в устата, които отделят оцветяващи съединения и причиняват петна по зъбите. Жълт оттенък придобиват зъбите при употреба на лекарства с ниско рН (особено ефервесцентен аспирин и инхалатори за астма). Това се дължи на изтъняване на емайла, през който започва да прозира кафеникавият дентин.
Препоръки
- За да премахнете оцветените отлагания, е необходимо професионално почистване от зъболекар.
- Зъбните петна от желязо могат да бъдат предотвратени, като желязосъдържащите течни лекарства се приемат през сламка.
- Не се препоръчва употребата на води с хлорхексидин за ежедневна грижа за оралното здраве.
Нарушения във вкуса поради прием на лекарства
Някои лекарства могат да причинят метален, солен или горчив вкус в устата. Обикновено промените във вкуса са временни и изчезват след прекратяване приема на лекарството.
Химиотерапевтичните лекарства са честа причина за промени във вкуса. Освен тях, свързани с промени във вкуса, са и антиалергични лекарства (хлорфенирамин), антибиотици (ампицилин, цефамандол, левофлоксацин, линкомицин, тетрациклини, метронидазол, кларитромицин), антипсихотици (литий, трифлуоперазин), лекарства за кръвно налягане (дилтиазем, АСЕ- инхибитори) и др.
Как влияят лекарствата върху устната кухина и зъбите – Видео
- Oral Side Effects of Medications: https://www.webmd.com/oral-health/oral-side-effects-of-medications#1
- Drug-induced tooth discoloration: An analysis of the US food and drug administration adverse event reporting system: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2023.1161728/fu
-
Drugs that promote dental caries:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25802916
- 7 Types of Medications That Can Hurt Your Teeth: https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2022/medications-and-teeth.html
- Drug-Induced Dental Caries: A Disproportionality Analysis Using Data from VigiBase: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28744845/
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ТРИЗА ЧИКО
ИНТЕРФРЕШ ЗА СВЕЖ ДЪХ капсули * 60 ХЕЛТ ЕЙД
НАКРАЙНИК ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б 3D УАЙТ EB 18 - 2
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ТЕПЕ НОВА МЕДИУМ
ЛАНДЖЕЛИКА ВОДА ЗА УСТА С РАСТИТЕЛНИ ЕКСТРАКТИ 500 мл
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ НОРДИКС БАМБУКОВА БИО - РАЗГРАДИМА ЗА ДЕЦА СИНЯ
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Алтернативно лечение при синдром на парещата уста
- Кариес
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Устна хигиена
- Домашни средства срещу лош дъх
- Използвайте 4 естествени средства при отдръпване на венците
- Как да излекуваме възпалените венци
- Странната история на клечките за зъби - аксесоар, оръжие и медицински продукт
- Как да се справим със стоматита
- Направете си домашна паста за зъби с глина, кокосово масло, морска сол и масло от мента
Коментари към Влиянието на лекарствата върху устната кухина и зъбите